۱۰ شهر گمشده افسانه‌ای

آیا یک شهر گم میشود؟ زمانی که شهر توسط ساکنان آن رها شود به آن گمشده میگویند. این وضعیت می تواند نتیجۀ جنگ، مهاجرت یا فاجعه طبیعی باشد، اما در هر صورت این شهرها همانند کپسول زمان هستند که یک تمدن یخ زده در تاریخ را در خود دارند و منتظر کشف شدن هستند. در حالی که بسیاری از این شهرها کشف شدهاند، برخی دیگر هرگز پیدا نشدند و به افسانهها پیوستند.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از تاپتنز، در این نوشتار ۱۰ شهر فسانهای را بررسی میکنیم که مورخان در متون تاریخی از آنها یاد کردهاند، در ادامه با ما همراه باشید.

۱۰- سزار

10 شهر گمشده افسانه ای

همانقدر که شهر پاتاگونیا (Patagonia) به شهر اسرارآمیز شناخته می شود، شهر سزار یک شهر اساطیری است که گفته می شود در  نواحی جنوبی آمریکای جنوبی و در منطقه پاتاگونیا واقع شده است. این شهر هرگز پیدا نشده است و بیشتر افسانه به شمار می آید تا واقعیت اما در گذشته کشورهای استعماری در جستجو برای یافتن آن بودند. 

گفته شده که توسط بازماندگان یک کشتی اسپانیایی یافت شده و اعتقاد بر این بود مقدار زیادی طلا و جواهرات در آن وجود داشت. با گذشت زمان، تعداد زیادی افسانه درباره شهر سزار شکل گرفت. بعضیها میگویند که این شهر دهکده انسانهای غول پیکر (بیش از ۳ متر قد) بود و برخی دیگر ادعا می کنند که شهر ارواح است که میتواند ظهور و ناپدید شود. 

۹- تروی

10 شهر گمشده افسانه ای

تروی (Troy) شهری مشهور در اشعار حماسی هومر (Homer)، شهر افسانهای که در ترکیه امروزی واقع بود. قدیمی ترین شهر که بخاطر جنگ تروا شناخته شده، و در نزدیکی رودخانه اسکاماندر قرار داشت. موقعیت ساحلی آن به آنها اجازه میداد نیروی دریایی  داشته باشند و دشت های اطراف آن زمینهای عالی برای کشاورزی فراهم میکردد. 

تروی بیشتر به عنوان  اسطوره در نظر گرفته میشد تا اینکه هنریش شلیمن (Heinrich Schliemann) در سال های ۱۸۷۰ شروع به کاوش کرد، شلیمن کشف کرد که در واقع تعداد زیادی از شهرها در محل تروی وجود دارد که در طول سال ها برروی یکدیگر ساخته شدهاند.

۸- شهر گمشده Z

10 شهر گمشده افسانه ای

شهر گمشده Z تمدنی پیشرفته با شبکه گستردهای از پلها، جادهها و معابد که به نظر می رسد در عمق جنگلهای برزیل واقع شده است. گمانهزنیها درباره Z در سال ۱۷۵۳ آغاز شد که در آن یک محقق پرتقالی مدرکی از آن کشف کرد اما پس از آن هیچ مدرک دیگری از آن پیدا نشد.

شهر Z برای جذب علاقمندان مشهور است، در سال ۱۹۲۵ پرسی فاوست در جستجوی این شهر ناپدید شد و در طول سال ها تعدادی از افرادی که به دنبال آن بودند مرده و ناپدید شده اند. در سال های اخیر در جنگهای بارانی آمازون یک شهر با نام کوهیکوگو (Kuhikugu) کشف شد که شواهدی از استحکامات پیچیده و مهندسی را داشت به همین علت بسیاری بر این باورند که ممکن است این شهر همان شهر Z باشد.

۷- پترا

10 شهر گمشده افسانه ای

پترا (Petra) مسلما زیباترین شهر این لیست است، که در اردن و نزدیکی دریای سیاه واقع شده و اعتقاد بر این است که مرکز تجارت ناباتی (Nabataean) بوده است. ویژگی قابل توجه آن معماری سنگهای نفیس بوده که از سنگهای کوههای اطراف حکاکی شده بود. این مورد بصورت طبیعی ثروت زیادی برای آنها آورده بود.

۱۰۰ سال قبل از میلاد این شهر به عنوان یک پایتخت تاسیس شد، و شواهد نشان می دهد که پیشرفت های بسیاری در زمینه تکنولوژی مانند ساخت سدها و مخازن داشتند که به ساکنان کمک می کرد تا سیلاب های منطقه مهار کرده و آب آن را در زمان خشکسالی استفاده کنند. چندین سال بعد رومیان این منطقه را فتح کردند، پس از آن در سال ۳۶۳ میلادی زلزله ساختمانهای آنرا تخریب کرده و زیرساخت های آن را از بین برد. 

۶- الدرادو

10 شهر گمشده افسانه ای

الدرادو (El Dorado) یکی از معروفترین شهرهای افسانهای بود که ظاهرا در جنگلهای آمریکای جنوبی قرار داشت. در زبان اسپانیایی گفته میشود که این شهر یک پادشاه قدرتمند داشت که از ثروت نامعلوم شامل طلا و جواهرات محافظت میکرد. در دوره کنفدراسیون ها جستجوهای بسیاری برای یافتن این شهر انجام شد ولی نتیجه ای در برنداشت.

