کشف سیاره‌ای که سه خورشید در آسمان خود دارد

ستاره شناسان یک سیاره بیگانه با سه خورشید در آسمان آن کشف کردهاند، اما این جالبترین چیز در مورد آسمان عجیب و غریب این سیاره جدید نیست.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از اسپیس، ستاره شناسان به کمک ماهواره‌ نقشه‌ برداری سیارات فراخورشیدی گذران (Transiting Exoplanet Survey Satellite) یا تس (TESS) موفق به کشف سیاره فراخورشیدی LTT 1445Ab شده‌اند که سه خورشید در آسمان آن می‌درخشند. سیاره LTT 1445A تنها به دور یکی از سه ستاره خود میچرخد، هر سه ستاره کوتوله قرمز (Red Dwarf) بوده و در نیمه دوم زندگی خود به سر میبرند، این سیستم حدود ۲۲٫۵ سال نوری از زمین فاصله دارد.

کوتوله سرخ ستاره‌ای کوچک، سرد و سرخ رنگ است که غالباً جرمی کمتر از نصف جرم خورشید داشته و دمای سطح آن نیز کمتر از ۳٬۵۰۰ درجه کلوین (۳۲۲۶ درجه سانتیگراد) باشد.

جنیفر وینترز (Jennifer Winters)، یکی از نویسندگان مقاله و ستاره شناس مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین میگوید: اگر در سطح این سیاره ایستاده باشید سه خورشید در آسمان خواهید دید که دوتا از آنها خیلی دور و کوچک هستند، آنها همانند دو چشم قرمز و شوم در آسمان هستند.

بیشتر بخوانید: کشف یک سیاره‌ فراخورشیدی جدید با امکان حیات

بر اساس اطلاعات بدست از ماهوراه تس، دانشمندان بر این باورند که این ستاره سنگی بوده، حدود یک سوم بزرگتر از زمین است و جرم آن ۸ برابر جرم زمین است. دمای سطح این سیاره حدود ۱۶۰ درجه سانتیگراد است و در هر ۵ روز به دور یکی از ستارههای خود میچرخد.

اما آنچه که درباره این سیاره بسیار خاص بوده و دانشمندان هنوز نتوانستهاند آن را تایید کنند، اما ممکن است به زودی مشخص  شود: جو این سیاره است. با توجه به فاصله‌ی کم این منظومه از زمین و گذر این سیاره از مقابل ستاره‌ی مادر ممکن است دانشمندان به زودی بتوانند اطلاعاتی از جو سیاره LTT 1445Ab با تلسکوپ کسب کرده و گازهای موجود در جو این سیاره فراخورشیدی را شناسایی کنند.

سیاره فراخورشیدی (Exoplanet) سیاره‌ای است که خارج از منظومه شمسی قرار داشته و به دور یک ستاره در حال گردش‌ است. ماهواره تس با هدف کشف سیارات فراخورشیدی که در فاصله‌ی کمی از زمین قرار دارند به فضا ارسال شده است. این ماهواره در طول ماموریت دو ساله‌ خود تقریبا تمام آسمان را زیر نظر گرفته و سیارات فراخورشیدی را در اطراف ستاره‌های پرنور و نزدیک جست‌وجو خواهد کرد. 

بیشتر بخوانید: کشف ۲ سیاره شبه زمین در فاصله ۱۲٫۵ سال نوری

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.