۱۰ جاندار مخوف ماقبل تاریخ که قبل از دایناسورها در زمین زندگی می‌کردند

بنابر اطلاعات به دست آمده از فسیلها محققان معتقدند که اولین دایناسورها حدود ۲۳۰ میلیون سال پیش و در اواخر دوره تریاس برروی زمین ظاهر شدند. با این حال قبل از پا به عرصه گذاشتن دایناسورها، سوسمارهای مخوف و دیگر موجودات شریر وجود داشتند که در اقیانوسهای زمین زندگی میکرده و یا در زمین پرسه میزدند.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از تاپ تنز، ۱۰ جاندار مخوف ماقبل تاریخ که قبل از ظهور دایناسورها در زمین زندگی میکردند در این نوشتار آورده شده است، در ادامه با ما همراه باشید. 

۱۰- کاینوگناتوس

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

یکی از چیزهایی که باید در مورد کاینوگناتوس (Cynognathus) بدانید این است که بدن این جانور مو داشت، ویژگی که اکثر پستانداران آن را دارند. به این دلیل است که کاینوگناتوس متعلق به رده تراپسیدس (Therapsids) از خویشاوندان دور پستانداران است. 

کاینوگناتوس ها ۲۵۱ میلیون تا ۲۴۵٫۹ میلیون سال پیش و در دوره دریاس زندگی کردند و اولین پستانداران حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش ظاهر شدند. فسیل این موجودات که با تکامل اولیه دایناسورها منقرض شدند، امروزه در آفریقا و آمریکای جنوبی یافت میشود.

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

آنها حدوداً در اندازه گرگ های امروزی بوده و فکهای کشیدهی قدرتمندی داشتند که برای شکار از آن استفاده می کردند. آنها  از دندان های شبیه سگ خود که شامل دندانهای نیش تیز بود برای کشتن و بلعیدن مواد غذایی که اغلب گیاهخواران کوچک بودند، استفاده میکردند. 

۹- آرتروپلئورا

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

اگر از حشرات خوشتان نمیآید پس باید خوشحال باشید که هرگز آرتروپلئورا (Arthropleura)، بزرگترین حشرهای که تاکنون برروی زمین زندگی و بر آن خزیده را ندیدهاید. آنها نزدیک به ۱۸۰ سانتیمتر طول و ۴۵ سانتیمتر عرض داشتند! آنها حدود ۳۰۰ تا ۲۹۰ میلیون سال پیش در دوره کربونیفر و در اطراف مردابهای استوا در جنوب آمریکای شمالی و اروپا زندگی میکردند. این جانوران هنگامی که سطح اکسیژن اتمسفر زمین به کمترین میزان خود رسید آنها منقرض شدند. اما مشخص نیست که آیا کاهش سطح اکسیژن در انقراض آنها نقش داشته یا عامل دیگری مسئول انقراض آنها بوده است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مورد از خطرناک‌ترین دایناسورهای تاریخ

۸- استمنوساکوس

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

استمنوساکوس (Estemmenosuchus) ممکن است ترکیبی از کرگدن، اسب آبی و تریسراتوپس (Triceratops) به نظر برسد، اما این جانور نه دایناسور بود و نه پستاندار، بلکه این جانور سیناپسید (Synapsid) از اجداد پستانداران بود. استمنوساکوسها  ۲۶۷ میلیون سال پیش و در دوره پرمین، در روسیه امروزی زندگی میکردند. 

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

محققان درباره این جانور مطمئن نیستند، اما به نظر می رسد که نزدیک به ۴٫۵ متر طول و تقریبا ۴۵۰ کیلوگرم وزن داشته  و یک جانور همه چیز خوار بوده است. استمنوساکوس دندان های تیز داشت که نشان میدهد قادر به خوردن گوشت بود. با این حال بدن آن بزرگ بود که برای هضم غذا خوب بود. همچنین پاهای کوتاه داشت و دهانش به راحتی به زمین می رسید، این به این معنی که بدن ایده آل برای چرا داشت. استمنوساکوس حدود ۲۵۲ میلیون سال پیش و در انقراض بزرگ انتهای پرمین منقرض شد.

