فیلم شکل گیری جهان پس از بیگ بنگ

در مقیاس کیهانی وجود ما انسانها و سیاره کوچکمان زمین در جهان کاملا بی معنا است. در این ویدئوی کوتاه با زیرنویس  اختصاصی تاپ دیجیت، رشد و شکل گرفتن جهان را پس از بیگ بنگ تا کنون تماشا کنید.

هر ثانیه در این فیلم برابر ۲۲ میلیون سال است و در آن مشاهده می کنید که چگونه جهان از تکامل ستاره های اولیه، کهکشان ها، سیاه چاله ها و ابرنواخترها تشکیل شده است. تا ۶ دقیقه ابتدایی این ویدئو خورشید و منظومه شمسی ما هنوز شکل نگرفته اند، در حالی که بشریت تا آخرین بخش یک ثانیه ظاهر نمی شود. 

براساس نظریه بیگ بنگ (Big Bang) جهان از انفجار یک نقطه بوجود آمده است. این نظریه اولین بار براساس مشاهدات ادوین هابل (Edwin Powell Hubble) و همکارانش مبنی بردور شدن همه کهکشانهای آسمان از کهکشان راه شیری بجز کهکشانهای محلی مطرح شد.

این نظریه بیان می‌کند که گیتی از یک وضعیت بسیار چگال (متراکم) نخستین آغاز شده و در گذر زمان انبساط یافته‌است. این نظریه طیف گسترده‌ای از پدیده‌های مشاهده‌ شده را به خوبی توضیح می‌دهد. از جمله این پدیده‌ها می‌توان به فراوانی عناصر سبک اولیه، تابش زمینه کیهانی، ساختار بزرگ مقیاس و قانون هابل اشاره نمود. اگر در زمان به عقب برگردیم، به نقطه‌ای در گذشته می‌رسیم که در آن قوانین فیزیکی شناخته‌شده کارایی خود را از دست می‌دهند و نقطه تکینگی نام دارد.

نقطه تکینگی (Singularity point)، نقطه پیدایش گیتی است و بر اساس اندازه‌گیری‌های جدید، این لحظه تقریباً ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش رخ داده‌ است که از این رو سن گیتی ۱۳٫۸ میلیارد سال تخمین زده می‌شود. پس از انبساط اولیه گیتی به اندازه کافی سرد شد که امکان پیدایش ذرات زیراتمی و بعدها اتمهای ساده، پدید آیند. به هم پیوستن ابرهای غول‌پیکر از عناصر اولیه بر اثر نیروی گرانش، باعث پیدایش ستارگان و کهکشانها شد.

پیش از بیگ بنگ همه جهان در داخل ذره ای قرار داشت که هزارها برابر کوچک تر از نوک یک سوزن بود. این ذره داغ تر و متراکم تر از هر چیزی بود که بتوان تصور کرد. سپس ناگهان انفجاری رخ داد و جهانی که ما می شناسیم متولد شد. زمان، فضا و ماده هم با بیگ بنگ شروع شدند. در کسری از ثانیه، جهان چنان رشد کرد که از ذره ای کوچک تر از یک اتم به چیزی بزرگ تر از کهکشان تبدیل شد و به رشد خودش به نسبت حیرت انگیزی ادامه داد و امروزه هم همچنان در حال گسترش است.

بیشتر بخوانید: یک تصویر آیینه ای از جهان ما احتمالا قبل از بیگ بنگ وجود داشته است

هنگامی که جهان گسترش یافت و خنک شد، انرژی آن به ذراتی از ماده و ضد ماده تبدیل شد. این دو نوع متضاد از ذرات همدیگر را به شدت نابود کردند. اما در نهایت مقداری از ماده باقی ماند و موقعی که سن جهان تنها یک ثانیه بود، ذرات استوارتر که پروتون و نوترون نامیده می شدند شروع به تشکیل شدن کردند.

بعد از سه دقیقه،‌ دما یک میلیارد درجه سانتی گراد پایین آمد و حالا به قدر کافی برای پروتون ها و نوترون ها خنک بود تا با هم ترکیب شوند و هسته هیدروژن و هلیوم را تشکیل دهند. پس از ۳۰۰۰۰۰ سال،‌ جهان حدود ۳۰۰۰ درجه خنک شد. هسته در نهایت توانست الکترون ها را هم به دام بیندازد تا اتم ها را تشکیل دهند و جهان با ابرهایی از گاز هیدروژن و هلیم پر شد.

منبع space
مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.