دانشمندان ماده تاریک گم شده از جهان اولیه را پیدا کردند

اخترشناسان دانشگاه دورهام انگلیس می گویند که ماده تاریک کهکشانهای قدیمی به صورت هاله در اطراف ستارههای حاشیه کهکشان قرار دارند. 

به نظر می رسد که ماده تاریک به مدت طولانی به کهکشانها چسبیده است. بیشتر کهکشانهایی که ۱۰ میلیارد سال سن دارند به اندازه کهکشانهای امروزی ماده تاریک دارند، برخلاف نظریه ای که پیشنهاد میکرد که ماده تاریک کمتری در جهان اولیه وجود داشت.

آلفرد تایلی (Alfred Tiley) اخترشناس  دانشگاه دورهام (Durham) انگلستان و نویسنده اصلی این مقاله گفت: ماده تاریک به همان اندازه که در کهکشان های سازنده ستاره ها در گذشته وجود داشت، در حال حاضر نیز فراوان است. این یک شگفتی نیست، ما نمی دانستم که آیا مشاهدات واقعی ما با انتظارات نظری همخوانی دارد یا نه.

ماده تاریک تقریبا ۸۵ درصد از مجموع جرم جهان شناخته شده ما را تشکیل می دهد، اما این ماده اسرارآمیز ارتباطی با نور ندارد و ماهیت آن برای دانشمندان مشخص نیست. بنابراین، به جای مشاهده آن ستاره شناسان باید بر روی کشش گرانشی ماده تاریک بر ماده معمولی که ماده باریونی نام دارد متمرکز شوند. ماده باریونی ستاره ها، سحابی ها، سیاراتی را که در آسمان شب مشاهده می کنیم و همچنین همه درختان، سنگ ها و انسانهای روی زمین را تشکیل می دهد.

بیشتر بخوانید: ماده تاریک چیست؟

ماده تاریک تمایل به چسبیدن به هاله اطراف کهکشانها دارد، ستاره شناسان این مسئله را با اندازهگیری سرعت چرخش کهکشانها کشف کرده اند. طبق قانون گرانش نیوتن، ستاره هایی که در حاشیه یک کهکشان قرار دارند باید بسیار آهستهتر از آنهایی که در مرکز می چرخند، چرخش کنند. اما در دهه ۱۹۶۰ ستاره شناسان در حاشیه کهکشان راه شیری ستارههایی را که بسیار سریع میچرخیدند را پیدا کردند که مواد اضافی در طراف مدار کهکشانی خود پنهان کرده بودند.

مطالعات بسیاری برای اندازه گیری نرخ چرخش ستارهها در سراسر جهان انجام شد که حضور هاله ماده تاریک را تایید میکرد. 

در این مطالعه جدید دانشمندان از ۲ نمونه از بین ۱۵۰۰ کهکشان ستاره ساز استفاده کردند تا نرخ چرخش آنها را در ۱۰ میلیارد سال گذشته محاسبه کنند. اندازه گیری دقیق چرخش کهکشان در گذشته بسیار دشوار است، زیرا این کهکشان های باستانی فوق العاده دور هستند. بنابراین دانشمندان با جمع کردن کهکشان ها و سپس ترکیب نور آنها به طور متوسط تخمین میزنند. 

تایلی میگوید: برآورد ما از مقدار ماده تاریک در کهکشانها، میانگین کل جمعیت در هر دوره است. مقدار ماده تاریک ممکن است در کهکشانهای خاصی به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

براساس محاسبه جرم کهکشانی محققان مقادیر معادل ماده تاریک را برای کهکشان هایی که در گذشته وجود داشتند بدست آوردند. اما این مقادیر برای همه متقاعد کننده نیست. این یافته ها در تضاد با مطالعات قبلی است که نشان میدهد کهکشانهای جهان اولیه ماده تاریک کمتری نسبت به کهکشان های جوان دارند. این مطالعات در مورد کهکشانهای انفرادی بسیار گسترده تر انجام شده و از یک مدل دیگر برای تعیین مقدار ماده تاریک در آنها استفاده میشود. 

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.