مخزن عظیم الجثه جدید ناسا انسان را به مریخ خواهد برد

ناسا سرانجام از مخزن غول پیکر ۶۰ متری سیستم پرتاب موشک فضایی (SLS) خود رونمایی کرد.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از دیلی میل، این مخزن بزرگ هیدروژن و اکسیژن مایع را در خود ذخیره نموده و سوخت مورد نیاز برای احتراق چهار موتور RS-25 را فراهم خواهد کرد. این مخزن در مرکز فضایی مارشال در هانتزویل آلاباما مورد آزمایش قرار می گیرد.

با طول بیش از ۶۰ متر و قطر ۸٫۲ متر، این مخزن هیدروژن مایع به لحاظ ساختاری نسخه پروازی است که دو سوم از مراحل  نهایی را گذارنده است. این مخزن بیش از ۲ میلیون لیتر هیدروژن مایع را در دمای منفی ۲۱۷ درجه سانتیگراد در خود نگه میدارد. 

مخزن عظیم الجثه جدید ناسا انسان را به مریخ خواهد برد

۱۲ سیلندر هیدرولیکی مخزن را مورد فشار و کشش قرار می دهند تا فشار لحظه برخاستن و پرواز را شبیه سازی کنند. ناسا می گوید نسخه های مختلفی از سیستم پرتاب موشک فضایی ساخته خواهند شد اما همه آنها از موتور RS-25 استفاده خواهند نمود.

اولین سیستم پرتاب موشک فضایی که بلک ۱ (Block 1) نام داشت می توانست محموله ۲۶ تنی را به مدار ماه بفرستد. دومین سیستم پرتابی تکامل یافته بلک ۱بی (Block 1B) است که خدمه اوریون (Orion) را به فضا می برد.

مخزن عظیم الجثه جدید ناسا انسان را به مریخ خواهد برد

سیستم پرتابی بعدی بلک ۲ (Block 2) است که نیروی پرتابی ۴۹۹۰ تن را فراهم می کند و قادر خواهد بود ماموریت های ارسال به ماه، مریخ یا نقاط دیگر از فضا را انجام دهد. بلک ۲ قادر خواهد بود ۴۵ تن محموله را با خود به فضا ببرد.

SLS جدید ناسا نیروی پرتابی نزدیک به ۴۰۰۰ تن را با ۴ موتور RS-25 و ۲ موشک سوخت جامد فراهم میکند.  

بیشتر بخوانید: شاتل ناسا دوباره پرواز می کند

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.