۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله‌ها که اخیرا کشف شده است

هیچ چیزی در فضا قدرتمندتر از سیاهچاله‌ها نیست، پژوهشگران تلاش می‌کنند تا توضیح دهند که چرا با فیزیک عادی نمی‌توان به ماهیت آنها پی برد یا درون این هیولاها چه اتفاقی می‌افتد. هر سال این پدیده مرموز سرنخ‌های عجیب و ترسناک درباره ماهیت واقعی خود به ما نشان می‌دهد.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از لیست ورس، در این نوشتار ۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاه‌چاله‌ها که به تازگی کشف شده‌اند بررسی می‌شوند، در ادامه با ما همراه باشید.

۱۰- مقادیر زیادی از IMBHs

۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

یک سیاه‌چاله با اندازه متوسط، فرزند کوچک یک خانواده است. آنها نه آنقدر کوچک هستند که جرم ستاره‌ای داشته باشند و نه آنقدر بزرگ که فوق سنگین باشند (supermassive؛ دارای جرم ۹ یا ۱۰ برابر بزرگتر از خورشید). این سیاه چاله های متوسط IMBHs نیز (intermediate-mass black holes) نامیده می‌شوند. 

در سال ۲۰۱۸ مکان مخفی آنها پیدا شد، به دلایل ناشناخته، IMBHsها در مرکز کهکشانهای کوچک قرار دارند. هنگامی که دانشمندان فهمیدند که آنها کجا هستند، کشف این سیاهچاله های نادر به راحتی ممکن شد. معمولا یک سیاهچاله غول پیکر در وسط خوشه ستاره‌ای قرار دارد، این قاعده سبب تضعیف کهکشان‌های کوچک در اطراف محلی که IMBHs یافت شده، می‌شوند. به هر حال، با افزایش تعداد آنها حل معما و راز آنها ممکن می‌شود. 

دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند توضیح دهند که سیاهچاله های غول‌پیکر چگونه پس از انفجار بیگ بنگ به وجود آمدند. تاکنون اطلاعاتی که از IMBHsها جمع آوری شده نظریه‌های تشکیل سیاهچاله های فوق سنگین را تایید می‌کنند، آنها می‌گویند که این سیاهچاله های متوسط از هم دیگر رشد می‌کنند و یا اینکه از فروپاشی ابرهای گازی بوجود می‌آیند.[۱]

۹- شی مشکوک در نزدیکی سیاهچاله ساگیتاریوس‌ای

۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

ساگیتاریوس‌ای (Sagittarius A) یک سیاهچاله فوق سنگین در مرکز کهکشان راه شیری است. در اوایل دهه ۲۰۰۰ دو شیء مشکوک در اطراف آن کشف شدند. ستاره شناسان آنها را اشیاء کلاس G نامگذاری کردند، رفتار آنها مانند ابرهای گازی بود و انتظار می‌رفت که با نزدیک شدن به سیاهچاله ساگیتاریوس نابود شوند. ولی آنها از بین نرفته و وجود آنها بصورت معما باقی مانده است.

ابرهای گازی نمی‌توانند در اطراف سیاهچاله های فوق سنگین زنده بمانند. در سال ۲۰۱۸ محققان ۳ شیء دیگر نیز در مدار ساگیتاروس پیدا کردند. با توجه به داده‌هایی که از ۱۲ سال گذشته جمع آوری شده نمی‌توان آنها را جزء اشیاء کلاس G طبقه بندی کرد، اما شباهت بسیار زیادی به آنها دارند. شکل آنها شبیه گازهای پف کرده است اما رفتار آنها همانند ستاره‌های فوق سنگین است. 

این دقیقا همان چیزی است که دانشمندان درباره دو مورد اول حدس می‌زدند که ستاره‌های مرده نیستند، ستاره‌هایی که می‌توانند در مدار خود عجیب و غریب باشند اما غیرعادی هستند.

یکبار که آنها جفت شده بودند (دو ستاره ای که به همدیگر متصل شده‌اند)، در واقع نیروی گرانش ساگیتاریوس A آنها را با همدیگر ادغام کرده و شکل آنها متورم شده بود. این صحنه دانشمندان را فریب داد و با دیدن این فرآیند به اشتباه آنها را ابرهای گازی تشخیص دادند، با این وجود هنوز معمای آنها حل نشده است. مدار همه اشیا شبیه همدیگر نیست و این نشان می‌دهد که هر کدام داستان شکل گیری متفاوتی دارند.

بیشتر بخوانید: اولین فیلم از یک سیاهچاله پنهان در مرکز کهکشان راه شیری

۸- قدیمی ترین سیاه چاله

۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

کشف قدیمی‌ترین سیاه‌چاله جهان تنها مختص به سن آن نیست. می‌توان بوسیله آنها معمای دیرینه درباره زمانی که ستاره‌ها برای اولین بار شکل گرفتند را حل کرد. در سال ۲۰۱۷ یک سیاهچاله غول‌پیکر کشف شد که ۶۹۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ شکل گرفته بود، زمانی که کیهان تنها ۵ درصد از سن زمان حال را داشت اندازه این سیاهچاله ۸۰۰ میلیون بار بزرگتر از خورشید بود.

سیاهچاله ULAS J1342+0928 نزدیک به ۱۳ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد و در سال‌های ابتدایی شکل‌گیری کیهان بوجود آمد. این دوره بازسازی یونی نامیده می‌شود، این دوره خاص زمانی رخ داد که نخستین ستارگان از یون‌ها و نیروی گرانش آن تکامل یافتند. علت دوره بازسازی یونی مشخص نیست، هرچند که خود سیاهچاله نیز صورت معما باقی مانده است. 

علاوه بر این، هیچ کس نتوانسته توضیح دهد که جهان اولیه چگونه می‌توانست گسترده باشد. در سیاهچاله ULAS J1342+0928 ممکن است این مسائل نادیده گرفته شوند اما برای رسیدن به پاسخ واقعی نیاز به سیاهچاله های بیشتری از این دوره وجود دارد، متاسفانه سیاهچاله های مربوط به آن دوره نیز بسیار کمیاب هستند.  

بیشتر بخوانید: آثار سیاه‌چاله‌های مرده که بازمانده از جهان قبلی هستند

۷- سیاهچاله ای با بیشترین سرعت رشد

۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

در سال ۲۰۱۸ گرسنه‌ترین سیاهچاله جهان ثبت شد. با توجه به اشتهای زیاد و بلعیدن جسمی برابر با خورشید ما در هر ۲ روز باعث می شود سرعت آن بیشترین سرعت رشد در جهان باشد، اما خوشبختانه از ما بسیار دور است. اگر این هیولا در مرکز کهکشان راه شیری بود اشعه ایکس خارج شده از آن تمام زندگی برروی زمین را نابود می‌کرد. 

هنگامی که دانشمندان اولین بارقه های آنرا دیدند، متوجه شدند که نور آن مربوط به ۱۲ میلیارد سال گذشته است. هنگامی که منبع آن به عنوان یک سیاهچاله تایید شد، جرم خیره کننده آن که ۲۰ میلیارد برابر خورشید بود آشکار شد. محققان هنوز نمی‌دانند که چرا این سیاهچاله به سرعت در حال گسترش است.

واقعیت شناخته شده در درباره حجم رشد این سیاهچاله این است که، هر چیزی جز یک حفره سیاه است. حجم عظیم گاز ورودی، اصطکاک و حرارت سبب درخشش آن می‌شود به گونه‌ای که می‌تواند یک کهکشان را تحت الشعاع خود قرار دهد، در واقع درخشش آن می تواند ۱۰۰۰ بار بیشتر از یک کهکشان باشد. اگر این سیاهچاله در مرکز کهکشان راه شیری قرار داشت نور خیره کننده آن باعث می‌شد که ما فقط بتوانیم چند ستاره در آسمان ببینیم.

۶- کهکشان پنهان

۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

یک کهکشان خوشه‌ای می‌تواند صدها و حتی هزاران کهکشان را در خود جای دهد. این کهکشان خوشه‌ای به عنوان بزرگترین شیء کیهانی شناخته می‌شود. ممکن است پنهان کردن یک خوشه کهشانی توسط یک شیء در فضا غیرممکن بنظر برسد ولی یک اختروش یا کوازار (quasar) به راحتی این کار را انجام می‌دهد.  

