نجوم و فضا

تصویر هابل از سحابی متلاطم NGC۳۹۱۸ و شبیه چشم

تلسکوپ فضایی هابل تصویری از سحابی سیاره ای  NGC۳۹۱۸ ثبت کرده که شبیه یک چشم در آسمان است.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از ناسا، این ابر زیبا و رنگی از گازهای مختلف در صورت فلکی قنطورس (Centaurus)  قرار دارد که حدود ۴۹۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد. در این تصویر، کره چشم نیز در حقیقت بقایای درحال مرگ یک ستاره سرخ عظیم است.

این رویداد بخشی از آن چیزی است که روزی برای خورشید اتفاق می افتد. طی مرحله متلاطم پایانی و قبل از آنکه این شی آسمانی به شکل یک ستاره کوتوله سفید تبدیل شود، ابرهای عظیم گازی از سطح آن بیرون می آیند. اشعه های شدید مافوق بنفش از بقایای یک ستاره سبب می شوند گازهای اطراف بدرخشند.

ناسا در این باره می گوید: سحابی های سیاره ای رنگارنگ و خارق العاده یکی از جالب ترین مناظر در آسمان هستند. سحابی های سیاره ای بیشتر اوقات شکلی عجیب و نامتقارن دارند که هنوز توضیحی برای آن وجود ندارد. شکل چشم مانند سحابی سیاره ای NGC۳۹۱۸ شبیه بقیه نیست و بیشتر به نظر می رسد در نتیجه دو فرایند جداگانه خروج گاز  به وجود آمده است (بیشتر بخوانید: NGC ۶۷۴۴ کهکشان زنده‌ای که محل تولد ستاره‌ها است).

جت های قدرتمند گاز از انتهای این ساختار عظیم بیرون می آیند که تصور می شود باسرعت ۳۵۰ هزار کیلومتر در ساعت از ستاره فاصله می گیرند. باتوجه به استانداردهای رویدادهای ستاره شناختی، سحابی های سیاره ای مانند NGC۳۹۱۸ عمر کوتاهی دارند و تنها ده ها هزار سال زنده می مانند.

امتیاز کاربران: 3.3 ( 1 رای)

منبع
nasa
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید