ثبت ۵ مورد امواج گرانشی عجیب در فضا-زمان در طول یک ماه

دانشمندان در جستجوی امواج گرانشی، ۵ موج در فضا-زمان یافتند که نشان از ۵ برخورد احتمالی شامل یک برخورد سیاه چاله با یک ستاره نوترونی بود.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از تکتایمز، رصد‌خانه امواج گرانشی تداخل‌سنج لیزری (LIGO) لایگو، از موجهای ضعیف در فضا-زمان برای یافتن امواج گرانشی که از برخورد بین اشیاء کیهانی با فاصله میلیاردها سال نوری از زمین حاصل می شود، استفاده میکند. زمانی چنین مشاهداتی از زمین غیرممکن بود اما با به روز رسانی های اخیر لایگو دانشمندان قادر به ضبط وقایع گرانشی تقریبا به صورت هفتگی هستند.

ثبت ۵ برخورد در یک ماه توسط لایگو

در اوایل ماه آوریل دانشمندان لایگو سومین دور از مشاهدات رصدخانه را آغاز کردند. این تیم با دو آشکارساز در واشنگتون و لوئیزیانا و با همکاری آشکارساز ویرگو (Virgo) در اروپا به سرعت و در طول یک ماه طیف وسیعی از برخورد کیهانی را شناسایی کرد. در مجموع، پنج موج گرانشی در ماه آوریل ۲۰۱۹ ثبت شده است که تقریبا نیمی از مشاهدات قبلی است که تنها ۱۱ مورد را تشکیل میدهند.

سه مورد از این رخدادها مربوط به برخورد سیاهچالهها است، اما دو مورد آخر برای ستاره شناسان بسیار نادر است. یکی از آنها ادغام ستاره نوترونی با فاصله ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین است و دیگری مربوط به بلعیدن یک ستاره نوترونی توسط یک سیاهچاله در فاصله یک میلیارد و دویست میلیون سال نوری است.

ثبت 5 امواج گرانشی عجیب در فضا-زمان در یک ماه

دوره ای جدید در مشاهدات امواج گرانشی

همانطور که همه ی این تشخیص ها چشمگیر هستند، این تنها آغاز مطالعات در این حوزه است زیرا دانشمندان به طور مداوم به کالیبراسیون و بهبود لایگو می پردازند تا برخوردها را هرچه دورتر و دورتر شناسایی کنند.

سالواتور ویتال (Salvatore Vitale) یکی از محققان لایگو در MIT میگوید: یکی از هیجان انگیزترین اتفاقات این است که ما از ثبت امواج گرانشی به صورت از هرچند ماه یک بار به چند رخداد در یک ماه پیش میرویم. این به ما اجازه انجام انواع آزمایشات را میدهد.

در آینده آشکارسازهای امواج گرانشی قادر به یافتن ابرنواخترهای دور و همچنین سیگنالهای چرخشی ستارههای نوترونی خواهند بود. این تیم همچنین یک سیستم اطلاع رسانی عمومی (gracedb.ligo) به صورت خودکار راه اندازی کرده است تا مردم را در جریان رویدادهای شناسایی شده توسط لایگو و ویرگو بگذارد.

ثبت 5 امواج گرانشی عجیب در فضا-زمان در یک ماه
آشکارسازهای رصدخانه لایگو: سمت راست آشکارساز لوئیزیانا و سمت چپ آشکارساز واشنگتون

لایگو با هدف آشکارسازی مستقیم امواج گرانشی در سال ۱۹۹۲ به صورت اشتراکی توسط کیپ تورن و رونالد درور از کلتک و رینر وایس از MIT بنا شد. پشتیبان مالی این پروژه بنیاد ملی علوم است که هزینه‌ای برابر ۳۶۵ میلیون دلار به ایجاد آن اختصاص داده‌ است. 

لایگو از دو آشکارساز استفاده می‌کند، که یکی از آنها در ایالت واشنگتون و دیگری در لوئیزیانا قرار داشته و از آنها برای حس کردن انحراف فضا-زمانی که یک موج گرانشی از زمین می‌گذرد استفاده میشود. هر آشکارساز به شکل یک L خیلی بزرگ با دو بازو به طول ۴ کیلومتر است و نور لیزر درون هر بازو به طور مرتب بازتاب می‌شود.

بیشتر بخوانید: نور عجیب در اطراف یک ستاره نوترونی

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.