این سیاهچاله غول‌پیکر PKS1353-341 نام دارد. در سال ۲۰۱۸ محققان ام آی تی یک تصویر منتشر کردند که حقایق آنرا بازگو می کرد. این اختروش در مرکز کهکشان خود قرار دارد و تابش آن به اندازه‌ای شدید است که نور میلیون‌ها ستاره را از بین می‌برد، مشابه این پدیده تاکنون در هیچ جا دیده نشده است. 

فاصله این اختروش از زمین ۲٫۴ میلیارد سال نوری است. گفته می‌شود این سیاهچاله مقدار قابل توجهی ماده مصرف می‌کند و درخشش آن ۴۶ میلیارد بار بیشتر از خورشید ما انرژی آزاد می‌کند. اخترشناسان پیش‌بینی می‌کنند که درخشش آن پس از چند میلیون سال کمتر می‌شود. 

بیشتر بخوانید: ثبت اولین تصویر واقعی از یک سیاه چاله

۵- سیاهچاله های دوگانه

۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

یکی دیگر از موارد عجیب درباره سیاهچاله ها این است که آنها گاهی بصورت دوتایی ظاهر می شوند، یا یک جفت که در مدار همدیگر قرار دارند. تاکنون ۳ مورد از آنها گزارش شده است ۲ مورد در سال ۲۰۱۵ و یکی هم در سال ۲۰۱۷ بطرز شگفت انگیزی، سیگنال دومی شامل امواج گرانشی از یک تصادم نیمه و با فاصله سه میلیارد سال نوری بود. با اینکه از بین رفته بود، به یک سیاهچاله بزرگتر از سیاهچاله‌های پدر و مادر خود تبدیل شده بود.

این ادغام برای پژوهشگران بسیار مهم بود، زیرا به پژوهشگران در مشاهده یک مورد نادر دیگر کمک کرد و  علاوه بر آن در مشاهدات برپایه امواج گرانشی بسیار تاثیر گذار بود. محققان در مورد چگونگی شکل‌گیری سیاهچاله های دوگانه، ۲ نظریه دارند: ۱-آنها باقیمانده ستاره‌های دوتایی هستند که پس از مرگ به صورت سیاهچاله باقی مانده‌اند، ۲- آنها به طور جداگانه تشکیل شده و پس از آن آنقدر به هم نزدیک شده‌اند که در میدان گرانشی همدیگر قفل شده‌اند.

بیشتر بخوانید:شبیه‌سازی‌ چرخش دو ابرسیاه‌چاله به دور هم

۴- حباب نابود کننده زمین

۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

در سال ۲۰۱۸ فیزیکدانها نظریه دیگری درباره نابودی زمین توسط سیاهچاله ها بصورت نظری مطرح کردند. اخیرا جامعه علمی به خاطر کشف امواج گرانشی (پدیده کششی و فشارشی هستی) بسیار خوشحال است. بنظر عجیب می‌آید ولی واقعیت این است که امواج گرانشی یک نیروی مرگبار است. 

نظریه جدید پیشنهاد می‌کند که امواج گرانشی حاصل از یک برخورد با انرژی بالا مانند یک حباب حرکت می‌کنند. با سرعت نور رشد کرده و بسیار بزرگ می‌شود تا اینکه سطح آن مسطح شود. بدترین سناریو در این حالت این است که دو حباب در آن سطح به همدیگر برخورد کنند که در اینصورت فضا و زمان به داخل سیاهچاله کشیده خواهد شد. اگر این اتفاق در نزدیکی زمین رخ دهد، فاجعه بار خواهد بود، امواج گرانشی می‌توانند یک سیاره را خرد کنند.[۲]

۳- سیاهچاله مطرود

۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

دانشمندان همیشه این احتمال را درنظر می‌گیرند که کهکشان‌ها می‌توانند سیاهچاله های مرکزی خود را نابود کنند، ولی هیچ مدرکی برای اثبات این مدعا پیدا نکردند. تا اینکه در سال ۲۰۱۷ یک کهکشان شگفت انگیز به نام ۳C186 کشف شد. در نتیجه ادغام دو کهکشان، ۳C186 بوجود آمد و برخلاف سایر کهکشانها که این چنین بر اثر ادغام بوجود می‌آیند، ظاهر بسیار پایداری داشت. شگفتی واقعی هنگامی رخ داد که محققان در جستجوی سیاهچاله غول پیکر در مرکز این کهکشان چیزی پیدا نکردند.

