جهان سریعتر از آنچه که دانشمندان انتظار دارند، رشد می کند

اندازه گیریهایی که با مشاهدات تلسکوپ فضایی هابل به دست آمده، نشان میدهد که جهان ۹ درصد سریعتر از محاسبات قبلی، رشد میکند.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از تک تایمز، پیش بینی های قدیمی بر اساس اندازه گیریهای جهان اولیه پس از بیگ بنگ با استفاده از ماهواره پلانک (ماهواره آژانس فضایی اروپا) صورت گرفته بود.

این اختلاف در چند سال گذشته مشاهده شده است، اما ستاره شناسان مطمئن نیستد که آیا این تفاوت به علت خطاهای روشهای اندازه گیری بوده و یا به علت بدشانسی در اندازه گیری است. اخترشناسان قبلا تخمین میزدند که شانس ناپایداری این اختلال در حدود ۱ در ۳۰۰۰ است، اما دادههای جدید و دقیقتر نشان میدهد که احتمال این اتفاق تنها ۱ در ۱۰۰۰۰۰ است.

اندازه گیری میزان گسترش جهان

ستاره شناسان میزان گسترش جهان را که همواره به عنوان ثابت هابل شناخته میشود، با کشف اینکه یک ستاره مشخص با چه سرعتی از زمین دور میشود اندازه گیری میکنند.  در این مطالعه جدید ستاره شناسان ۷۰ ستاره متغیر قیفاووسی را (Cepheid) در ابر ماژلانی بزرگ (Large Magellanic Cloud) بررسی کردند.

دادههای مشاهدات جدید که بسیار دقیقتر است، یک ثابت هابل جدید ایجاد کرده که با دادههای تولید شده توسط اندازه گیریهای قبلی در تقابل است. ثابت هابل قبلی از آنالیز امواج مایکروویو پس زمینه کیهان بدست آمده بود، که اثری از تابش با تاخیر از جهان اولیه است.

بیشتر بخوانید: جهان هستی بر روی یک حباب در حال گسترش است

جهان سریعتر از آنچه که دانشمندان انتظار دارند، رشد می کند

برآورد ثابت هابل جدید ۷۴ کیلومتر بر ثانیه بر مگاپارسک (یک پارسک برابر با ۳۰٫۹ تریلیون کیلومتر و معادل ۳٫۲۶ سال نوری) است که ۹ درصد سریعتر از تخمین پلانک از جهان اولیه و برابر با ۶۷ کیلومتر بر ثانیه بر مگاپارسک (megaparsec) است.

آدام ریس (Adam Riess) سرپرست این تحقیق میگوید: برای مقایسه اجازه دهید به یک نوزاد دو ساله نگاه کنیم و ببینیم که قد آنها چقدر است، و سپس سعی کنید تخمین بزنید که قد آنها چقدر رشد خواهد کرد. پس از آن می توانیم صبر کنیم تا آن نوزاد واقعا رشد کند و سپس قد او را اندازه بگیریم. اگر قد او فراتر از انتظار ما بود ما با یک معما مواجه می شویم. درک ما درباره میزان رشد این فرد درست نیست، و این مشابه با درک ما از رشد جهان است.

در حال حاضر، اخترشناسان برای تغییر نرخ رشد جهان توضیحی ندارند، اگرچه بسیاری از آنها آن را به انرژی تاریک، ماده تاریک، یک ذره زیراتمی جدید و سایر احتمالات ربط میدهند. 

بیشتر بخوانید: دنیا چگونه به پایان می رسد؟

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.