کشف اولین فسیل دایناسور مومیایی شده در دنیا

در سال ۲۰۱۱ هنگام اکتشاف نفت در معدن میلنیوم در کانادا، از ماسه های قیری در میان شاخه و برگ گیاهان فسیل دایناسوری که به ۱۱۰ میلیون سال قبل تعلق دارد، بطور اتفاقی پیدا شد.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از نشنال ژئوگرافی، این معدن از سال ۲۰۰۰ فعال بوده و استخراج نفت از آن صورت گرفته، فسیلهای زیادی از گیاهان و قطعات درختان یافته شده بود ولی چنین فسیلی هرگز مشاهده نشده بود.

مسئولین معدن فسیل کشف شده را به موزه رویال تیرل کانادا دادند، کارشناسان موزه در آزمایشگاه برای پاک سازی و آماده سازی آن ۶ سال زمان صرف کرده اند، نزدیک به ۷۰۰۰ ساعت کار انجام شد. این فسیل ارزشمند اولین فسیل مومیایی شده دایناسور در دنیا می باشد که پوست و زره آن بدون اندکی تغییرات و به خوبی حفظ شده است (بیشتر بخوانید: آرکئوپتریکس اولین دایناسور پرنده تاریخ تکامل).

کشف اولین فسیل دایناسور مومیایی شده در دنیاکشف اولین فسیل دایناسور مومیایی شده در دنیا

حفظ شدگی فسیل دایناسور

نحوه حفظ شدگی آن برای دیرینه شناسان شگفت انگیز است زیرا اگر پس از مرگ هر جانور، شرایط برای فسیل شدن محیا باشد ترکیب بافتهای سخت بدن با مواد معدنی جانشین می شود. اما در مورد این فسیل منحصر بفرد جانشینی اتفاق نیافتاده و ترکیب آن همان ترکیب اولیه می باشد. دفن در هیدروکربنها جایی که عاری از اکسید کننده ها، باکتری ها یا جانداران زنده می باشد از فساد و تجزیه آن جلوگیری کرده تا بدین شکل حفظ شود.

کشف اولین فسیل دایناسور مومیایی شده در دنیا

فسیل متعلق به دایناسور گیاه خواری با نام نودوسور بوده و متعلق به اواسط کرتاسه در ۱۱۰ میلیون سال قبل می باشد، طول جانور در زمان حیات ۵٫۵ متر و وزن آن ۱٫۳ تن بوده و سرتاسر بدن آن با زره پوشیده بود تا از او در برابر جانداران شکارچی محافظت نماید.

کشف اولین فسیل دایناسور مومیایی شده در دنیا

ویکتوریا آربور از موزه رویال که در مراحل آماده سازی فسیل فعالیت کرده در اینباره می گوید: فسیل نشاندهنده تفاوت منطقه ایست که معدن اکنون در آن قرار دارد، در کرتاسه محیط آنجا جنگلی با آب و هوای گرم و مرطوب بوده ولی امروز سرد و خشک میباشد. لازم بذکر است موزه رویال تیرل از ماه می سال ۲۰۱۷ آنرا برای نمایش عموم در معرض دید قرار داده است.

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.