۱۰ هیولای دریایی منقرض شده و مربوط به ماقبل تاریخ

اقیانوسهای امروزی می توانند محل خطرناکی برای انسان باشند زیر در آن انواع ماهیان گوشت خوار، نهنگ، انواع هشت پاها و کوسه ها زندگی می کنند. با این حال، بدون توجه به آنچه که در عمق اقیانوسها پیدا می کنیم هیچ کدام به اندازه هیولاهای ماقبل تاریخ ترسناک نیستند؛ مارمولک های غول پیکر، کوسه های بسیار بزرگ و حتی نهنگهای گوشت خوار عظیم الثه. برای بسیاری از این هیولاها انسان تنها غذای مختصری می باشد.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از تاپ تنز، در این نوشتار ۱۰ هیولای دریایی منقرض شده ماقبل تاریخ از جمله مگالدون که از جمله مخوف ترین کوسه های تاریخ است بررسی میشوند، در ادامه با ما همراه باشید. 

۱۰- مگالدون (Megalodon)

۱۰ هیولای دریایی منقرض شده و مربوط به ماقبل تاریخ

مگالدون به نمونه بسیار خوبی از این لیست است. کوسه ای به اندازه یک اتوبوس حتی تصور این موجود نیز بسیار دشوار است. مگالدونها ۲۵ تا ۱٫۵ میلیون سال پیش می زیستند که در بهترین حالت ۴۰ میلیون سال پس از آخرین دایناسورها ظاهر شدند. از سوی دیگر، این بدین معناست که انسانها احتمالا در دوره آنها وجود داشتند.

مگالدون (Megalodon)

مگالدونها در اقیانوس های گرم آخرین عصر یخبندان در دوره پلئیستوسن شناور بودند. از اینرو به احتمال زیاد با کاهش ذخایر غذایی منقرض شدند.

بیشتر بخوانید: آیا ابرنواخترها باعث انقراض مگالدون از روی زمین شدند؟

۹- لیوپلورودون (liopleurodon)

لیوپلورودون (liopleurodon)

اگر یک آکواریوم پارک ژوراسیک داشته باشیم که جاندارانی از دوران ژوراسیک در آن وجود داشته باشند لیوپلورودون نیز یکی از آنها خواهد بود. درباره طول واقعی این جاندار تردیدهایی وجود دارد برخی آنرا ۶ متر تخمین می زنند که ۱٫۵ متر آن شامل سر این هیولا می شود

لیوپلورودون (liopleurodon)

دانشمندان برای درک بهتر این جانور یک ربات کوچک شبیه سازی کردند. گرچه سرعت آنها باور نکردنی بنظر می رسید ولی آنها فوق العاده سریع بودند. آنها همچنین قادر بودند همانند کروکودیل ها بسیار سریع و در کمترین زمان ممکن طعمه خود را شکار کنند.

۸- باسیلوسوروس (Basilosaurs)

 باسیلوسوروس (Basilosaurs)

از نام و ظاهر آنها به نظر می رسد که خزنده باشند ولی آنها نوعی نهنگ بوده اند. باسیلوسورس اجداد درنده نهنگهای امروزی بودند و با ۱۵ تا ۲۵ متر طول از کرتاسه تا انتهای ائوسن (۱۵ میلیون سال قبل) می زیستند. با طول زیاد و حرکت مارپیچی آنها نزدیکترین گونه به مارها بودند. تصور کنید در حال شنا در دریا هستید ناگهان با یک هیولای ۲۵ متری مواجه می شوید، حتی تصور آن نیز ترسناک است.شواهد فیزیکی نشان می دهد که باسیلوسورسها برخلاف توانایی نهنگ های امروزی توانایی ردیابی و شنا در عمق را نداشتند.

۷- جکلیوپتروس رنانی (Jaekelopterus rhenaniae)

جکلیوپتروس رنانی (Jaekelopterus rhenaniae)

جکلیوپتروس رنانی یا عقرب دریایی با ۲٫۵ متر طول بزرگترین سخت پوست بوده است. اکثر ما از مورچه ها و عنکبوت های بزرگ عجیب و غریب می ترسیم حال تصور کنید وقتی با یکی از اینها روبرو شوید چه عکس العملی خواهید داشت.

جکلیوپتروس رنانی (Jaekelopterus rhenaniae)

این جانوران در دوره پرمین می زیستند و پیش از دایناسورها در انقراض گروهی پرمو-تریاس منقرض شدند (کشف علت بزرگترین انقراض تاریخ زمین)، البته تعداد کمی از خرچنگهای ماقبل تاریخ زنده ماندند که خرچنگهای نعل اسبی نمونه ای از آنها است. شواهدی وجود ندارد که بتوان گفت عقربهای دریایی سمی بودند اما ساختار دم آنها شبیه به عقرب های امروزی بوده که احتمال سمی بودنشان زیاد است.

۶- مائوسوروس (Mauisaurus) 

مائوسوروس (Mauisaurus) 

نام گذاری مائوسوروس از نام مائوری خدای قبیله موآی در جزایر نیوزلند گرفته شده است. طول گردن این هیولا ۱۵ متر بوده که همراه با دایناسوری به نام ساروپود بیشترین طول را در میان جانداران زمان خود داشته است. طول کلی این جانور ۲۰ متر بوده و بخاطر وجود مهره های زیاد در گردن سبب انعطاف پذیری بالای آن می شده است. 

