سالروز تولد نیکولا تسلا، نابغه ای که بحق خود نرسید

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از تاپ تنز، نیکولا تسلا (Nikola Tesla) مخترع و مهندس مشهور صربستانی- آمریکایی در ۱۰ ژوئیه سال ۱۸۵۶ در روستای سمیلجان کرواسی متولد شد. میلوتین تسلا پدر وی یک کشیش ارتدوکس بود. نیکولا تسلا هیچ‌گاه از تحصیلات رسمی برخوردار نشده بود و همیشه حافظه و توانایی‌های خارق‌العاده خود را مدیون صفات ژنتیکی و تاثیر کارهای مادرش می‌دانست؛ زیرا مادر او بدون داشتن تحصیلات آکادمیک، استعداد زیادی در ساختن وسایل و تجهیزات و استفاده‌ کاربردی از علم مکانیک داشت.

نیکولا تسلا فرزند چهارم از پنج فرزند این خانواده بود. وی در سال ۱۸۶۱ به مدرسه‌ ابتدایی سمیلجان رفت و در آنجا زبان آلمانی، ریاضیات و علوم دینی را فرا گرفت. خانواده‌ وی در سال ۱۸۶۲ به شهر گُسپیچ یکی از شهرهای کشور کرواسی نقل مکان کردند تا پدرش در آنجا به عنوان کشیش محلی فعالیت کند. نیکولا تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در این شهر به اتمام رساند. در سال ۱۸۷۰ تسلا به شهر کارلُواتس رفت و تحصیلاتش را در دبیرستان Higher Real Gymnasium ادامه داد.

به دلیل هوش و استعداد فراوان، این مخترع توانست در سال ۱۸۷۳ دوره‌ ۴ ساله‌ دبیرستان خود را در ۳ سال به پایان برساند. پس از اتمام دوره دبیرستان، تسلا دوباره به روستای سمیلجان بازگشت؛ اما چندی بعد به بیماری وبا مبتلا شد. پدر نیکولا که بسیار ناامید شده بود، به او گفت اگر از این بیماری رهایی یابد، او را به بهترین کالج مهندسی می‌فرستد.

پس از رهایی از بیماری وبا، او در سال ۱۸۷۵ وارد دانشکده‌ پلی‌تکنیک شهر گراتس در اتریش شد. او آن زمان بسیار تلاش می‌کرد و به عنوان بهترین دانشجوی دانشکده نیز شناخته شده بود. تسلا در آن زمان ساعت‌های طولانی به تحقیق و کار می‌پرداخت؛ اما  پس از مدتی او به قمار روی آورد و تمام درآمدش را در این راه از دست داد. او به حدی به این کار وابسته شده بود که حتی نتوانست در امتحانات سال‌های پایانی دانشگاه نمره قبولی بیاورد و بنابراین هیچگاه نتوانست از دانشگاه فارغ‌التحصیل شود.

وی در سال ۱۸۸۱ به مجارستان مهاجرت کرد و در یک شرکت تلگرافی که مسئول آن Tivadar Puskás de Ditróبود، مشغول به کار شد. فعالیت‌های او در این شرکت سبب ایجاد پیشرفت‌های بسیاری در سیستم تلفن و برق ایستگاه مرکزی شد. در سال ۱۸۸۲ تسلا با معرفی مسؤول شرکت تلگراف توانست در شعبه‌ پاریس شرکت بین‌المللی ادیسون مشغول به کار شود.

یکی از پروژه‌هایی که تسلا در شرکت ادیسون بر عهده داشت، بهبود لامپ‌های قوس الکتریکی این شرکت برای نصب در محیط‌های شهری بود. با وجود اینکه تسلا در کارش بسیار موفق بود و بسیار هم پیشرفت کرده بود، اما به دلایل نامعلوم، کار خود را ترک کرد. پس از چند سال تسلا با کمک یکی از دوستانش توانست کارخانه‌ ساخت تجهیزات تسلا را راه‌اندازی کند. 

سرانجام در سال ۱۸۸۷ وی توانست یک موتور القایی اختراع کند که از برق جریان متناوب استفاده می‌کرد. چند سال بعد تسلا به شهر کلرادو اسپرینگز در آمریکا رفت و در آنجا یک آزمایشگاه بزرگ برای خود تأسیس کرد.

او با اینکه به ثروت دست یافت، اما تمام آن را صرف پژوهش علمی کرد. تسلا عقیده داشت که می‌توان الکتریسیته را به صورت بیسیم انتقال داد و در این راه سعی بسیار کرد، اما موفق نشد.

