مرگبارترین ویروس های جهان

ویروس ها بخشی از زندگی انسانها هستند و به هر منطقه احتمالی، از بدن انسان تا مسیرهای سیلیکونی وب (WWW) حمله کرده اند. اما خوشبختانه، ویروس های رایانه ای نمی توانند انسان ها و حتی دنیای اطراف را آلوده کنند.

به گزارش تاپ دیجیت، هدف از نامگذاری ۳ اکتبر (۱۱ مهر) به نام روز آگاهی در مورد ویروس (Virus Appreciation Day)، توجه بیشتر به نقش و تأثیرات باور نکردنی ویروس ها در جنبه های مختلف زندگی انسان است.

ویروس با باکتری چه تفاوتی دارد؟

ویروس و باکتری هر دو قادر به ایجاد بیماری هستند، اما از لحاظ بیولوژیکی باهم تفاوت دارند. به طور کلاسیک، باکتری ها زنده هستند، یعنی دارای تمام معیارهای تعریف کننده حیات هستند. اما ویروس ها کاملا زنده نیستند؛ آنها قطعه ای DNA درون پوششی از پروتئین هستند.

مرگبارترین ویروس های جهان

ویروس ماربورگ (Marburg virus): این ویروس در سال ۱۹۶۷ شناسایی شد. مشابه ویروس ابولا بوده و با تب هموراژیک و خونریزی شده همراه است که منجر به شوک، نارسایی اعضای بدن و مرگ می شود. میزان مرگ و میر در شیوع اولیه این ویروس ۲۵ درصد بود، اما در شیوع دوم طی سال های ۲۰۰۰-۱۹۹۸ در جمهوری دموکراتیک کنگو ۸۰ درصد مبتلایان جان خود را از دست دادند.

ویروس ماربورگ
ویروس ماربورگ

ویروس ابولا (Ebola virus): نخستین شیوع این ویروس در انسان، سال ۱۹۷۶ در سودان و جمهوری دموکراتیک کنگو گزارش شد. ابولا از طریق تماس با خون، بزاق، بافت بدن افراد یا حیوانات آلوده به سایر افراد انتقال پیدا می کند. میزان مرگباری دو سویه این ویروس شامل Bundibugyo و Sudan به ترتیب ۵۰ و ۷۱ درصد است.

ویروس ابولا
ویروس ابولا

ویروس هاری (Rabies virus): این ویروس از طریق ورود بزاق حیوان مبتلا به هاری در محل گاز گرفتگی، به بدن انسان منتقل می شود. این بیماری همچنان در برخی نقاط آفریقا و هند، یک مشکل جدی محسوب می شود. درصورت عدم درمان، بیمار ۱۰۰ درصد جان خود را از دست می دهد.

ویروس هاری
ویروس هاری

ویروس ایدز (HIV): مرگبارترین ویروس در دنیای مدرن؛ از زمان شناسایی این ویروس در دهه ۱۹۸۰ میلادی تاکنون، ۳۶ میلیون نفر جان در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

ویروس ایدز
ویروس ایدز

ویروس آبله (smallpox virus): سال ۱۹۸۰ میلادی، سازمان بهداشت جهانی (WHO) رسما ریشه کنی آبله را اعلام کرد، درحالیکه هزاران سال انسان با این بیماری دست به گریبان بوده و از هر ۳ مبتلا، یک نفر جان خود را از دست می داد.

ویروس آبله

هانتاویروس (Hantavirus): سندرم ریوی هانتاویروس  (HPS)در اثر تماس با مدفوع موش آلوده منتقل می شود. این بیماری نخستین بار در سال ۱۹۹۳ در آمریکا شناسایی شد.

هانتاویروس
هانتاویروس

ویروس آنفلوانزا (Influenza): مرگبارترین شیوع آنفلوانزا به سال ۱۹۱۸ باز می گردد. در این دوره که به نام Spanish flu نیز شناخته می شود،۴۰ درصد جمعیت جهان به این بیماری مبتلا شده و ۵۰ میلیون نفر جهان خود را از دست دادند.

ویروس آنفلوانزا
ویروس آنفلوانزا

ویروس دانگ (Dengue): تب دنگی عفونتی است که توسط ویروس دنگی ایجاد می‌شود. سالانه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا می شوند.

ویروس دانگ
ویروس دانگ

آیا همه ویروس ها مضر هستند؟

با شنیدن نام ویروس، اغلب افراد به یاد عفونت، بیماری، مرگ و میر می افتند، اما شاید ندانید که یک ویروس نه تنها مفید است، بلکه توانسته جان میلیون ها نفر را نجات دهد.

بیماری Cow Pox یک بیماری عفونی وحشتناک و دردناک است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می شود. این بیماری قابل انتقال بین گونه ها (حیوان به انسان) است؛ اما چگونه چنین بیماری دردناکی می تواند مفید باشد؟ این بیماری تاحدود زیادی با آبله (Small Pox) مرتبط است. پزشکان در تحقیقات خود دریافتند، افرادی که شیر دام ها را می دوشند، هیچگاه به آبله مبتلا نمی شوند.

تحقیقات مشخص کرد که آنتی بادی هایی بر علیه ویروس Cow Pox وجود دارند که از این افراد در برابر آبله محافظت می کند؛ از این طریق نخستین واکسن آبله به لطف این ویروس تولید شد.

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.