این سیاهچاله هنگامی یافته شد که ۳۵۰۰۰ سال نوری از مرکز کهکشان ۳C186 فاصله داشت. همانطور که خوشه‌های دو ستاره با هم برخورد می‌کنند، مراکز این کهکشان نیز از برخورد شکل گرفته و باعث شده بود تا یک سیاهچاله غول پیکر ایجاد شود. این ادغام احتمالا امواج گرانشی بسیار قدرتمندی ایجاد کرده و سوراخ را از بین برده بود. 

دوری سیاهچاله از مرکز کهکشان یک مورد بسیار عجیب است زیرا برای جابجایی سیاهچاله، میزان انرژی برابر با انفجار ۱۰۰ میلیون ابرنواختر مورد نیاز است. مشخص نیست که چه اتفاقی افتاده، ولی هرچه که بوده نیرویی بسیار قدرتمندتر از سیاهچاله در قلمرو آن سیاهچاله بوده و بر آن غلبه کرده است. این سیاهچاله منحصر به فرد و عظیم الجثه با سرعت فوق العاده‌ای در حال گسترش است. 

۲- امکان معکوس شدن زمان

۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

یک سیاهچاله زمانی ایجاد می‌شود که یک ستاره بزرگ فرو ریخته و بمیرد، در آن هنگام شروع به انتشار امواج گاما می‌کند. این امواج درخشان ترین نیروهای طبیعت هستند ولی درک کاملی از آنها وجود ندارد. 

در سال ۲۰۱۸ امواج عجیب و اسرارآمیزی ثبت شد که به نظر می‌رسید می‌توانند زمان را معکوس کنند. اخترفیزیکدان‌ها هنگامی که امواج گامای شش انفجار قوی که توسط ناسا ثبت شده بود را بررسی می‌کردند، این مورد را کشف کردند. هر کدام از آنها موج نوری خاص خود را به صورت متوالی منتشر می‌کردند. به طرز عجیبی امواج گاما بصورت معکوس در توالی تکرار می‌شدند.

این مسئله عجیبی نیست زیرا هیچ چیز در اطراف سیاهچاله ها طبیعی نیست. از نظر برخی فیزیکدان‌ها امواج معکوس نشانه برگشت زمان است. در مقابل عده‌ای پیشنهاد می‌کنند که باید سطوح مختلف مواد را بررسی کرد. پرتو گاما می‌تواند از میان توده‌های مواد حرکت کند. برای معکوس کردن آن، پرتو می‌تواند به یک سطح ناشناخته شبیه آیینه برخورد کند، البته چنین سطحی ناشناخته بوده و از قوانین فیزیک پیروی نمی کند.[۳]

بیشتر بخوانید: اشعه‌ی گامای سیاهچاله می تواند زمان را به عقب برگرداند

۱- ارواح جهان های مرده

۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

در سال ۲۰۱۸ راجر پنروز از طریق محاسبات کوانتومی یک ادعای جنجالی مطرح کرد. پنروز معتقد است که دنیای ما آخرین باقی مانده از مجموعه‌ای از جهان ها است. سیاهچاله های باقی مانده از جهان‌های مرده را می‌توان در آنهایی که امروز وجود دارد پیدا کرد. 

این نظریه به چیزی به نام تابش هاوکینگ وابسته است. استیون هاوکینگ اعتقاد داشت که یک سیاهچاله با از دست دادن اجزای خود در نهایت از بین خواهد رفت. این اجزا گراویتون نام دارند، گراویتون‌ها و فتون‌ها جرم ندارند و طبق اصول سرعت و زمان رفتار نمی‌کنند. نتایج بدست آمده از آزمایش‌های پنروز و همکارانش مثبت بود و نظریه اصلاحی بیگ بنگ نام دارد. اگر گفته آنها درست باشد، پس از بیگ بنگ به جای اینکه که فقط یک جهان شکل بگیرد، چند جهان شکل گرفته و بصورت حبابی رشد می کنند.

بیشتر بخوانید: دنیا چگونه به پایان می رسد؟

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.