با کمک واقعیت مجازی در آرامگاه ۳۰۰۰ ساله ملکه نفرتیتی قدم بزنید

مهندسان فناوری شرایطی را مهیا کرده‌اند تا به صورت مجازی در آرامگاه باستانی و پر رمز و راز، ملکه نفرتیتی قدم برداریم.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از دیلی میل، کارشناسان باستان‌شناسی به کمک مهندسان محیطی مجازی از آرامگاه نفرتیتی، همسر بزرگ سلطنتی (همسر اصلی) فرعون مصر، آخناتون، طراحی کرده‌اند تا کاربران با کمک فناوری واقعیت مجازی از این مکان باستانی دیدن کنند.

گفتنی است که نفرتیتی و همسرش به خاطر یکتاپرستی و تغییر دین در تاریخ فراعنه پرآوازه هستند. نفرتیتی همچنین در تاریخ مصر به خاطر گردن کشیده و زیبایش مشهور است. به گفته برخی مورخان، نفرتیتی در طول حیات خود شش دختر به دنیا آورد.

شاید نفرتیتی همسر مورد علاقه آخناتون یا رامسس دوم بوده که چنین آرامگاه مجللی را برایش ساخته تا او را به عنوان یک مکان سلطنتی پس از مرگش همراهی کند و زندگی پس از مرگش را تضمین کند، اما به نظر می‌رسد که نفرتیتی همسر پیروز رامسس دوم نبوده است.

به گفته تیم کارشناسی که روی پروژه واقعیت مجازی کار می‌کنند، ملکه نفرتیتی در زمان خود از احترام و قدرت خاصی برخوردار بود و مشاوره‌ وکمک‌های دیپلماتیک و استراتژیک به پادشاه می‌داد (بیشتر بخوانید: تالارهای پنهان در هرم بزرگ جیزه).

قدم زدن مجازی در آرامگاه نفرتیتی

با این حال، با قدم زدن در این آرامگاه شاید بتوان چنین حسی را از نقاشی‌‌ها و نگاره‌های روی دیوار آن گرفت. این تجربه جدید حاصل همکاری دو شرکت استیم استور و وایوپورت است که با اسکن سه‌بعدی و فتوگرامتری عکس‌های بسیار دقیق و با جزئیات بی‌نظیر از آرامگاه گرفتند.

فتوگرامتری در واقع روشی برای تهیه نقشه جغرافیایی به کمک عکس‌های هوایی است. عملیات اندازه‌گیری روی عکس، شامل عکسبرداری از اشیاء، اندازه‌گیری تصاویر اشیاء روی عکس ظاهر می‌شود و این اندازه‌ها به شکلی قابل استفاده مثلا نقشه‌های توپوگرافی تبدیل می‌شود.

این تیم کارشناسی با عنوان Experius VR با کمک یک انجمن باستان‌شناسی به اسنادی در مورد دره شهبانوها دسترسی پیدا کرد. دره ملکه‌ها مکانی در مصر است همسران فراعنه در دوران باستان دفن شده‌اند. در دوران باستان آن را Ta-Set-Neferu به معنی مکان زیبایی می‌نامیدند.

به گفته این تیم، فتوگرامتری نیاز به گرفتن هزاران عکس و اسکن داشت تا بتواند یک مدل سه‌بعدی واقع‌گرایانه‌تر ارائه دهد. با استفاده از این تکنیک، کارشناسان توانستند آثار هنری فوق‌العاده حفظ شده را در سراسر آرامگاه، که به عنوان کلیسای سیتین مصر باستان شناخته می‌شود، به ثبت برسانند.

قدم زدن مجازی در آرامگاه نفرتیتی

با این حساب، نقاشی‌های واضح از نگهبانان عالم اموات، نماهای بی‌شمار و خدایان باستان، مواردی هستند که در این تور واقعیت مجازی همه را به خود خیره کرده‌اند.

نفرتاری، یکی از همسران سلطنتی بزرگ (یا همسران اصلی) رامسس بزرگ بود. نفرتاری یعنی آن زیبارو آمده است و مریتموت یعنی الهه مرگ. او یکی از شناخته‌شده‌ترین شهبانویان مصر باستان در کنار کلئوپاترا، نفرتیتی و حتشپسوت است. آرامگاه تزئین شده او بزرگ‌ترین و دیدنی‌ترین آرامگاه در دره شهبانوها است. رامسس همچنین معبدی در ابوسمبل در کنار بنای عظیم خود برای او ساخت.

تصویر زیر سفر به ابدیت از نفرتاری است که کاربران در این تور مجازی با کمک هدست HTC Vive می‌توانند از آن بازدید کنند. در سمت راست نمونه واقعی آن و در سمت چپ نمونه مجازی آن را می‌بینید. این فضای مجازی کاملا قابلیت تعاملی دارد و کاربر به هر طرف و از هر زاویه‌ای که بخواهد می‌تواند از این تصویر بازدید کند. با توجه به این که این آرامگاه به شدت شکننده و آسیب‌پذیر است و بازدید از آن هزینه بسیار گزافی در پی خواهد داشت، این روش بهترین روش ممکن است.

 

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.