محیط زیست و زمین

چرا عنکبوت های دیرینه دم داشتند؟

دیرینه شناسان یک کهربای مربوط به دوران کرتاسه در میانمار یافته اند که یک عنکبوت دم دار در آن وجود دارد.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از نشنال ژئوگرافی، تا ۱۰۰ میلیون سال پیش، یک گونه خزنده کوچک و دارای هشت پا، در جنگل های بارانی گرمسیر میانمار زندگی میکردند که در حال حاضر از بین رفتهاند. اندازه آنها حدود (یک اینچ) ۲٫۵ سانتیمتر بوده و ویژگیهای شبیه عنکبوتهای امروزی مانند پاها و تولید تارعنکبوت را داشتند اما علاوه بر این موارد آنها یک خاصیت منحصر به فرد داشتند: یک دم مودار بلند.

این موجود در اواسط دوره کرتاسه زندگی می کرد و به احتمال زیاد در پوست درختانی که رزین تولید می کردند زندگی می کرده است که در رزین به دام افتاده تا میلیون ها سال بعد کشف شده و به دست دیرینه شناسانی مانند پال سلدن (Paul Selden)، نویسنده این مقاله برسد. بنابراین چرا این عنکبوتها دم داشتند، و چه چیزی درون دم آن وجود داشت؟ آیا سمی بوده؟ و آیا ممکن است امروزه عنکبوتی مانند آن وجود داشته باشد؟

چرا عنکبوت های دیرینه دم داشتند؟

بستگان دیرینه عنکبوتها

این نمونه از یک معدن در شمال میانمار کشف شده و چهار نمونه از آن وجود دارد. نام این عنکبوت اولیه را با الهام از یک موجود اساطیری کایمرراکنی یینگی (Chimerarachne yingi) گذاشتند که مطمئنا اجداد عنکبوتهای امروزی بوده است. این عنکبوت اولیه شبیه عنکبوتهای امروزی از خانواده لیفیستیدآ (Liphistiidae) به نظر می رسد که امروزه در آسیای جنوب شرقی، چین و ژاپن زندگی می کنند. این خانواده شامل حدود ۱۰۰ گونه از عنکبوتهای متوسط است.

سلدن از بخش دیرینه شناسی دانشگاه کانزاس می گوید: این نمونه از اولین گونههای عنکبوتهای تاریخ بوده است. این عنکبوت اولیه ویژگی های اصلی عنکبوت ها را داشته است مثل دندان نیش، و غده تولید تار در عقب خود که البته مشخص نیست چگونه از آن استفاده می کرده است.

عنکبوت ها علاوه بر دام گذاشتن از تار خود برای مسیر برگشت به خانه نیز استفاده می کردند، این عنکبوت اولیه در سوراخ زندگی می کرده و مقابل آن تار می بافته است.  سلدن می گوید این عنکبوت تار خود را روی زمین نیز می ساخته که قطعا برای حفاظت از تخمهایش بوده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید