۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از لیست ورس، هیچ شکی وجود ندارد که فضا جای فوق العاده ای است. اما چیزهای جالبی فراتر از سیستم منظومه شمسی ما در اعماق فضا وجود دارد. در واقع منظومه شمسی ما بسیار حیرت انگیز است. و هر کس در اولین کلاس درس در مورد آن می آموزد: شما ۹۸ سیاره دارید و چند قمر خسته کننده در اطراف آنها و خورشید، آیا این همه اشیاء منظومه است یا چیزهای دیگری هم هستند. در واقع فضای شگفتی بیش از تصور دارد و برخی از آنها درست در خانه ما هستند. در اینجا ۱۰ شی موجود در منظومه شمسی را بررسی خواهیم کرد:

۱۰- سیارکی با قمر خود

۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی

منطق می گوید که هر چیز کوچکتر از یک سیاره، کشش گرانشی برای نگه داشتن قمر نخواهد داشت. اما این همیشه درست نیست. ۲۴۳ Idaسیارکی که تنها ۳۰ کیلومتر طول دارد در حالیکه یک قمر کوچک با مساحت ۱٫۶ کیلومتردر اطراف آن قرار دارد. این اولین سیستم دوتایی از سیارک ها در منظومه ما است اما وقتی به تصاویر واضح و روشن انجام آن نگاه کردیم بیش از یک دوجین سیارک دوتایی کشف کردیم.

۹- آیو

۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی

اگر تا به حال دنبال دنیایی بوده اید که جهنم را به شما یادآوری کند، آن دنیا قمر آیو (io) خواهد بود. آیو دارای بیشترین تعداد آتشفشان در کل منظومه شمسی است. این فرآیند زمین شناختی از نیروهای شدید جزر و مد بین آیو و مشتری ناشی می شود که به طور مداوم در حال انجام است.

فوران های آیو می تواند بسیار زیاد باشد، به طوری که فوارنی به اندازه بیش از ۳۰ کیلومتر مربع از مواد آتشفشانی از فضا دیده میشود. مسیر چرخشی آیو بر مگنتوسفر مشتری تاثیر گذاشته و باعث میشود که در قسمت بالایی لایههای مشتری برق تولید شود که بصورت رعدوبرق های شدید در آن لایه ها مشاهده میشود. 

اما فکر نکنید که این تعامل بر روی مشتری تاثیر بد می گذارد؛ کمربندهای مغناطیسی مشتری در هر ثانیه بر ۱۰۰۰ کیلوگرم مواد آیو تاثیر می گذارد. این اثر افزایشی سوپرشارژ مغناطیس جو مشتری به طور موثر سبب دو برابر شدن فورانهای آیو میشود (بیشتر بخوانید: ۱۰ اقیانوس فضایی و حیرت انگیز خارج از زمین). 

۸- پلوتو چیزی نیست که ما فکر می کنیم

۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی

علیرغم اینکه مدت زمان طولانی است که ما پلوتو را میشناسیم به طور شگفت انگیزی بسیار کم درباره این سیاره کوتوله می دانیم. به عنوان مثال، آیا این عکس واضحترین عکس است که از پلوتو وجود دارد؟ بله این واضحترین تصویر ما از پلوتو است. 

این به این دلیل است که فضا بسیار بزرگ است بزرگتر از آنکه در فکرمان بگنجد و پلوتو ۴٫۲ میلیارد کیلومتر از ما دور است، چیزی که حتی در ذهن ما نیز نمیگنجد. قوی ترین تلسکوپ های ما فقط یک تصویر تار و محو از آن بدست میدهند. 

اما این تصاویر به اندازه کافی واضح به ما می گویند که پلوتو چیزی نیست که ما تصور میکردیم: یک تکه سنگ خسته کننده. سطح آن مخلوطی غنی از کربن نارنجی سفید و سیاه تاریک است، که ما در مروز زمان مشاهده کرده ایم. بهترین حدس ما در حال حاضر این است که تغییرات فصلی توسط نور خورشید متان را از سطح تصعید کرده و وارد اتمسفر می کند.

