سفر در زمان چگونه ممکن است؟

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از دیلیمیل، استیون هاوکینگ در کتاب “پاسخ کوتاه به سوالات بزرگ” می نویسد: اگر یک درخواست مالی برای کار تحقیقاتی درباره سفر در زمان بدهید فورأ و به سرعت رد خواهد شد. درباره این سوال که آیا سفر در زمان ممکن است، نیز درست می گفت که هنوز هم میتواند سوال علمی باشد. با درک فعلی ما نمیتوان آن را رد کرد.

سفر در زمان چگونه ممکن است؟

آیا ما امروز میتوانیم ماشین زمان بسازیم؟ آینده چطور؟ بیایید با تجربه روزمره خودمان شروع کنیم. ما از تلفن برای آکاهی از وضعیت دوستان و خانواده در هر کجای جهان که باشند، استفاده می کنیم. ولی هیچ وقت نمیتوانیم وضعیت واقعی آنها را بدانیم. سیگنال های صدای و تصاویر آنها به سرعت حرکت می کنند، اما از هم زمان کوتاه طول می کشد تا آنها به ما برسند. ناتوانی ما برای درک حال حاضر افراد از قلب نظریه های فضا و زمان آلبرت اینشتین میگذرد (بیشتر بخوانید: نظریه نسبیت انیشتین در کهکشان های دوردست تایید شد).

سرعت نور

اینشتین به ما گفت که فضا و زمان بخش هایی از یک چیز هستند-فضازمان-و ما باید در مورد فاصله زمانی فکر کنیم همچنان که درباره فاصله مکانی فکر میکنیم.شاید عجیب بنظر برسد وقتی کسی می پرسد بیرمنگام از لندن چقدر فاصله دارد ما میگوییم حدود دو ساعت و نیم. منظور ما در اینجا این است که سفر با سرعت متوسط ۵۰ مایل در ساعت این مقدار طول میکشد. به صورت ریاضی ما فاصله تا بیرمنگام را ۱۲۵ مایل بیان میکنیم.

همانطور که فیزیکدانان برایان کاکس (Brian Cox) و جف فارشو (Jeff Forshaw) در کتاب خود می نویسند: چرا E=mc² است؟ زمان و مکان می تواند با استفاده از چیزی که سرعت نور دارد تعویض شود. جهش فکری انیشتین بود که فرض کنیم نرخ جابجایی از یک زمان به یک فاصله در مقیاس جهانی یکی است، و این همان سرعت نور است.

سرعت نور بیشترین سرعتی است که یک سیگنال می تواند با آن سفر کند، محدودیت اساسی ما در اینمورد این است که چه مدت طول می کشد تا بفهمیم در آنطرف دنیا چه میگذرد. اگر سرعت نور یک مقدار ثابت و جهانی باشد، یعنی به اندازه  ۲۹۹،۷۹۲،۴۵۸ متر در هر ثانیه در محیط خلاء، با اینحال ما با سرعت خودمان حرکت می کنیم. اینشتین متوجه شد که سرعت نور مطلق است اما فضا و زمان نمیتوانند مطلق باشند. در نتیجه زمان باید در ساعت های متحرک کندتر از ساعت های ثابت بگذرد.

هر چه سریعتر حرکت کنید ساعت شما نسبت به ساعتهای ثابت کندتر میگذرد ولی شما آنرا احساس نمیکنید و فکر می کنید که عادی است. آیا اگر ما سریعتر از نور حرکت کنیم زمان مانند عنوان داستانهای علمی تخیلی به عقب برمیگردد؟ متاسفانه، حرکت با سرعت نور انرژی بسیار زیادی می خواهد و ما توان تولید آن مقدار انرژی را نداریم. حتی اگر بتوانیم با سرعت نور حرکت کنیم زمان هیچگاه به عقب باز نمی گردد.

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.