کشف گونه جدید دایناسور با زوائد بزرگ شاخ مانند در ستون فقرات

دیرینه شناسان گونه جدیدی از دایناسور به سن ۱۴۰ میلیون سال پیش کشف کردهاند که با استفاده از ستون فقرات بزرگ و شاخ مانند در برابر شکارچیان از خود دفاع می کرده است.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از دیلی میل، اسکلت دایناسوری در پاتاگونیا پیدا شده است که از ستون فقراتش زوائد شاخ مانند بیرون زده است. این دایناسور باحاداسوروس پرونوس پیناکس (Bajadasaurus pronuspinax) نام دارد و در دوره کرتاسه، ۱۴۰ میلیون سال پیش زندگی می کرده است. دانشمندان معتقدند که این پوشش شاخ مانند برای جلوگیری از مهاجمین استفاده میشده و احتمالا دایناسورهای جنس نر را جذابتر میکرده است. 

پابلو گالینا (Pablo Gallina) نویسنده این مقاله میگوید: این برآمدگیها باید توسط یک پوشش کراتینی شبیه به آنچه که در شاخ بسیاری از پستانداران مشاهده میشود، ایجاد شده باشد. ما فکر می کنیم که این ساختارهای استخوانی هنگام ضربه خوردن به راحتی آسیب میدیده و میشکستند.

بیشتر بخوانید: آیا آرژانتینوسوروس بزرگترین دایناسور جهان است؟

کشف گونه جدید دایناسور با زوائد بزرگ شاخ مانند در ستون فقرات

تصور می شود که این دایناسور موجودی گیاهخوار بوده و در آغاز دوره کرتاسه زندگی میکرده است و به خانواده دایناسورهای دیکریوسوریدآ (dicraeosauridae) تعلق دارد. این خانواده به گروه بزرگی از ساروپودها تعلق دارد که گردن بلند، سر کوچک و دم بلند داشتند.

کشف گونه جدید دایناسور با زوائد بزرگ شاخ مانند در ستون فقرات

آمارگاسوروس کازاوی (Amargasaurus cazaui) گونه دیگری از این خانواده است که ۱۳۰ میلیون سال پیش زندگی می کرد و برآمدگیهای مشابه باحاداسوروس داشت ولی اندازه آنها کوتاهتر بود.

کشف گونه جدید دایناسور با زوائد بزرگ شاخ مانند در ستون فقرات

پیش از این فکر تصور میشد که برآمدگیهای پشت دایناسورهای خانواده دیکریوسوریدآ همانند کوهان برای ذخیره چربی مورد استفاده قرار میگرفتند. نظریه های دیگر آنها را عامل تنظیم دمای بدن و کمک به دایناسورهای نر برای جذابتر شدن، درنظر میگیرد. 

فسیل این دایناسور اکنون در نمایشگاه علوم فرهنگی بوینس آیرس در آرژانتین قرار دارد.

بیشتر بخوانید: کشف فسیل یک دایناسور گیاهخوار و عظیم الجثه در آرژانتین

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.