۷- میماس

۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی

میماس (mimas) قمر زحل که یکی از بزرگترین اشیاء در منظومه شمسی بوده و شبیه به یک ستاره مرده است. میماس الهام بخش ستاره مرگ (Death Star) در فیلم جنگ ستارگان بود . میماس کاملا مرموز است و مدار آن به دور زحل نسبت به انسلادوس (قمر دیگر زحل) بسیار نزدیکتر است.

هر دو قمر تقریبا به طور کامل از یخ تشکیل شدهاند، اما انسلادوس تحت تاثیر گرانش زحل گرم می شود که باعث آب شدن یخ و ایجاد آبفشان میشود. این مسئله اصلا درست بنظر نمیرسد زیرا مدار دایره ای میماس کمتر از انسلادوس بوده و به زحل نزدیکتر است ولی مشخص نیست که چرا این قمر گرم نمیشود. 

۶- گانیمد

۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی

گانیمد (Ganymede) بزرگترین ماه در منظومه شمسی بوده حتی سیاره عطارد بزرگتر است. به این معنی که اگر مانند سیاره به دور خورشید بچرخد خود یک سیاره می شود. این قمر همچنین میدان مغناطیسی خود را دارد که هیچ قمر دیگری مانند آن نیست (بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته علمی درباره سیاره اورانوس).

همچنین دارای یک اتمسفر نازک از اکسیژن است اما برای تشکیل حیات به اندازه کافی ضخیم نیست. در مقایسه با سایر قمرها دهانه های صاف تری دارد که نشاندهنده فرآیتدهای زمین شناختی زیرسطحی است که نسبت به بزرگی و فاصله نزدیک به مشتری چیز عجیبی نیست.

۵- حلقه عظیم زحل

۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی

یکی از چیزهایی که هر وقت اسم زحل به میان می آید همه به آن فکر می کنند مجموعه وسیعی از حلقه ها است. در حالی که قطعا تنها سیاره ای با سیستم حلقه نیست، آنها قطعا نمونه بسیار جذابی از آن است. چیزی که ما تا همین اواخر متوجه آن نشده بودیم این است که سیستم حلقه زحل بسیار دورتر از آنچه که ما فکر میکردیم گسترش یافته است.

حلقه از گرد و غبار و یخ ساخته شده و مدت طولانی طول کشید تا کشف شود، زیرا تقریبا نامرئی است و با نور مادون قرمز باید به آن نگاه کرد. اندازه حلقه برای تصور کردن سخت است بطوریکه از ۶ میلیون کیلومتری مشتری شروع می شود و تا ۱۲ میلیون کیلومتری آن ادامه می یابد. ضخامت آن ۲۰ برابر ضخیم تر از زحل است، زحل سیاره کوچکی نیست برای پر کردن آن به ۱ میلیارد زمین نیاز است. 

۴- مرزهای منظومه شمسی

۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی

باوجود اینکه چیزهای زیادی درباره منظومه شمسی آموخته ایم اما هنوز سؤالاتی وجود دارد که ما نمی توانیم پاسخ دهیم. مانند اینکه این منظومه چقدر بزرگ است. وقتی که شما در مدرسه بودید، احتمالا متوجه شدید که پلوتو دورترین چیز از خورشید است. اما پس از آن ما اریس (Eris) را کشف کردیم، بزرگترین سیاره کوتوله که فاصله آن ۲ برابر بیشتر از فاصله پلوتو از خورشید است. پس از اریس چه چیزی وجود دارد؟ ابرهای اٌرت (Oort Cloud)، ابری کروی از شهابسنگ ها که در لبه منظومه شمسی قرار دارند (بیشتر بخوانید: کشف دیوار هیدروژنی در منظومه شمسی توسط فضاپیمای نیوهورایزنز). 

پس ابرهای اورت چه قرار دارد؟ سال ۱۹۷۷ دو فضاپیما به عمق فضا فرستادیم که اکنون در لبه منظومه شمسی هستند. آنها ۳۶ سال بعد هنوز هم با ما در ارتباطند و ما به تازگی  متوجه شدیم که وویجر یک (Voyager 1) منظومه خورشیدی را ترک کرد. پلاسمای دریافتی از سایر ستاره ها نشان می دهد که فضاپیما در نهایت از کار خواهد افتاد. چیزی که ما نیاز داریم اطلاعات بیشتری است تا هنگامی که آن از کار بیافتد (در حدود سال ۲۰۲۵).

۳- هایپریون 

۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی

 

هایپریون (Hyperion) بسیار شبیه یک اسفنج است، بزرگترین قمر در منظومه شمسی که کروی نیست. گرانش سیاره زحل از یک سو و گرانش قمر بزرگ تایتان از سوی دیگر، مدار چرخش هایپریون را به دور زحل، نامنظم کرده است. چگالی آن به علت ظاهر اسفنجی آن نصف چگالی آب است از اینرو در اقیانوس شناور می ماند.

قطر این جسم ۲۵۰ کیلومتر بوده و هر چیزی که به این قمر برخورد کند به خاطر تراکم پایین آن به عمق آن نفوذ می کند. این قمر بیشتر از یخ و آب ساخته شده و میزان کمی سنگ دارد و حدود ۴۰ درصد از آن خالی است.

۲- سرس

۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی

سرس (Ceres) نخستین سیاره کوتوله کشف‌شده و بزرگ‌ترین سیارک در کمربند سیارکی و بین مدار مریخ و مشتری است. قطر آن ۹۴۵ کیلومتر است و از نظر بزرگی سی و سومین جرم شناخته شده سامانه خورشیدی است. سرس یک‌ سوم جرم کمربند سیارکی را تشکیل می‌دهد؛ و تنها شئ شناخته شدهٔ کمربند سیارکی است که دارای تعادل هیدرواستاتیکی می‌باشد. 

قدر ظاهری سرس از زمین بین ۶٫۷ تا۹٫۳ است و بنابراین حتی در درخشان‌ترین حالتش، چنان تاریک است که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود مگر اینکه آسمان به شدت تاریک باشد.

هستهٔ سرس از سنگ و گوشتهٔ آن از یخ تشکیل شده‌ است، و ممکن است اقیانوسی از آب مایع در زیر لایه یخ داشته باشد. سطح سرس احتمالاً مخلوطی از یخ‌، آب و مواد معدنی مختلف هیدراته مثل کربنات‌ها و رس است. در ژانویه ۲۰۱۴، انتشار بخار آب از مناطق مختلف سرس کشف شد. این مسئله غیرمنتظره بود، چون انتشار بخار آب از ویژگی‌های ستاره دنباله‌دار است و اجرام بزرگ در کمربند سیارکی این ویژگی را ندارند.

۱- فضا

۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی

چیزهای بسیار جذابی در منظومه شمسی ما وجود دارند که ما اغلب فراموش می کنیم چقدر فضای خالی در آن واقعا وجود دارد. آنها به دلایلی آن را فضا نامیده اند. چیزی که بیشتر از همه چیز وجود دارد فضای خالی است. خورشید خود به تنهایی ۹۹٫۸ درصد از جرم کل منظومه شمسی را تشکیل میدهد.  این بدان معناست که همه چیزهای دیگر نظیر غولهای عظیم گازی، سیارکها، ستاره های دنباله دار و شهاب سنگها و سیاره های کوچکتری مانند زمین تنها ۰٫۲ درصد از جرم منظومه را را تشکیل می دهند که بیشتر آن بخاطر مشتری است (بیشتر بخوانید: کشف راز تکامل منظومه شمسی با مطالعه قدیمی ترین شهاب سنگ).

خورشید که آنقدر بزرگ است که حجم آن ۶۰۰ برابر بیشتر از همه چیز در منظومه شمسی در است و کمتر از یک تریلیون درصد از حجم کل منظومه شمسی است. با این وجود فضای خالی زیادی در منظومه شمسی ما وجود دارد که درک آن را برای ذهن انسان واقعا غیرممکن می کند.

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.