مائوسوروس (Mauisaurus) 

 

مائوسوروس در دوران کرتاسه می زیست و برای در امان ماندن از ولوسراپتوس (Velociraptors) و تیرانوسوروس (Tyrannosaurs) مجبور به زندگی در دریا شده است. دیرینه شناسان می گویند محیط زیست مائوسوروس محدود به اطراف نیوزلند بوده که این نشان می دهد مناطق نزدیک به استرالیا محیط بسیار خطرناکی بوده است. 

۵- دانکلوستیوس (Dunkleosteus)

دانکلوستیوس (Dunkleosteus)

دانکلوستیوس یک هیولای گوشتخوار بوده و با طول ۹ متر در اواخر دونین (۳۵۸ تا ۳۸۲ میلیون سال پیش) می زیستند و قبل از ظهور کوسه ها منقرض شدند.

دانکلوستیوس (Dunkleosteus)

آنها به جای دندان همانند لاکپشتها یک برآمدگی استخوان ها داشتند. تخمین زده می شود که فک آنها هنگام گاز گرفتن نیرویی برابر با ۳٫۵ تن (۸۰۰۰ پوند) در هر اینچ مربع وارد می کرد، که باعث می شد همراه با تمساح ها و دایناسوری به نام تیرکس دارای قویترین آرواره  ها باشند. براساس شواهد بدست آمده از جمجمه، فک این جانور در یک پنجاهم ثانیه باز و بسته می شد که همانند یک گیوتین عمل می کرده است.

بیشتر بخوانید: کشف اولین فسیل دایناسور مومیایی شده در دنیا

۴- کرونوسوروس (Kronosaurus)

کرونوسوروس (Kronosaurus)

کرونوسوروس یک پلیوسور گردن کوتاه است که همانند لیوپلورودون ظاهری کشیده دارد و در دوره کرتاسه می زیست. طول کرونوسوروس به ۹ متر می رسید، طول سر این جانور ۲٫۵ متر بود و آرواره بزرگی داشت. طول دندانهای بزرگ این هیولا به ۲۷ سانتیمتر می رسیده است. کرونوس نام یکی از پادشاهان تایتانها در یونان باستان است و نامگذاری این جانور بر اساس آن انجام شده است. یک کرونوسوروس می توانست یک مرد بالغ را بخورد در حالیکه هنوز برای غذای بیشتر جا داشت. از آنجایی که باله آنها بسیار شبیه به لاک پشت های دریایی امروزی است گفته می شود که آنها نیز در ساحل تخم گذاری می کردند.

۳- هلیکوپریون (Helicoprion)

هلیکوپریون (Helicoprion)

هلیکوپریون نوعی کوسه بود که در دوره پرمین تا تریاس (حدود ۲۷۰ میلیون سال پیش) می زیست. طول این کوسه به ۴٫۵ متر می رسید و در فک پایین آن یک ردیف دندانی مانند چرخ دنده داشت. چیزی بین اره چرخشی و کوسه، هنگامی که شما این دو را با هم ترکیب کنید خطرناک ترین شکارچی زمین خواهد شد.

هلیکوپریون (Helicoprion)

بر اساس دندانه ها می توان گفت که آنها قطعا گوشتخوار بودند، اما درباره جای گیری آنها تردیدهایی وجود دارد که آیا دندان ها همانطور که در تصویر نشان داده شده در مقابل دهان قرار داشتند است، یا در پشت دهان قرار داشتند که در اینصورت رژیم غذایی نرمتری داشتند. 

۲- لیویاتن ملولای (Livyatan melvillei)

لیویاتن ملولای (Livyatan melvillei)

این هیولا چیزی بین نهنگهای قاتل و نهنگ اسپرم بود و در اواخر دوره میوسن (۱۱ میلیون سال قبل) می زیست. با طول ۱۳ تا ۱۷ متر نهنگ غول پیکری بود که سایر نهنگها را می خورد. با ویژگی هایی مشابه نهنگ های امروزی و دندانهای قدرتمند در آبهای تیره توانایی زیادی برای زندگی داشتند.

لیویاتن ملولای (Livyatan melvillei)

نامگذاری آن بر اساس لیویاتن هیولای دریایی در انجیل و ملولای از نام هرمن ملولای (Herman Melville) نویسنده موبی دیک گرفته شده است. 

۱- سفره ماهی غول پیکر (Giant Stingray)

سفره ماهی غول پیکر (Giant Stingray)

این هیولا ۵ متر طول داشت و با نیش ۲۵ سانتیمتری و حاوی سم نوروتوکسین (neurotoxin) در قسمت تحتانی بدن خود به اندازه ای قدرتمند بود که می توانست تمام افراد یک قایق را بکشد. آنها چند میلیون سال پس از دایناسورها منقرض شدند، اما گونه ای سفره ماهی مشابه آنها اکنون در آبهای رودخانه مکونگ در استرالیا زندگی می کنند. 

بیشتر بخوانید: ۱۰ جاندار مخوف ماقبل تاریخ که قبل از دایناسورها در زمین زندگی می کردند 

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.