نبوغ این مخترع بسیار زیاد بود و به همین دلیل او توانست در طول زندگی خود به موفقیت‌های بی‌شماری دست یابد و اختراعات بسیاری نیز به ثبت برساند. از اختراعات او می‌توان به سیم‌پیچ تسلا، نوسان ساز تسلا و قایق کنترل از راه دور اشاره کرد.

تسلا ایده های بسیاری داشت که به خاطر این ایده ها در آن زمان لقب دانشمند دیوانه به وی داده بودند، ایده هایی که پس از گذشت سالهای زیاد برخی از آنها در حال محقق شدن است که نشان از هوش سرشار و نبوغ خارق العاده نیکولا تسلا داشت. مانند امواج وایرلس یا کنترل آب و هوا از طریق امواج که اکنون با نام هارپ معروف شده اند.

در این نوشتار ۱۰ مورد از اختراعات تسلا را بررسی می کنیم.

۱۰- مهار کردن امواج کیهانی

تسلا عقیده داشت اگر بتواند ماشینی مناسب برای مهار این انرژی بسازد، می‌تواند مشکلات انرژی در دنیای کنونی را برطرف کند. او معتقد بود که اجزا بسیار کوچک با شارژ الکتریکی کم، به صورت روزانه با سرعتی بالاتر از سرعت نور، بصورت باران بر روی زمین می‌بارند.

سالروز تولد نیکولا تسلا، نابغه ای که بحق خود نرسید

۹- الکترودینامیک‌های القائی

تسلا پدر جریان متناوب یا AC است، اما همواره رویای دنیایی که بصورت بی‌سیم انرژی خود را تامین ‌می‌کند را در سر می‌پروراند. برای عملی کردن این رویا، او پیشنهاد ساخت سیستم بی‌سیم جهانی را داد، که در آن برج تسلا انرژی و الکتریسیته را بصورت بی‌سیم به کل دنیا مخابره می‌کرد. او سعی در اثبات عملی بودن این ایده‌ی خود با استفاده از کویل تسلا، که با فاصله‌ای چند سانتی‌متری می‌توانست لامپ کوچکی را روشن کند، داشت.

سالروز تولد نیکولا تسلا، نابغه ای که بحق خود نرسید

۸- آتش‌ سرد

جریان الکتریسیته‌ای با ولتاژ ۲/۵ میلیون ولت که دائما در حال تناوب بود، انرژی خود را به بدن انسانی که بر روی صفحه‌ای فلزی ایستاده است، منتقل می‌کرد. تصور این صحنه خود بسیار شگفت‌انگیز است. فردی در بین آتش میلیون‌ها ولت الکتریسیته محاصره شده و رعدهای الکتریسیته او را در بر گرفته‌اند. این روش با توجه به رسانا بودن بدن انسان به نظر عملی است و حتی می‌توانست تمیزی بهتری نسبت به صابون و آب به ارمغان آورد. 

سالروز تولد نیکولا تسلا، نابغه ای که بحق خود نرسید

۷- تسلاسکوپ

وسیله ای برای ارتباط با موجودات بیگانه. تسلا مدعی بود که در موارد مختلف توانسته است با موجوداتی غیرعادی ارتباط برقرار کند، اما این ادعای او هیچ‌وقت به اثبات نرسید. او ادعا می‌کرد زمانی که در آزمایشگاه خود در کولورادو مشغول کار بود، صداهایی عجیب می‌شنید که مانند آن را قبلا جایی بر روی زمین نشنیده بود. او این صداهای کلیک مانند را در حال کار بر روی مخابره‌کننده‌ی مغناطیسی خود شنیده بود. کلیک‌ها بصورت واضح و در دسته‌های یک تا چهار عددی منتقل می‌شدند، که شباهت زیادی به کدهای مورس داشتند.

سالروز تولد نیکولا تسلا، نابغه ای که بحق خود نرسید

۶- اشعه‌ی مرگبار

تسلا به شدت مخالف جنگ بود و تلاش بسیاری برای ساخت اشعه‌ی مرگبار و جلوگیری از وقوع آن به خرج داد. اشعه‌ی مرگبار در اصل به عنوان شتاب‌دهنده‌ای برای ذرات عمل می‌کرد که می‌توانست دسته‌ای از ذرات با انرژی بالا را تا فاصله‌ی ۴۰۰ کیلومتری پرتاب کند. او مدعی بود این دستگاه می‌تواند موتورها را ذوب کرده و هرگونه هواپیمایی را منهدم سازد. تسلا مدعی بود اختراع او می‌تواند با هزینه‌ی دو میلیون دلاری، پدافند هوایی نامحدودی را ایجاد کند.

