سال بدون تابستان در بخشهایی از زمین

فوران آتشفشان تامبورا در اندونزی، در سال ۱۸۱۵ به عنوان مرگبارترین فوران تاریخ شناخته شده و به سال بدون تابستان معروف است.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از یو اس ای تودی، این آتشفشان مقدار زیادی گرد و غبار و خاکستر تولید کرد گیاهان و محصولات کشاورزی را نابود کرد، و باعث مرگ ده ها هزار نفر و ایجاد سونامی های بزرگ شد. یک و نیم قرن بعد هنری استامل اقیانوس شناسی آمریکایی وهمسرش در مقاله ای در سال ۱۹۷۹ آن فوران را سال بدون آتشفشان نامگذاری کردند.

به گفته آنها فوران شدید باعث شد که تابستان سال بعد یعنی ۱۸۱۶ سرد بوده و عامل سرمازدگی در بخشهایی از آسیا، غرب اروپا، نیوانگلند و بخشهایی از آمریکای شمالی شود. به علت بارش برف در تابستان و کمبود مواد غذایی، گرانی و قحطی بوجود که باعث گرسنگی میلیونها انسان در اروپا و آمریکای شمالی شد.

سال بدون تابستان در بخشهایی از زمین

فوران میلیونها تن گرد و غبار، خاکستر و دی اکسید گوگرد به اندازی بود که هر ۱۶۰ کیلومتر مربع با خاکستر به ارتفاع ۳ متر پوشیده شد و آب و هوای زمین را تحت تاثیر قرار داده در نتیجه درجه حرارت جهانی سه درجه کاهش یافت. علاوه بر کمبود مواد غذایی بیماریهای واگیردار نظیر تیفوس شایع شد و هزاران نفر مجبور به مهاجرت به جاهای دیگر شدند. طبق گزارش مجله تاریخ جغرافیای کلینگمن ۱۲۰۰۰ نفر بصورت مستقیم بر اثر فوران مرده و ۷۱۰۰۰ نفر در نتیجه عوارض آن کشته شدند.  سال بدون تابستان در بخشهایی از زمین

اگر فوران به اندازه کافی قوی باشد دی اکسید گوگرد به ارتفاع ۱۲ کیلومتر و تا استراتوسفر بالا می رود، دی اکسید گوگرد با بخار آب واکنش داده و ترکیبات آئورسل سولفات تشکیل میشود. از آنجا که این آئروسل ها در ارتفاع بالا شناور هستند توسط آب باران شسته نمی شوند. در عوض در معرض تابش نور خورشید قرار گرفته و سطح زمین را خنک می کنند، این پدیده عامل اصلی سردی هوا در سال بعد بود.

 

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.