اگر بخواهیم با فضاپیما در مشتری فرود بیاییم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ (فیلم)

به گزارش تاپ دیجیت، در این فیلم که با زیرنویس اختصاصی تاپ دیجیت تهیه شده علت اینکه انسانها هیچوقت قادر به فرود در مشتری نخواهند بود را بررسی نموده‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

سیاره مشتری پنجمین سیاره منظومه شمسی و بزرگ‌ترین سیاره در این منظومه است. جرم این غول گازی یک هزارم خورشید است، ولی جرم آن ۲٫۵ برابر تمامی دیگر سیاره‌های منظومۀ خورشیدی دارد.  مشتری پس از خورشید، ماه و زهره چهارمین جسم درخشان در آسمان است. ولی گاهی اوقات مریخ درخشان‌تر به‌نظر می‌آید. به کمک دوربین دوچشمی برخی قمرهای آن قابل مشاهده هستند. این سیاره مجموعا ۶۹ قمر دارد که آیو، اروپا، گانمید و کالیستو از جمله آنها هستند.

 جرم مشتری ۳۱۸ بار بیشتر از جرم زمین است. قطر آن ۱۱ برابر قطر زمین بوده و می‌تواند ۱۳۰۰ زمین را درخود جای دهد. علاوه بر آن در شعاع مشتری می‌توان ۵ زمین قرار داد. فاصله این سیاره خورشید در حدود ۷۷۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلومتر است یعنی ۵ برابر فاصله زمین از خورشید. 

در سال ۱۹۹۴ ستاره دنباله‌دار شومیکر لوی ۹ با اتمسفر مشتری برخورد کرد و ستاره‌شناسان شاهد این رویداد  تماشایی بودند. این برخورد برانگیزنده انفجارهای سهمناکی شد که پاره‌ای از آنها قطری بزرگ‌تر از قطر زمین داشتند.

بیشتر بخوانید: شواهدی از وجود آب در نقطه بزرگ مشتری

دمای هوا در ابرهای بالایی مشتری در حدود ۱۴۵ درجۀ سانتیگراد زیر صفر است. اندازه‌گیری‌ها نشان می‌دهند که دمای مشتری با افزایش عمق افزایش می‌یابد. فشار اتمسفر بیرونی آن ۱۰ برابر بزرگتر از فشار در سطح زمین است و دمای آن به ۲۱ درجه سانتیگراد می‌رسد. دانشمندان تصور می کردند که اگر مشتری دارای حیات باشد، در این سطح بخش بوده و چنین حیاتی در گاز خواهد بود. زیرا در این سطح هیچ بخش جامدی وجود ندارد. دانشمندان تاکنون هیچ مدرکی از حیات بر روی مشتری نیافته‌اند.

نزدیک مرکز این سیاره دما بسیار زیاد و در حدود ۲۴ هزار درجه یعنی داغ‌تر از سطح خورشید است. ستاره‌شناسان بر این باورند که اجسام منظومه شمسی از چرخش ابرهایی از گاز و غبار به وجود آمده اند. گرانش گازی و ذرات غبار آن‌ها را به صورت ابرهای کروی از مواد درآورد و با فشرده شدن آنها سیارات و سایر اجسام منظومه شمسی به وجود آمدند.

بیشتر بخوانید: راز لایه‌های رنگارنگ مشتری

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.