ثبت اولین تصویر واقعی از یک سیاه چاله

برای اولین بار در تاریخ ستاره شناسان تصویری از یک سیاهچاله غول پیکر را توسط تلسکوپ افق رویداد ثبت کردند.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از ساینس آلرت، این سیاهچاله غول پیکر ۵۵ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در مرکز کهکشان M87 قرار دارد و جرم آن ۶٫۵ میلیارد برابر خورشید است.

تصویری که مشاهده می کنید نتیجه تلسکوپ افق رویداد (EHT) است که برای ثبت آن یک همکاری در مقیاس جهانی انجام شد، که در آن تلسکوپهای رادیویی را در سرتاسر جهان به یک تلسکوپ غول پیکر تبدیل کردند تا تصویری واضح از یک سیاهچاله ثبت شود. جالب اینجاست که این تصویر با پیش بینیها و شبیه سازیهای قبلی مطابقت دارد.

رنگ آن تار به نظر میرسد و نارنجی مایل به قهوه ای است اما چیزی که ما به دنبال آن هستیم سایه وسط سیاهچاله است. در واقع ما نمی توانیم وسط سیاهچاله را ببینیم، زیرا جاذبهی عظیم آن اجازه نمی دهد که تابش قابل تشخیص بتواند از آن فرار کند بنابراین مبهم به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید: اولین فیلم از یک سیاهچاله پنهان در مرکز کهکشان راه شیری

ثبت اولین تصویر واقعی از یک سیاه چاله
تصویری از مرکز کهکشان M87 که توسط رصدخانه اشعه ایکس چاندرا گرفته شده است

در اطراف سیاهچاله یک دیسک یکپارچه به نام دیسک برافزایشی قرار دارد. سیاه‌چاله غول پیکر M87 بسیار فعال است، به این معنی که توسط دیسک یکپارچه عظیمی از گازهای چرخان بسیار داغ و ذرات گرد و غبار که به آرامی به درون سیاهچاله سقوط میکنند، احاطه شده است. این دیسک باعث ایجاد تابش زیادی می شود.

وضوح این تصویر برای اندازه گیری سرعت چرخش دیسک پایین است، اما تیم EHT (تلسکوپ افق رویداد) که چهار روز این شیء را تماشا کردند میگویند که جهت چرخش آن در جهت عقربههای ساعت است. به علت اینکه تصویر کاملا روشن نیست بنابراین ما قادر به دیدن برخی پدیدهها مانند اثر نسبیتی به نام قاب-کششی (frame-dragging) نیستیم، قاب کششی زمانی اتفاق میافتد که سیاه چاله در حال چرخش است و همانطور که میچرخد به علت گرانش بسیار شدید فضازمان را باهم به درون خود میکشد. 

تیم EHT علاوه بر این پروژه در حال کار بر روی سیاهچاله ساگیتاریوس ای (Sagittarius A *) در مرکز کهکشان راه شیری است و به زودی نتایج آن مطالعه نیز منتشر خواهد شد.

در ویدئوی زیر که با زیرنویس اختصاصی تاپ دیجیت تهیه شده چگونگی این فرآیند بصورت کاملا خلاصه توضیح داده شده است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچالهها که اخیرا کشف شده

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.