۷- هلیکوپریون

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

هلیکوپریون (Helicoprion) برای اولین بار حدود ۲۷۰ میلیون سال پیش در دوره پرمین و حدود ۴۰ میلیون سال قبل از ظهور دایناسورها در اقیانوسها ظاهر شد. با اینکه این جانداران بسیار شبیه به کوسه هستند، باید بدانید که آنها کوسه نیستند. آنها با کیمراها (chimaeras) و موش ماهیها (ratfish) خویشاوند بوده و ۲۰ میلیون سال قبل از ظهور دایناسورها منقرض شدند.

نکته قابل توجه درباره هلیکوپریون مجموعه ای دندان مارپیچی به نام پیچ است که بیش از یک قرن پیش کشف شد. مشکل اینجاست که بیشتر اعضای بدن هلیکوپریون از غضروف تشکیل شده بود، به همین علت جز دندانهای مارپیچی، چیزی از این جانور باقی نمانده است.

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

برای مدت طولانی محققان مطمئن نبودند که این حلقه بر روی بدن جانور بوده است، اما نظریه اینست که ردیف دندان مارپیچی برروی فک پایین قرار داشته و همانند یک اره دایرهای عمل میکرده است. هنگامی که هلیکوپریون میخواست طعمه خود را گاز بگیرد دندانها به عقب برگشته و همانند چاقوی دندانهدار استیک بری عمل میکرده است. علاوه بر دندانهای وحشتناک هلیکوپریون ۹ تا ۱۲ متر طول داشته است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ هیولای دریایی منقرض شده و مربوط به ماقبل تاریخ

۶- نوتوسوروس 

 

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

حدود ۲۰ میلیون سال قبل از اینکه دایناسورها پا به عرصه بگذارند و در حدود ۲۴۷ میلیون سال پیش اولین گونه نوتوسوروس (Nothosaurus) ملقب به مارمولک دروغین تکامل یافته بود. آنها متنوع بوده و حداقل ۱۳ زیر گونه داشتند. همه آنها بدن کشیده، گردن بلند و انعطاف پذیر و سر پهن داشتند و دهانشان پر از دندانهای سوزنی بود.

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

نوتوسوروسها نزدیک به ۴ متر طول داشتند، این اندازه آنها بسیار قابل توجه است زیرا آنها هم در آب و هم در خشکی میزیستند. انگشتان دست و پا و اندامهای قوی از آنها شناگرهای عالی ساخته بود، اما آنها شکارشان را در آب یا خشکی تعقیب نمیکردند. در عوض آنها کمین کرده و سپس طعمه خود را که شامل ماهیها و جانوران دریایی بود، شگفت زده میکردند. 

۵- اینوسترانسویا

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

اینوسترانسویا (Inostrancevia) بزرگترین عضو از خانواده گرگونوپسیا (Gorgonopsia)، خزنده شبه پستاندار از رده تریسراتوپس بود. آنها حدود ۳٫۵ متر طول داشتند که ۶۰ سانتیمتر آن را شرسان تشکیل میداد. این اندازه بدن آنها را یکی از بهترین شکارچی ها در دوره پرمین و حدود ۲۹۹ تا ۲۵۲ میلیون سال پیش در روسیه امروزی میکرد.

بیشتر بخوانید: انقراض‌های دسته جمعی و بزرگ تاریخ زمین

TDPHC-26.06.2019-6-2

اینوسترانسویا ۲ دندان نیش ۱۵ سانتیمتری قوی داشت که آنها را برای فرو بردن در بدن شکار خود استفاده می کرد و سپس گوشت شکار را تکه تکه نموده و به راحتی میبلعید. حتی جانداران دارای زره نیز در برابر دندانهای نیش اینوسترانسویا ایمن نبودند.

۴- تالاتوارکان 

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

تالاتوارکان (Thalattoarchon) هیولای هم اندازه اتوبوس که می توانست موجودات هم اندازه خود را شکار کند. این جانور دریایی گونه ای از خزنده سانان (ichthyosaur) بود که حدود ۸٫۵ متر طول داشت و هشت میلیون سال پس از بزرگترین انقراض دسته جمعی زمین انقراض پرمین-تریاس (۲۵۰ میلیون سال پیش) ظاهر شد.

