سیاه چاله ای که ۱۰ برابر از خورشید سنگین تر است و با سرعت نور دور خود می چرخد

دانشمندان یکی از سریع ترین سیاهچالههایی تاکنون دیده شده را کشف کرده اند. این سیاهچاله با سرعت بسیار زیادی در حال چرخش است به همین علت در فضا جابجا میشود. 

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از دیلیمیل، دانشمندان بوسیله نور اشعه ایکس یک ستاره در کهکشان راه شیری موفق به کشف آن شدند. تجزیه و تحلیل این امواج پرانرژی نشان میدهد که این سیاهچاله در حال انبساط ده برابر بزرگتر از خورشید ما است و با سرعت نور در حال چرخش است. تاکنون تنها چهار سیاهچاله با چنین سرعتی دیده شده است.

این محدودیت سرعت بین کهکشانی، ۲۹۹۷۹۲۴۵۸ متر در ثانیه برای اولین بار توسط آلبرت انیشتین در نظریه معروف نسبیت مطرح شد. اشعه X خروجی از سیستم ستاره دوتایی با نام ۴U 1630-1647 وجود سیاهچاله را نشان داد که  توسط محققان هندی در رصدخانه استروست AstroSat هند و رصدخانه پرتو ایکس ناسا با نام چاندرا (Nasa’s Chandra X-Ray Observatory) مشاهده شد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

این مشاهدات اولین بار در سال ۲۰۱۶ منتشر شدند. حرکت سریع باعث می شود که گازها، گرد و غبار و سایر اجسام آسمانی سبب توسط نیروی گرانش عظیم این سیاه چاله جذب شوند. تجزیه و تحلیل محققان نشان می دهد که چرخش سریع اجسام در اطراف سیاه چاله سبب مکیده شدن آنها به درون سیاه چاله می شود.

سیاهچاله ای که 10 برابر از خورشید سنگین تر است و با سرعت نور دور خود می چرخد

سودیپ باچاریا (Sudip Bhattacharyya) از موسسه تحقیقات بنیادی تاتا و محقق اصلی این مقاله می گوید: در سیاهچالهها جرم و سرعت چرخش دو ویژگی اصلی طبقه بندی آنها است. او می افزاید: جرم به راحتی اندازه گیری میشود، زیرا به خاطر نیروی گرانش سیاهچاله ایجاد می شود. از میان ۲۰ سیاهچاله در کهکشان راه شیری این تنها سیاهچاله از نظر سرعت است.

بیشتر بخوانید: اولین فیلم از یک سیاهچاله پنهان در مرکز کهکشان راه شیری

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.