ساخت رباتی با بافت زنده

محققان دانشگاه توکیو موفق شدند با ترکیب بافت زنده مربوط به موش صحرایی و اسکلت مکانیکی، روبات بسازند.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از نشنال ژئوگرافی، این ربات بایوهیبرید حرکات انگشت انسان را شبیه سازی می کند، طبق چیزی که در فیلم آن مشاهده میشود قسمت مکانیکی در بخش مفصل به کمک عضلات خم می شود تا حلقه را بگیرد. ممکن است این کار ساده بنظر برسد اما مقدمه ای برای ساخت رباتهای پیشرفته و حتی واقعی تر است.

شوجی تاکوچی یکی از مهندسان این پروژه در اینباره می گوید: اگر ما بتوانیم چنین عضلات بیشتری را به یک دستگاه واحد متصل کنیم، ما را قادر به بازسازی اختلالات عضلانی پیچیده ای مانند قطع نخاع می کند. اگر چه این فقط یک نتیجه اولیه است، اما ممکن است یک گام بزرگ در جهت ساخت یک سیستم بایو هیبرید پیچیده باشد.

به علت ظرفیت پایین فلزات و پلاستیک در حرکت و انعطاف پذیری، گروه تحقیقاتی به دنبال روشی برای استفاده از بافت عضلانی بود. برای ساخت عضلات روبات آنها ورقه های هیدروژل پر شده با مایوبلاست سلول های عضلانی موش را بر روی اسکلت رباتیک قرار دادند. برای رشد عضله آنرا بوسیله یک جریان الکتریکی ضعیف تحریک کردند.

به علت استفاده از بافت زنده، این رباتها فقط درون آب زنده می مانند. یکی از موانع موجود برای استفاده از روباتهای بایوهیبریدی اصطکاک مفاصل است که باعث کند شدن حرکت عضله میشود. علاوه بر آن تحریک الکتریکی عضلات باعث ایجاد حباب هایی در اطراف آب می شود که باعث تخریب بافت می شوند.

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.