بیشتر بخوانید: انفجار آتش‌فشان عامل بزرگترین انقراض گروهی در تاریخ زمین

تالاتوارکان قدیمی ترین شکارچی دارای است و این نشان می دهد که زندگی دریایی پس از بزرگترین انقراض دسته جمعی در تاریخ زمین به طور کامل بهبود یافته بود.این شکارچی دریایی طعمه خود را با دندانهای مخروطی نوک تیز و ۱۰ سانتیمتری خود به راحتی میکشت. به دلایل نامشخص این جانور و سایر جانداران خزنده سان حدود ۹۰ میلیون سال پیش منقرض شدند که ۲۵ میلیون سال قبل از انقراض دایناسورها بود.

۳- دایمترودون

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

یک تصور غلط و رایج درباره دایمترودون (Dimetrodon) وجود دارد که تصور میشود آنها دایناسور بودند. با وجود اینکه آنها شبیه به دایناسورها بودند اما جالب است بدانید که آنها حتی خزنده نیز نبودند. آنها از رده سیناپسیدآ (Synapsida) بودند و بیشتر پستاندار به حساب می آیند تا خزنده! همچنین آنها حتی در زمان دایناسورها نیز زندگی نمیکردند زیرا ۵۰ تا ۴۰ میلیون سال قبل از ظهور اولین دایناسورها منقرض شدند.

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

دایمترودونها حدود ۲۹۵ تا ۲۷۲ میلیون سال پیش و در دوره پرمین زندگی کرده و شکارچیان صخره نورد بودند. آنها جزو اولین گوشتخواران شناخته شده زمین بودند که با استفاده از دندانهای دندانهدار خود حیوانات دیگر مانند خزندگان و دوزیستان را شکار میکردند. مهمترین ویژگی آنها طولشان بود که از ۱٫۷ متر تا ۴٫۵ متر متغیر بود. یک نظریه عجب درباره آنها وجود دارد و این است که با جمع نمودن گرما در بدن خود، از آن برای جذب جفت و همچنین جانوران خون سرد استفاده میکرده است. 

۲- دانکلوستیوس

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

دانکلوستیوس (Dunkleosteus) هیولای گوشتخواری که حدود ۴۰۰ میلیون سال پیش و در اواخر دوونین (۳۵۸ تا ۳۸۲ میلیون سال پیش) سلطان اقیانوسها بود. ماهی زرهداری که با طول حدود ۱۰ متر و وزن یک تن از نهنگهای قاتل امروزی نیز بزرگتر بود. دانکلوستیوس علاوه بر بزرگی، آرواره قدرتمندی داشت که نیرویی برابر با ۵۰۰ کیلوگرم وارد میکرد. این بدان معنی است که نیروی گاز گرفتن آنها برابر با تیرانوسوروس رکس و تمساحهای امروزی بود.

آنها به اندازهای قدرتمند بودند که میتوانستند کوسهها را با یک گاز گرفتن بکشند، آنها بزرگ و وحشتناک بوده و در دریاها کوسهها را میخوردند. این هیولاها در انقراص گروهی انتهای دوونین که در آن ۷۹ تا ۸۷ درصد گونههای زمین منقرض شدند، از بین رفتند.

۱- کارنوفکس 

10 جاندار مخوف ماقبل تاریخ

اطلاعات زیادی درباره کارنوفکس کارولیننسیس (Carnufex carolinensis) وجود ندارد زیرا تاکنون فقط ۲ فسیل از آنها کشف شده است. چیزی که محققان میدانند این است که آنها ۲٫۵ تا ۳ متر طول داشتند و از خانواده کروکودیلومورفا (Crocodylomorpha) بودند که اجداد تمساحهای امروزی به حساب میآیند. آنها شکارچیان درندهای بودند که حدود ۲۳۰ میلیون سال پیش و در دوره تریاس در آمریکای شمالی امروزی زندگی میکردند. آنها قبل از دایناسورها تکامل یافته بودند و احتمالاً تا پیش از آنها شکارچیان بزرگی بودهاند.

برخلاف سایر اعضای خانواده کروکودیلومورفا، کارنوفکس بر روی ۲ پا راه میرفت. حتی تصور آن نیز ترسناک است که یک کروکودیل بزرگ بر روی ۲ پا به دنبال انسان بدود. کارنوفکس دندانهای تیغهای داشت، به همین علت نام کارنوفکس را به آن دادهاند زیرا به معنی قصاب میباشد. آنها نهایتاً در انقراض گروهی تریاس-ژوراسیک، حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش منقرض شدند.

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.