حلقه های زحل در حال از بین رفتن هستند

مشاهدات کاوشگرهای وویجر ۱ و ۲ در دو دهه نشان میدهد که زحل در حال از دست دادن حلقههای خود است. 

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از دیلی میل، حلقهها اجزای گرد و خاک و ذرات یخ هستند که تحت تاثیر میدان مغناطیسی و جاذبه زحل قرار دارند. کارشناسان میگویند که آنها ممکن است فقط ۱۰۰ میلیون سال آینده باقی بمانند.

جیمز او داناهیو (James O’Donoghue) از مرکز فضایی گودارد ناسا در مریلند گفت: بر آورد میکنیم که بارش بارانی از گرد و غبار در هر نیم ساعت به اندازه یک استخر المپیک از ذرات حلقهها را از بین میبرد. از نگاه ما کل حلقه ها در ۳۰۰ میلیون سال ناپدید خواهد شد، اما اطلاعات فضاپیمای کاسینی نشان می دهد که در حلقه ها کمتر از ۱۰۰ میلیون سال زندگی می کنند (بیشتر بخوانید: تصاویر شفق قطبی در سیاره زحل). 

جنس حلقه های زحل

حلقههای زحل عمدتا از یخ تشکیل شده اند و اندازه آنها از دانههای گرد و غبار میکروسکوپی تا تخته سنگهای چندمتری است. ذرات حلقه ها در یک عمل تعادلی بین دو نیرو به دام افتاده اند، جاذبه زحل می خواهد آنها را به درون سیاره بکشد و سرعت مداری ذرات که می خواهد آنها را به بیرون بکشد. محققان میگویند باران در حلقهها سریع تر از انتظار پیش میرود، البته در مقایسه با ۴ میلیارد سال کندتر است (بیشتر بخوانید:۱۰ شی غیرسیاره ای در منظومه شمسی).

این مطالعه جدید در نشریه ی ایکاروس (Icarus) نشان می دهد حلقه ها در اواسط زندگی خود هستند و بعید به نظر می رسد که بزرگتر از ۱۰۰ میلیون سال سن داشته باشند. داناهیو می گوید: ما خوش شانس هستیم که میتوانیم سیستم حلقههای زحل را در طول عمر آنها ببینیم. او اضافه کرد اگر حلقه ها موقتی باشند، شاید ما سیستم حلقههای سیارههای غول پیکر مشتری، اورانوس و نپتون را که امروزه بسیار نازک هستند در نظر نگرفته ایم. 

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.