نجوم و فضاویدئو

شبیه سازی سیاه چاله ساگیتاریوس ای در مرکز کهکشان راه شیری

گروهی از محققان بین المللی یک شبیه سازی شگفت انگیز از یک سیاه چاله در مرکز کهکشان راه شیری انجام داده اند.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از دیلیمیل، محققان دانشگاه رابوود در هلند و دانشگاه گوته در آلمان اولین شبیه سازی واقعیت مجازی را جهان در ساخته اند. در این انیمیشن گرد و غبار و گاز با سرعت ۹۰،۰۰۰ کیلومتر در ثانیه به دور ساگیتاریوس ای (Sagittarius A*) می چرخند.

محققان میدانند که این سیاهچاله غول پیکر در وسط کهکشان است، اما به علت وجود گازی از پلاسمای عظیم در مقابل آن نمی توانند آنرا به خوبی ببینند. دانشمندان از مدل ساگیتاریوس ای برای نشان دادن آنچه که سیاه چاله با چشم غیر مسلح دیده میشود، استفاده کردند. آنها میگویند که یک تصویرسازی ۳۶۰ درجه با واقعیت مجازی (VR) میتواند کمک زیادی به مطالعه این سیاهچاله کند.

 بیشتر بخوانید: شبیه‌سازی‌ چرخش دو ابرسیاه‌چاله به دور هم

جودی داولار (Jordy Davelaar)  یکی از اعضای تیم میگوید: شبیه سازی واقعیت مجازی ما یک دیدگاه واقع بینانه از محیط اطراف سیاه چاله ایجاد میکند و به ما کمک میکند تا بفهمیم که یک سیاهچاله چگونه رفتار می کند. سفر به سیاه چاله در دوران ما غیرممکن است، بنابراین شبیه سازی چنین سیاهچالههای غول پیکر کمک زیادی به درک اینکه ما در کجای جهان قرار داریم می کند. 

ساگیتاریوس ای در حدود ۲۶۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و دانشمندان بر این باورند که مسافت این سیاه چاله با زمین ۴۴ میلیون کیلومتر است. ترکیب سیاهچاله نامشخص است ولی یک درصد آن گرد و غباری است که در اطراف آن میچرخند. ساگیتاریوس ای با تلسکوپ قابل مشاهده  نیست زیرا نور را جذب میکند و علاوه بر آن پشت غبارهای مارپیچی کهکشان قرار دارد.

شبیه سازی شگفت انگیز از سیاه چاله ساگیتاریوس ای در مرکز کهکشان راه شیری

پرفسور هینوفالک (Heino Falcke) از دانشگاه رادبود گفت: شبیه سازی تیم اولین گام مشخص دانشمندان برای تجسم سیاه چاله است. همه ما یک تصویر از چگونگی سیاهچاله در سر خودمان داریم، اما حالا با پیشرفت علم تقسیر بسیار دقیقتری  از آن داریم بخصوص این سیاهچاله که بنظر می رسد متفاوت از بقیه است. 

بیشتر بخوانید: اولین فیلم از یک سیاهچاله پنهان در مرکز کهکشان راه شیری

امتیاز کاربران: 2.35 ( 1 رای)

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن