۱۰ هیولای دریایی منقرض شده و مربوط به ماقبل تاریخ

اقیانوس‌های امروزی می‌توانند محل خطرناکی برای انسان باشند زیرا در آن انواع ماهیان گوشت خوار، نهنگ، انواع هشت پاها و کوسه‌ها زندگی می‌کنند. با این حال، بدون توجه به آنچه که در عمق اقیانوس‌ها پیدا می‌کنیم هیچ کدام به اندازه موجودات دریایی ماقبل تاریخ ترسناک نیستند؛ کوسه‌های ماقبل تاریخ و حتی نهنگ‌های گوشت‌خوار عظیم الجثه، برای بسیاری از این هیولاها انسان تنها یک غذای مختصر می‌باشند.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از تاپ تنز، در این نوشتار ۱۰ هیولای دریایی منقرض شده ماقبل تاریخ از جمله مگالدون که از جمله مخوف‌ترین کوسه‌های تاریخ است بررسی می‌شوند، در ادامه با ما همراه باشید. 

۱۰- مگالدون 

۱۰ هیولای دریایی منقرض شده و مربوط به ماقبل تاریخ

مگالدون (Megalodon) نمونه بسیار خوبی از این لیست است. این کوسه‌های ماقبل تاریخ هم اندازه یک اتوبوس بودند که حتی تصور آنها برای ما نیز بسیار دشوار است. اندازه متوسط این مگالدون‌ها ۱۰٫۵ متر تخمین زده می‌شود اما گونه‌هایی مانند کارکاروکلیس مگالدون (Carcharocles megalodon) نزدیک به ۱۸ متر طول داشتند. با درنظر گرفتن بزرگترین کوسه‌هایی که امروزه زندگی می‌کنند کوسه‌های سفید با ۶ متر طول و کوسه نهنگ (Whale shark) که بزرگترین جانور زنده دریا با ۱۲ متر طول است، کارکاروکلیس مگالدون‌ها تقریباً بزرگترین کوسه‌های تاریخ بوده‌اند.

یک مگالدون‌ نر بالغ دارای وزن ۱۲٫۶ تا ۳۳٫۹ تن و مگالدون ماده نیز ۲۷٫۴ تا ۵۹٫۴ تن وزن داشته است و با توجه به  این وزن، نرها می‌توانستند ۱۰٫۵ تا ۱۴٫۳ متر و ماده‌ها ۱۳٫۳ تا ۱۷ متر اندازه داشته باشند.براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ بر روی نسبت اندازه کوسه‌ و سرعت آنها انجام گرفت، تخمین زده شد که مگالدون ۱۸ کیلومتر در ساعت سرعت داشته است. این بدان معناست که وزن بدن آنها به طور متوسط ۴۸ تن بود که این اندازه با سایر موجودات آبی دیگر مانند نهنگ باله (با سرعت ۱۴٫۵ تا ۲۱٫۵ کیلومتر در ساعت) از نظر اندازه سازگار است.

مگالدون (Megalodon)

مگالدونها ۲۵ تا ۱٫۵ میلیون سال پیش می‌زیستند و در بهترین حالت ۴۰ میلیون سال پس از آخرین دایناسورها ظاهر شدند. از سوی دیگر، این بدین معناست که انسانها احتمالا در دوره آنها وجود داشتند. مگالدونها در اقیانوس‌های گرم آخرین عصر یخبندان در دوره پلئیستوسن شناور بودند، از اینرو به احتمال زیاد با کاهش ذخایر غذایی منقرض شدند.

بیشتر بخوانید: آیا ابرنواخترها باعث انقراض مگالدون‌ها شدند؟

۹- لیوپلورودون 

لیوپلورودون (liopleurodon)

 اگر یک آکواریوم پارک ژوراسیک داشته باشیم که جاندارانی از دوران ژوراسیک در آن وجود داشته باشند لیوپلورودون  (liopleurodon) نیز یکی از آنها خواهد بود. درباره طول واقعی این جاندار تردیدهایی وجود دارد برخی آنرا ۶ متر تخمین می زنند که ۱٫۵ متر آن شامل سر این جانور می‌شود.

دانشمندان برای درک بهتر این جانور یک ربات کوچک شبیه سازی کردند. گرچه سرعت آنها باور نکردنی بنظر می رسید ولی آنها فوق العاده سریع بودند. آنها همچنین قادر بودند همانند کروکودیل‌ها بسیار سریع و در کمترین زمان ممکن طعمه خود را شکار کنند.

۸- باسیلوسوروس 

 باسیلوسوروس (Basilosaurs)

از نام و ظاهر آنها به نظر می رسد که خزنده باشند ولی آنها نوعی نهنگ بوده اند. باسیلوسورس (Basilosaurus) اجداد درنده نهنگهای امروزی بودند و با ۱۵ تا ۲۵ متر طول از کرتاسه تا انتهای ائوسن (۱۵ میلیون سال قبل) می‌زیستند. با طول زیاد و حرکت مارپیچی آنها نزدیکترین گونه به مارها بودند. تصور کنید در حال شنا در دریا هستید ناگهان با یک جاندار ۲۵ متری مواجه می‌شوید، حتی تصور چنین هیولایی نیز ترسناک است. شواهد فیزیکی نشان می دهد که باسیلوسورس‌ها برخلاف نهنگ‌های امروزی توانایی ردیابی و شنا در عمق را نداشتند.

۷- جکلیوپتروس رنانی 

جکلیوپتروس رنانی (Jaekelopterus rhenaniae)

جکلیوپتروس رنانی (Jaekelopterus rhenaniae) یا عقرب دریایی با ۲٫۵ متر طول بزرگترین سخت پوست بوده است. اکثر ما از مورچه‌ها و عنکبوت‌های بزرگ عجیب و غریب می‌ترسیم حال تصور کنید وقتی با یکی از آنها روبرو شوید چه عکس العملی خواهید داشت.

جکلیوپتروس رنانی (Jaekelopterus rhenaniae)

این جانوران در دوره پرمین می‌زیستند و پیش از دایناسورها در انقراض گروهی پرمین-تریاس منقرض شدند (کشف علت بزرگترین انقراض تاریخ زمین)، البته تعداد کمی از این خرچنگهای ماقبل تاریخ زنده ماندند که خرچنگهای نعل اسبی نمونه‌ای از آنها است. شواهدی وجود ندارد که بتوان گفت عقرب‌های دریایی سمی بودند اما ساختار دم آنها شبیه به عقرب‌های امروزی بوده که احتمال سمی بودنشان زیاد است.

بیشتر بخوانید: عنکبوت‌ ماقبل تاریخ دم‌دار که در کهربا حفظ شده است

۶- مائوسوروس  

مائوسوروس (Mauisaurus) 

نام گذاری مائوسوروس (Mauisaurus) از نام مائوری خدای قبیله موآی در جزایر نیوزلند گرفته شده است. طول گردن این مائوسوروس ۱۵ متر بوده که همراه با دایناسوری به نام ساروپود بیشترین طول را در میان جانداران زمان خود داشته است. طول کلی این جانور ۲۰ متر بوده و بخاطر داشتن مهره‌های زیاد در گردن سبب انعطاف پذیری بالای آن می‌شده است، مائوسوروس با این اندازه جزو یکی از هیولاهای ماقبل تاریخ بزرگ به حساب می‌آید.

مائوسوروس (Mauisaurus) 

مائوسوروس در دوران کرتاسه می‌زیست و برای در امان ماندن از ولوسراپتوس (Velociraptors) و تیرانوسوروس (Tyrannosaurs) مجبور به زندگی در دریا شده است. دیرینه شناسان می‌گویند محیط زیست مائوسوروس محدود به اطراف نیوزلند بوده که این نشان می‌دهد مناطق نزدیک به استرالیا محیط بسیار خطرناکی بوده است. 

بیشتر بخوانید: ۱۰ بیماری که بر دایناسورها تاثیر داشتند

۵- دانکلوستیوس 

دانکلوستیوس (Dunkleosteus)

دانکلوستیوس (Dunkleosteus) جاندار گوشتخواری با ۹ متر طول که در اواخر دوره دوونین (۳۵۸ تا ۳۸۲ میلیون سال پیش) می‌زیست و قبل از ظهور اولین دایناسورها منقرض شد.

دانکلوستیوس (Dunkleosteus)

آنها به جای دندان همانند لاکپشتها یک برآمدگی استخوانی داشتند. تخمین زده می شود که فک آنها هنگام گاز گرفتن نیرویی برابر با ۳٫۵ تن (۸۰۰۰ پوند) در هر اینچ مربع وارد می‌کرد، که باعث می‌شد همراه با تمساح‌ها و دایناسوری به نام تیرکس دارای قویترین آرواره‌ها باشند. براساس شواهد به دست آمده از جمجمه، فک این جانور در یک پنجاهم ثانیه باز و بسته می‌شد که همانند یک گیوتین عمل می‌کرده است.

بیشتر بخوانید: کشف اولین فسیل دایناسور مومیایی شده در دنیا

۴- کرونوسوروس

کرونوسوروس (Kronosaurus)

کرونوسوروس (Kronosaurus) یک پلیوسور گردن کوتاه است که همانند لیوپلورودون ظاهری کشیده دارد و در دوره کرتاسه می‌زیست. طول کرونوسوروس به ۹ متر می‌رسید، طول سر این جانور ۲٫۵ متر بود و آرواره بزرگی داشت. طول دندانهای بزرگ این جانور به ۲۷ سانتیمتر می‌رسیده است. کرونوس نام یکی از پادشاهان تایتانها در یونان باستان است و نامگذاری این جانور بر اساس آن انجام شده است. یک کرونوسوروس می توانست یک مرد بالغ را بخورد در حالیکه هنوز برای غذای بیشتر جا داشت. از آنجایی که باله آنها بسیار شبیه به لاک پشت‌های دریایی امروزی است گفته می‌شود که آنها نیز در ساحل تخم گذاری می کردند.

بیشتر بخوانید: انقراض‌های دسته جمعی و بزرگ تاریخ زمین

۳- هلیکوپریون 

هلیکوپریون (Helicoprion)

هلیکوپریون (Helicoprion) نوعی کوسه ماقبل تاریخ بود که در دوره پرمین تا تریاس (حدود ۲۷۰ میلیون سال پیش) می زیست. طول این کوسه به ۴٫۵ متر می‌رسید و در فک پایین آن یک ردیف دندانی همانند چرخ دنده داشت. چیزی بین اره چرخشی و کوسه، هنگامی که شما این دو را با هم ترکیب کنید خطرناک ترین شکارچی زمین خواهد شد.

هلیکوپریون (Helicoprion)

بر اساس دندانه‌ها می توان گفت که آنها قطعا گوشتخوار بودند، اما درباره جای گیری آنها تردیدهایی وجود دارد که آیا دندان‌ها همانطور که در تصویر نشان داده شده در مقابل دهان قرار داشتند، یا در پشت دهان که در اینصورت باید رژیم غذایی نرمتری داشته باشند. 

بیشتر بخوانید: ۱۰ مورد از خطرناک‌ترین دایناسورهای تاریخ

۲- لیویاتن ملولای 

لیویاتن ملولای (Livyatan melvillei)

لیویاتن ملولای (Livyatan melvillei) چیزی بین نهنگ‌های قاتل و نهنگ اسپرم بود که در اواخر دوره میوسن (۱۱ میلیون سال قبل) می‌زیست. این جانور ماقبل تاریخ بسیار خطرناک با طول ۱۳ تا ۱۷ متر، نهنگ غول پیکری بود که سایر نهنگ‌ها را می‌خورد. آنها با ویژگی‌های مشابه نهنگ‌های امروزی و دندان‌های قدرتمند در آبهای تیره توانایی زیادی برای زندگی داشتند.

لیویاتن ملولای (Livyatan melvillei)

نامگذاری آن بر اساس لیویاتن هیولای دریایی برگرفته از انجیل و ملولای از نام هرمن ملولای (Herman Melville) نویسنده موبی دیک گرفته شده است. 

۱- سفره ماهی غول پیکر 

سفره ماهی غول پیکر (Giant Stingray)

این جانور ۵ متر طول داشت و با نیش ۲۵ سانتیمتری و حاوی سم نوروتوکسین (neurotoxin) در قسمت تحتانی بدن خود به اندازه‌ای قدرتمند بود که می‌توانست تمام افراد یک قایق را بکشد. آنها چند میلیون سال پس از دایناسورها منقرض شدند، اما گونه ای سفره ماهی مشابه آنها اکنون در آبهای رودخانه مکونگ در استرالیا زندگی می‌کنند. 

بیشتر بخوانید: ۱۰ جاندار مخوف ماقبل تاریخ که قبل از دایناسورها در زمین زندگی می‌کردند 

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.