کشف مقبره شاه توت

در ۱۶ فوریه ۱۹۲۳ باستان شناس انگلیسی هاوارد کارتر با کمک اسپانسر خود جورج هربرت یا لرد کارنارون آرامگاه یکی از فراعنه مصر، شاه توت را پیدا کرد، آنچه در این مقبره بود جهان را شگفت زده کرد. پس از۵سال تلاش و عدم موفقیت کارنارون میخواست جستجو را متوقف کند اما هاوارد او را متقاعد کرد تا یک سال دیگر کار کنند.

هنگام جستجو در دره خدایان در یک نوامبر ۱۹۲۲  آنها زیر آوار یک ورودی مخفی پیدا کردند پس از کندن آن به یک درب مهرموم شده بنام قلعه توت آنخامن برخوردند. هنگامی که هاوراد و لرد کانارون وارد آنجا شدند مقبره ۳۰۰۰ ساله را پیدا کردند که بکلی فراموش شده بود.

بیشتر بخوانید: باز کردن در تابوت سیاه اسکندریه

کشف مقبره شاه توتکشف مقبره شاه توت

آنها تحت نظارت دولت مصر شروع به تجسس کرده و تمامی حجره ها را گشتند تا اینکه در ۱۶ فوریه ۱۹۲۳ موفق شدند آخرین در را پیدا کنند. در یک اتاق کوچک در داخل تابوتی از طلا بدن مومیایی شده شاه توت را پیدا کردند. به همراه آن طلا و جواهرات، ارابه طلا، سلاح، مجسمه و لباس یافتند. مقدار طلای یافته شده نزدیک به ۱٫۳ تن بود که تمام آنها در موزه قاهره می باشند.

کشف مقبره شاه توت

حقایقی درباره شاه توت

شایعات زیادی درباره نفرین شاه توت وجود داشت،  در ورودی مقبره کتیبه ای وجود داشت که به نفرین شاه توت اشاره کرده بود. به همین دلیل پس از کشف مقبره کارگران مصری از رفتن به داخل آن امتناع می کردند. ۴ ماه پس از اینکه هاوارد کارتر و جورج هربرت وارد مقبره شاه توت شدند، هربرت بر اثر مسمومیت خونی مرد علت گزیدگی پشه مرد.
روزنامه های انگلیسی  درباره آن نوشته بودند که نفرین مقبره باعث مرگ او شده، ماههای بعد پس از مرگ ناگهانی افرادی که به دره خدایان رفته بودند شایعات قوت بیشتری گرفتند و روزنامه ها داستانهای زیادی درباره نفرین نوشتند.
کشف مقبره شاه توتکشف مقبره شاه توت
در سال ۲۰۰۲ دانشمندان با بررسی DNA 44 نفری که به همراه کارتر در حفاری مقبره مشارکت داشتند نتیجه گرفتند که همه آنها به علت مرگ زودرس نمرده اند و نفرین وجود ندارد (بیشتر بخوانید: تالارهای پنهان در هرم بزرگ جیزه).
نظریه های زیادی درباره نحوه شاه توت ۱۹ ساله وجود دارد، سالهای زیادی تصور میشد که رقیب او برای تصرف تاج و تخت او را کشته اما در سال ۲۰۱۰ بررسی DNA  نشان داد که او به مالاریا مبتلا بوده و عفونت شدیدی در پای او وجود داشته که باث مرگ او شده.
علاوه بر آن نتیجه DNA شاه توت و بستگان او ثابت کرد که او نتیجه ازدواج محارم است، گفته میشود او حال نزدیک پدر با یکی از خواهران شاه توت است. این عمل در مصر باستان شایع بوده زیرا آنها خود را خدا می پنداشتند و برای اینکه خونشان خالص باشد با محارم خود ازدواج میکردند.

 

منبع

history.com

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.