سالروز تولد نیکولا تسلا، نابغه ای که بحق خود نرسید

۵- کنترل آب و هوا

تسلا فکر می‌کرد که راه حلی برای این مشکل پیدا کرده است. او تصور می‌کرد که می‌توان دمای زمین را، با وسیله‌ای که مانند ترموستات عمل می‌کند، کنترل کرد. او مدعی بود می‌توان با ارسال امواج رادیویی، میدان مغناطیسی زمین را تحت تاثیر قرار داده و امواج رادیویی پایایی ایجاد کرد. سپس می‌توان با این امواج، جریان‌های باد را تحت تاثیر قرار داد و با تغییر مسیر آن‌ها آب ‌و‌ هوای زمین را کنترل کرد.

سالروز تولد نیکولا تسلا، نابغه ای که بحق خود نرسید

۴- اسلحه‌ی اشعه‌ی ایکس

اسلحه‌ی اشعه‌ی ایکس که تسلا ساخته بود می‌توانست اشعه را تا فاصله‌ی ۱۲ متری شلیک کند.

سالروز تولد نیکولا تسلا، نابغه ای که بحق خود نرسید

۳- متناوب کردن جریان

در آن زمان ژنراتور جریان مستقیم مشکلات فراوانی داشت و ادیسون به تسلا وعده داده بود که اگر این مشکلات را رفع کند، به او ۵۰ هزار دلار پرداخت خواهد کرد. تسلا به آنچه که از وی خواسته شده بود عمل کرد، و پتنت‌های زیادی برای رفع مشکلات ژنراتور ادیسون به ثبت رساند، اما ادیسون هیچ‌گاه به وعده‌ی خود عمل نکرد و هیچ‌گونه مبلغی به تسلا پرداخت نکرد.

این اتفاق باعث شد تا تسلا شرکت ادیسون را ترک کرده و شرکت جدیدی برای خود تاسیس کند. پس از تاسیس شرکت خود جریان متناوب را اختراع کرد که بعدها باعث بوجود آمدن جنگ جریانها شد ولی مزایای واضح و فراوانی در استفاده از جریان متناوب وجود داشت، از جمله توانایی تغییر ولتاژ و ارسال جریان به مسافت‌های طولانی که صرفه‌جویی فراوانی در زمینه‌ی انرژی و هزینه، برای مصرف کنند به‌همراه داشت.

سالروز تولد نیکولا تسلا، نابغه ای که بحق خود نرسید

۲- روشن کردن کره‌ی زمین

تسلا قصد داشت جریان بزرگی از انرژی مانند اسلحه‌ی امواج فرابنفش را به قسمت بالایی اتمسفر کره‌ی زمین شلیک کند، تا با تحریک گازهای کم فشار موجود در آن ناحیه، کره‌ی زمین به طور کامل روشن شود.

سالروز تولد نیکولا تسلا، نابغه ای که بحق خود نرسید

۱- اوسیلاتور

تسلا مدعی بود که با دستگاه کوچکی می‌تواند یک ساختمان عظیم را با خاک یکسان کند. او در حال شرح کار خود به یک خبرنگار بود که ناگهان با بالا بردن فرکانس دستگاه، همه‌ی اشیای آزمایشگاه در هوا غوطه‌ور شدند، این اتفاق به قدری شدید بود که مجبور به تماس با آتش‌نشانی و پلیس شدند و در نهایت تسلا قبل از اینکه ساختمان فرو بریزد، دستگاه را با چکش نابود کرد.

سالروز تولد نیکولا تسلا، نابغه ای که بحق خود نرسید

جایزه مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک نیکولا تسلا (IEEE Nikola Tesla Award ) نیز به افتخار این مخترع نامی نامگذاری شده است و هرساله به فرد یا افرادی‌که کار مهمی در زمینه الکتریسیته انجام دهند، اهدا می‌شود. تسلا (T) واحد چگالی شار مغناطیسی، یک دهانه برخوردی تسلا در ماه، سیارک تسلا ۲۲۴۴ و موزه نیکولا تسلا نیز به افتخار این مهندس مشهور نامگذاری شده است. تسلا هیچ‌گاه ازدواج نکرد و سرانجام در ۷ ژانویه‌ سال ۱۹۴۳ و در سن ۸۶ سالگی در اتاق ۳۳۲۷ هتل ویندهام نیویورکر درگذشت و جسدش ۲ روز بعد توسط یکی از خدمتکاران هتل پیدا شد.

نظرات بسته شده است.