معروف ترین جستجو توسط گونزالو پیزارو (Gonzalo Pizarro) در سال ۱۵۴۱ انجام شد. گروه تجسس پیزارو شامل ۳۰۰ سرباز و چندین هزار سرخپوست بود که در جنگلها در جستجوی الدرادو بودند. آنها هیچ شواهدی از شهر یا گنجینه های آن را کشف نکردند و افراد گروه به علت بیماری، قحطی و حملات توسط بومیان کشته شدند، از اینرو این عملیات متوقف شد.

۵- ممفیس

10 شهر گمشده افسانه ای

ممفیس (Memphis) در ۳۱۰۰ سال قبل از میلاد پایتخت مصر باستان بود و صدها سال به عنوان مرکز تمدن بود تا اینکه تا اینکه با ظهور اسکندریه و تبس رها شد. با جمعیت بیش از ۳۰،۰۰۰ نفر به عنوان بزرگترین شهر دوران باستان شناخته میشده است. در طول سالها، محل ممفیس موضوع بحثهای زیادی در بین باستان شناسان بود تا اینکه توسط ائتلاف ناپلئونی در اواخر دهه ۱۷۰۰ کشف شد، و در آن زمان بود که شهر، مجسمه ابوالهول و معابد آن برای اولین بار بصورت جدی مورد مطالعه قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: کشف اسرار تابوت سیاه اسکندریه

۴- انگکور

10 شهر گمشده افسانه ای

شهر آنگکور (Angkor) در کامبوج امروزی واقع شده و از سالهای ۸۰۰ تا ۱۴۰۰ میلادی مرکز امپراتوری خمر بود. این شهر بزرگ پس از حمله ارتش تایلند در سال ۱۴۳۱ آهسته آهسته رها شد و هزاران معبد بودایی که در جنگل ها ساخته شده بودند توسط مردم رها شدند.

این شهر تا سالهای ۱۸۰۰ دست نخورده بود تا زمانی که گروهی از باستان شناسان فرانسوی شروع به مطالعه آن کردند. آنگکور و محیط اطراف آن بزرگترین رقیب لس آنجلس به عنوان بزرگترین شهر پیش از صنعتی شدن جهان شناخته شده و معبد مشهور آن وات (Wat) به عنوان بزرگترین بنای مذهبی موجود شناخته میشود. 

۳- پومپئی

10 شهر گمشده افسانه ای

شهر پومپئی ۷۹ سال پس از میلاد نابود شد. فوران آتشفشان وزویوس، کل شهر را زیر ۱۸ متر سنگ و خاکستر دفن کرد. تخمین زده میشود که در آن زمان حدود ۲۰،۰۰۰ نفر در آن ساکن بوده و یکی از بهترین مکانها برای گذرانیدن تعطیلات طبقه بالایی جامعه رومی بود.

بیشتر بخوانید: کشف معبد ۲ هزار ساله از زیر خاکسترهای پومپئی

این شهر سالها دفن شده بود تا اینکه خرابههای آن به طور تصادفی در سال ۱۷۴۸ توسط کارگرانی که ساختمان قصر پادشاه ناپل را می ساختند، کشف شد. و از آن به بعد پومپئی محل حفاری های ثابت توسط باستان شناسان بوده است. حفظ معماری شهر همراه با نقاشی های بی شمار و مجسمهها باعث شده است که پومپئی به عنوان بخشی از روم باستان در  تاریخ امروز باشد

۲- آتلانتیس

10 شهر گمشده افسانه ای

امروزه آتلانتیس (Atlantis) را به عنوان یک شهر اسطوره ای می شناسند، اما این شهر افسانه ای محل گمانه زنیهای  زیادی شده از زمانی که افلاطون اولین بار در مورد آن در سال ۳۶۰ قبل از میلاد نوشت. گفته شده که افلاطون از این شهر به عنوان یک تمدن پیشرفته و با نیروی دریایی قدرتمند، بود که با یک فاجعه هولناک به زیر آب رفت.

در حالی که نوشتههای افلاطون بیشتر شبیه به یک داستان شناخته میشود، شرح او از سالهای تمدن عظیم پیش از زمان خود به لحاظ تکنولوژیکی تصورات نویسندگان بی شمار و ماجراجویان آینده را به تصویر کشیده است. معروفترین جستجو برای یافتن آتلانتیس در جنگ جهانی دوم توسط نازیها با فتح تبت آغاز شد.

بیشتر بخوانید: شهر گمشده آتلانتیس، افسانه یا واقعیت

۱- ماچو پیکو

از بین همه شهرهای گم شدهای که مورد مطالعه قرار گرفتهاند، شاید هیچ کدام مرموزتر از ماچو پیکو (Machu Picchu) نیستند. این شهر در نزدیکی دره اوروبامبا (Urubamba) در پرو قرار داشت که نه غرق و نه غارت شد. این شهر در سال ۱۹۱۱ توسط هیرام بینگهام در بازدید از آن منطقه کشف شد. گفته می شود که اینکاها در دهه ۱۴۰۰ آنرا ساخته و کمتر از ۱۰۰ سال بعد رها کردند. به احتمال زیاد هنگامی که اروپاییها وارد این منطقه شدند این اتفاق افتاد.

گمانهزنیهای زیادی در مورد آنچه که ماچو پیکو برای آن استفاده می شد و نیز اینکه چرا اینکاها چنین مکان عجیبی ساختند وجود دارد. بعضی ها گفتهاند که آنجا یک معبد مقدس است، در حالی که برخی دیگر معتقدند که از آن به عنوان یک زندان استفاده می شد، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که احتمالا ملک شخصی امپراتور پاکاکوتی (Pachacuti) بود و مکان آن به این دلیل انتخاب شده بود که نزدیک کوه های برجسته در طالع بینی اینکا قرار داشت.

بیشتر بخوانید: کشف گنجینه های شهر گمشده هراکلیون

منبع toptenz
مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.