جزیره راپانویی

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از لایوساینس، راپانویی جزیرهای کوچک در جنوب شرقی اقیانوس آرام است که اروپاییها نام آن را جزیره ایستر (Easter Island’s) گذاشتند. این جزیره بخشی از کشور شیلی میباشد و ۳۷۰۰ کیلومتر از آن فاصله دارد. شهرت این جزیره بخاطر مجسمه های اسرار آمیز موآی (moai) میباشد که بدن برخی از آنها زیر خاک دفن شده و تعداد آنها ۹۹۷ عدد است.

معروفترین آنها پاکائو بطول ۱۲ متر و وزن ۷۵ تن است که بر روی سرش کلاه دارد. این مجسمهها در سالهای ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ ساخته شده اند، مجسمه ها در محلی به نام رانو رارکو ساخته شده و از آنجا به قسمتهای دیگر جزیره انتقال داده شده اند. علت ایجاد و انتقال آنها به نقاط دیگر جزیره مشخص نیست.

بیشتر بخوانید:کشف برجی از جمجمه انسان‌ها در مکزیک

در قرن هفده وقتی مهاجران هلندی به این جزیره آمدند، جزیره خالی از سکنه بود. برخی میگویند که شاید همه آنها بر اثر بیماری مرده اند این نیز یکی دیگر از اسرار جزیره است. بنابر شواهد ساکنین جزیره ایستر سپس وارد یک جنگ خونین و مخرب شدند که بعضی معتقدند این باعث به وجود آمدن آدم خواری شد.

در همین دوران بود که همه مجسمه ها توسط اهالی جزیره تخریب شدند. بیماری هایی مانند آبله و سفلیس، در سال ۱۸۷۷ جمعیت جزیره را به ۱۱ نفر کاهش داد، به دنبال آن جزیره توسط ارتش شیلی در سال ۱۸۸۸ اشغال شد. 

یکی از  عجایب جزیره ایستر توقف ناگهانی ساخت مجسمه ها است. طبق نظریه دانشمندان افزایش بیش از حد جمعیت جزیره به اکوسیستم منطقه صدمه بسیار شدیدی وارد کرده بود به گونه ای که دیگر نمی توانست نیازهای مردم را بر آورده کند..

عده ای از باستان شناسان حدس میزنند که جنگلهای جزیره در بعضی از مناطق کاملا نابود شده اند، چون از چوب آنها برای حمل مجسمه های غول پیکر موایی و از زمین آن برای کشاورزی استفاده شده است. پس از مواجهه با کمبود چوب تصمیم گرفتهاند که دیگر سنگهای غول پیکر را را جابه جا نکنند. بنابراین توقف ناگهانی جابه جایی با ساخت مجسمه ها در ارتباط است.

این جزیره در حال حاضر ۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد و یکی از مراکز مهم گردشگری شیلی بحساب می آید.

بیشتر بخوانید: بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.