چرا تعداد زیادی از جانوران عصر یخبندان منقرض شدند

جانداران خشکی امروزی در مقایسه با موجوداتی که در دوران نه چندان دور زندگی می کردند، گروه کوچکی به حساب می آیند. 

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از ساینس نیوز، حیوانات بزرگی مانند فیل ها، گوریل ها و خرس ها فراوان بوده و همه جا یافت می شدند. اما ناگهان صدها گونه بزرگ، از جمله ماموت پشمالو و مارمولکهای غول پیکر بزرگ با حدود نیم تن وزن ناپدید شدند.

راس مک فی (Ross MacPhee) در کتاب “پایان مگافونا” می گوید: کشف علت اینکه چه اتفاقی باعث از بین رفتن این مگافونا (حیوانات بزرگتر از ۴۴ کیلوگرم) شد، دور از تصور نیست. وی دو عامل را به عنوان علت انقراض ارائه می کند: همانطور که انسان ها در ۵۰،۰۰۰ سال گذشته به بخش های جدیدی از جهان نقل مکان کرده اند، مردم  به شکار آنها پرداختند و یا تغییرات آب و هوایی این حیوانات را بیش از حد برای زنده ماندن آسیب پذیر کرد. همانطور که مک فی نشان می دهد، هیچ یک از این سناریو با تمام داده های موجود منطبق نیست.

پیتر شوتنز (Peter Schouten’s) نقاش موزه تاریخ طبیعی با نقاشی های تحسین برانگیزش سعی می کند این قهرمانان را به زندگی باز گرداند. گفتنی است مک فی نکات فنی زیادی را جا انداخته اما به طور کلی اطلاعات آموزنده ای از یک دوره شگفت انگیز در تاریخ زمین را به خوانندگان کتاب خود می آموزد (بیشتر بخوانید: کشف اکسیژن ۱/۴ میلیارد ساله در زمین).

 

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.