تاریخ

شهر گمشده آتلانتیس

اولین بار افلاطون فیلسوف یونانی ۳۶۰ سال قبل از میلاد به آن اشاره کرده و برای دو هزار سال مورخان و کاوشگران بسیاری درباره آن خیال پردازی کرده اند، تمدن پیشرفته ای که هیچ اثری از آن نیست.

افلاطون درباره آن گفته: جزیره ای بزرگ با خانه های گرانقیمت دارای پادشاهی قدرتمند با تکنولوژی پیشرفته و نیروی دریایی بی نظیر است، که ۹۶۰۰ سال قبل از میلاد در یک شب وحشتناک با آتش و زلزله بکلی نابود شده.

پژوهشگر معروف کانادایی سیمچا یاکوبویچی و تیمش که در برخی فیلمهای جیمز کامرون کارگردان مشهور با وی همکاری کرده، با استفاده از نوشته های افلاطون در کف دریا، در تنگه جبل الطاریق نزدیک اسپانیا نشانه هایی از آتلانتیس یافته است که جالبترین آنها شش لنگر سنگی است که قدمت آنها به عصر برنز میرسد (بیشتر بخوانید: بزرگترین مراسم قربانی انسان که تابحال کشف شده).

طی صدها سال گذشته باستان شناسان و مورخان تکه سنگها و اشیاء مشکوک را از ساحل اسپانیا تا باهاما یافته و به عنوان مدرکی از شهر باشکوه آتلانتیس بحساب آورده اند. اما قابل قبول تر از این شواهد جزیره یونان سانتورینی یا جزیره باستانی ترا با یک دهانه آتشفشانی نیمه عمیق است که در هزاره دوم قبل از میلاد فوران آتشفشان و سونامی حاصل از آن باعث فروپاشی تمدن مینوان در کرت شده، برخی اعتقاد دارند که سانتورینی محل کنونی آتلانتیس است.

اما عده ای از پژوهشگران یونان باستان اعتقاد دارند که شهری بنام آتلانتیس اصلا وجود نداشته و داستان افلاطون درباره آن یک داستان تمثیلی است.

 

منبع

history.com

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید