چرا ناسا به سیاره زهره انسان نمی فرستد؟

 به گزارش تاپ دیجیت، سیاره زهره یا ناهید (Venus) دومین سیاره منظومه شمسی است و برخلاف عطارد دارای جو است. سیاره زهره یکی از کوچکترین سیاره های کهکشان راه شیری است. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا ناسا به این سیاره انسان نمی فرستد؟ برای پاسخ به این پرسش ویدئوی زیر را که با زیرنویس اختصاصی تاپ دیجیت تهیه شده تماشا کنید.

سیاره زهره یکی از نزدیک‌ترین همسایگان ما در منظومه شمسی است. در طول تاریخ صنعت فضایی کاوشگر مارینر ۵ (Mariner 5) ناسا در سال ۱۹۶۲، کاوشگر پییشگام (Pioneer) در سال ۱۹۷۸، کاوشگر‌های ونرا ۱۵ و ۱۶ (Venera) و نیز کاوشگر آماتسوکی (Akatsuki) متعلق به آژانس هوافضای ژاپن (JAXA) به سوی سیاره زهره پرواز و اطلاعات ارزشمندی مخابره کرده‌اند. به علاوه کاوشگر گالیله که با هدف بررسی سیاره مشتری و اقمار آن طراحی شده بود از نیروی گرانش سیاره زهره برای سفر خود استفاده کرد.

سیاره زهره قمر ندارد و از بسیاری جهات چون اندازه، جرم، گرانش و ترکیبات ساختاری شبیه به زمین دارد به همین دلیل است به آن لقب خواهرِ زمین یا دوقلوی زمین را داده‌اند. دانشمندان می‌گویند چند میلیون سال پیش سیاره ناهید بسیار همانند زمین بوده و دارای شرایط زندگی بوده است اما با نزدیک شدن به خورشید شرایط زندگی در آن از بین رفت.

تماشا کنید: اگر بخواهیم با فضاپیما در مشتری فرود بیاییم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

چرا ناسا به سیاره زهر انسان نمی فرستد؟

سیاره‌ی زهره به آرامی به دور خود می‌چرخد و یک دور چرخش آن در حدود ۲۴۳ روز زمین طول می‌کشد. علاوه بر این در حالی‌ که گردش خود سیاره آهسته است، حرکت اتمسفر آن به‌طور قابل توجهی سریع بوده و یک چرخش کامل آن فقط به اندازه‌ی چهار روز زمینی طول می‌کشد.

اگرچه می‌شود تغییر گردش سیاره را دنبال کرد؛ ولی دانشمندان تاکنون قادر به توضیح اینکه چرا این سرعت تغییر می‌کند، نبوده‌اند. به علت چرخش بسیار سریع اتمسفر تصویر برداری از این سیاره به سختی ممکن است.

بیشتر بخوانید: طرح ناسا برای فرستادن بالون به سیاره زهره

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.