معدن الماس میرنی

میرنی شهری کوچک در منطقه سیبری است که بزرگترین معدن حفر شده جهان با عمق بیش از ۶۰۰ متر را دارد.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از آلاینترستینگ، این معدن به قدری عمیق است که می تواند هلیکوپتر یا هرچیز دیگری که از بالای آن پرواز می کند را به درون خود بکشد. در سال ۱۹۵۵ سه زمین شناسی پس از بررسی و تحقیق یک کیمبرلیت کشف کردند که نشاندهنده وجود الماس است.

در سال۱۹۵۷ استالین دستور ساخت معدن را داد، برای ساخت معدن مشکلاتی وجود داشت از جمله دمای هوا که در زمستان به ۴۰ درجه زیر صفر میرسد و باعث انجماد روغن وسایل نقلیه میشود. بر اثر سرما زمین این منطقه هفت ماه از سال یخ میزند و شکستن یخ آن برای حفاری مشکل بزرگی بود. برای غلبه بر این مشکل آنها در منطقه از موتورهای جت برای گرم کردن زمین و جلوگیری از انجماد وسایل نقیله استفاده کردند.

حفاری معدن با انفجار شبکه دینامیت ها آغاز شده و سه سال بعد در سال ۱۹۶۰ بهره برداری از آن آغاز گردید، حفاری در حال پیشرفت بود و با افزایش عمق نتیجه بهتری داشت.در دهه شصت ده میلیون قیراط الماس برداشت شده که ۲۰ درصد آن کیفیت استفاده در جواهرسازی داشت (بیشتر بخوانید: کشف ماده ای سختتر از الماسدر شهابسنگ).

در هر تن خاک معدن تقریبا چهار قیراط الماس وجود داشت که بیشترین عیار در جهان میباشد ، بزرگترین الماسی که تاکنون در روسیه کشف شده الماس لیمویی رنگ و ۳۴۲ قیراطی بود.

معدن الماس میرنی

در این معدن اسرار آمیز اجازه ورود و خروج به افراد متفرقه داده نمیشد از جمله در سال ۱۹۷۰ شرکت دی بیرس که یکی از مشتریان آنها بود درخواست بازدید از معدن را داده بود تاییدیه درخواست آنها شش سال طول کشید تا کارشناسان آنها به مدت ۲۰ دقیقه از معدن بازدید کنند.

معدن الماس میرنی

در نهایت در سال ۲۰۰۴ برداشت از معدن خاتمه یافته و از ۲۰۱۰ رها شد، در حال حاضر شرکت روسی الروسا در زمینه الماس زیر زمینی در آنجا تحقیق می کند. هنگامی که هوای گرم از عمق معدن به هوای سرد سطح میرسد گردباد عظیمی ایجاد می کند که میتواند هلیکوپتر و هواپیماهای کوچک را به داخل خود بکشد در ارتباط با این اتفاق چندین مورد حادثه از معدن گزارش شده. این معدن نیمی از الماس دنیا را تولید کرد و نقش مهمی در زمینه بازسازی اقتصاد شوروی داشت بطوریکه سود آنها از برداشت الماس ۱۳ میلیارد دلار بود.

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.