علمی

چهار زن فیزیکدان که چهره فیزیک را عوض کردند

دانا استریکلند به عنوان سومین زن در تاریخ برنده جایزه نوبل فیزیک شد. او به ماری کوری برنده سال ۱۹۰۳ و ماریا گپرت-مایر برنده سال ۱۹۶۳ این جایزه می پیوندد.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از بی بی سی، در این نوشتار می خواهیم چهار زن دیگر نام می بریم که چهره فیزیک را عوض کرده اند.

هرتا ایرتون، فیزیکدان و ریاضیدان بریتانیایی

چهار زن فیزیکدان که چهره فیزیک را عوض کردند

هرتا ایرتون در سال ۱۸۵۴ در شهر پورتسی، همشر به دنیا آمد. در کالج گرتون از دانشگاه کمبریج در رشته ریاضیات تحصیل کرد،  هرتا ایرتون اولین زنی بود که برای عضویت در انجمن رویال بریتانیا نامزد شد، وی در سال ۱۹۲۳ درگذشت.

او در کلاس های فیزیک در کالج فنی فینزبری به استادی پروفسور ویلیام ایرتون شرکت کرد، مردی که بعدا با او ازدواج کرد.  در انجام آزمایش های فیزیکی و الکتریکی به پروفسور ایرتون کمک کرد و در زمینه قوس الکتریکی (حالتی از تخلیه الکتریکی در هوا یا سایر محیط‌هایی معمولاً نارسانا) تخصص پیدا کرد.

بیشتر بخوانید: نکاتی درباره جایزه نوبل فیزیک

هرتا چند مقاله در این زمینه منتشر کرد و در سال ۱۸۹۹ به عنوان اولین زن به عضویت موسسه مهندسان برق در آمد. او در سال ۱۹۰۲ به عنوان اولین زن نامزد عضویت در انجمن رویال لندن شد، اما انتخاب نشد چون در آن زمان زنان به عضویت پذیرفته نمی شدند.

ویرا روبین، منجم آمریکایی

چهار زن فیزیکدان که چهره فیزیک را عوض کردند

ویرا روبین در سال ۱۹۲۸ در شهر فیلادلفیا از ایالت پنسیلوانیا به دنیا آمد، تحصیلات خود را در کالج واسار و دانشگاه کرنل ادامه داد. ویرا از اخترشناسان پیشتاز در آمریکا و از مشوقان بزرگ پیشرفت زنان در علوم بود.

مطالعات او وجود نوعی ماده نامرئی موسوم به ماده تاریک را تایید کرد. او در سال ۱۹۷۴ شواهدی به دست آورد از اینکه ستارگان در لبه کهکشان ها سریع تر از حد انتظار حرکت می کنند. برای آشتی دادن این پدیده با قانون گرانش، دانشمندان نتیجه گیری کردند باید نوعی ماده در جهان وجود داشته باشد که ما نمی بینیم. مطالعات وی برایش افتخارات زیادی به ارمغان آورد، از جمله دومین زن ستاره شناسی شد که به عضویت آکادمی ملی علوم آمریکا در می آید.

فابیولا جیانوتی، فیزیکدان ایتالیایی ذارت اتمی

چهار زن فیزیکدان که چهره فیزیک را عوض کردند

ویرا روبین در سال ۱۹۶۰ در شهر رم در ایتالیا به دنیا آمد، تحصیلات خود را در دانشگاه میلان در رشته فیزیک ذرات تجربی ادامه داد. فابیولا جیانوتی شانزدهمین شخصی است که سرن (سازمان فیزیک اروپا) را هدایت می کند.

سرن که بزرگترین آزمایش فیزیک ذرات در جهان است در زمینه بهبود و درک کیهان تحقیق می کند.دستاوردهای علمی: او در سال ۱۹۹۴ به سرن پیوست، و در تیم اطلس مشغول به کار شد، که در نهایت ذره موسوم به هیگز را شناسایی کرد، ذره ای که به مصالح اولیه طبیعت وزن می دهد. او اکنون هدایت سرن را به عهده دارد، که محل فعالیت ۱۰ هزار دانشمند از بیش از ۱۰۰ کشور جهان است.

جاسلین بن برنل، اخترفیزیکدان بریتانیایی

چهار زن فیزیکدان که چهره فیزیک را عوض کردند

جاسلین بن برنل در سال  ۱۹۴۳ در لرگان، ایرلند شمالی به دنیا آمد، تحصیلات خود را در دانشگاه های یورک، گلاسکو و کمبریج ادامه داد. جاسلین کشف تپ‌اخترها (پالسار) که نوعی ستاره نوترونی است که اشعه ای باریک ساطع می کند را توانست کشف کند.

جاسلین بن برنل به عنوان دانشجوی محقق در آزمایشگاه کاوندیش دانشگاه کمبریج درحال بررسی داده های یک رادیوتلسکوپک جدید (که خود به ساخت آن کمک کرده بود) بود که متوجه یک سیگنال ضعیف و غیرمعمولی شد: اینها پالس های تکراری امواج رادیویی بود.

کشف مشترک او با سرپرستش آنتونی هوییش در سال ۱۹۶۷ یکی از مهم ترین دستاوردهای نجومی قرن بیستم به حساب می آید. هوییش بعدا به خاطر این کشف جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۷۴ را دریافت کرد اما خانم برنل جایزه را نگرفت.

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!
منبع
bbc
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.