بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از لایوساینس، کشفیات باستان شناسی بسیار شگفت انگیزی در سال ۲۰۱۸ رخ داد. از قدیمی ترین پنیر جهان تا قدیمی ترین آبجو و یا تابوت سنگی سیاه که مردم فکر می کردند با باز کردن تابوت نفرین باستانی آن آزاد میشود. در اینجا نگاهی به کشفیات شگفت انگیز باستان شناسانی که در سال ۲۰۱۸ رخ داد، میاندازیم.

۱۰- آب تابوت سیاه

بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

هنگامی که تابوت اسکندر یا سارکوفاژ باز شد، در درون آن ترکیبی از فاضلاب همراه با بقایای اسکلتی و کتیبه های طلا وجود داشت. اسکلت ها متعلق به یک زن با سن ۲۰ تا ۲۵ سال و دو مرد ۳۰ تا ۴۰ ساله بودند. یکی از مردان یک حفره کوچک در جمجمه اش داشت که نشان می داد تحت عمل جراحی قرار گرفته بود. یکی از کتیبه های طلا تصویر یک مار را نشان می داد. برای این ۳ نفر چه اتفاقی افتاده یا به چه علت در تابوت قرار گرفتند یک راز است.

۹- کمیکهای باستانی

بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

یک مقبره باستانی مربوط به قرن دوم میلادی در اردن کشف شد که در آن نقاشی هایی از نحوه زندگی در شهر کاپیتولیا به تصویر کشیده شده بود. در آن تصاویر صدها نفر از شخصیت ها از جمله خدایان، مردم و حیوانات نشان داده شده و با خط آرامی توضیح داده شده که آنها مشغول انجام چه کاری هستند. کتیبهها در حقیقت مشابه کتابهای کمیک هستند (comic) که در آن فعالیتهای افراد را توصیف میکند درباره آنچه آنها انجام میدهند توضیحاتی آورده شده است.

۸- ساخت هرم ۴۵۰۰ ساله

بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

باستان شناسانی که در هاتنوب، (Hatnub) یک معدن سنگ در صحرای شرقی مصر، کار می کردند یک سیستم رمپ را کشف کردند که در آن سنگ های مرمر به سطح شیب شیبدار کشانده شده است. قدمت کتیبه هایی که در این محل یافت شد به حدود ۴۵۰۰ سال قبل در دوران سلطنت خوفو (فرعونی که هرم بزرگ جیزه را ساخت)، می رسد. باستان شناسان می گویند که این سیستم ممکن است سرنخ هایی را درباره نحوه ساخت هرم بزرگ ارائه دهد.

۷-سرنخی از اولین آمریکایی ها

بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

در یک مطالعه، DNA باقی مانده از ۴۹ نفر در آمریکای مرکزی و جنوبی، اطلاعاتی درباره اولین آمریکایی ها ارائه داد. قدیمی ترین باقی مانده DNA در این تحقیق ۱۱،۰۰۰ سال قدمت دارد. این تحقیق نشان داد که تا ۹۰۰۰ سال پیش، DNA افراد این منطقه با افرادی آمریکای شمالی مرتبط است. ۹۰۰۰ سال پیش اتفاقی افتاد که باعث جدایی جمعیت آمریکای مرکزی و جنوبی از آمریکای شمالی شد. اینکه علت اتفاق و چگونگی آن مشخص نیست.

رمز و راز دیگر این مطالعه است این بود که ۴۲۰۰ سال پیش افرادی که در جزایر کانال کالیفرنیا و آندز پرو زندگی می کردند، با وجود فاصله وسیع بین این دو حوزه، دارای تبار یکسان بودند. علت این اتفاق نیز ناشناخته است.

۶- قدیمی ترین آبجوسازی جهان

بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

بقایای قدیمیترین  آبجوسازی جهان با قدمت ۱۳۰۰۰ سال در سال جاری در یک غار در سرزمینهای اشغالی کشف شد. گندم خشک و جو، که برای آبجوسازی مورد استفاده قرار می گیرند در حفره های غار پیدا شدند. باستان شناسان می گویند که آنها احتمالا به یک مراسم تشیع مرتبط هستند.

۵-قدیمی ترین پنیر مرگبار جهان

بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

باستان شناسان در ماه اوت گزارش دادند قدیمی ترین پنیر جهان که حدود ۳۳۰۰ سال پیش ساخته شده را در سقرای (Saqqara) مصر کشف کردهاند. به نظر می رسد پنیر از ترکیب شیر گاو و گوسفند یا بز ساخته شده و در داخل کوزه های خاکستری شکسته شده در داخل آرامگاه پاته (شهردار شهر باستانی ممفیس) قرار داشت. این پنیر بسیار خطرناک بود زیرا در آن پروتئین هایی از باکتری بروسلاس آبورتوس وجود داشت. این باکتری عامل بیماری مسری به نام تب مالت است. (بیشتر بخوانید:کشف قدیمی‌ترین پنیر دنیا با طلسم مرگبار)

۴-بزرگترین مراسم قربانی کردن کودک

بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

باستان شناسان یکی از بزرگترین مراسم قربانی کودک که تاکنون دیده شده را در لیلاساما در پرو کشف کردند. در این محل بقایای ۱۴۰ کودک بین ۵ تا ۱۴ ساله و ۲۰۰ لاما وجود داشت. حداقل بعضی از کودکان قلب های خود را پاره کردند. بچه ها به خوبی تغذیه می شدهاند و نشانه ای از فرار در استخوان آنها وجود نداشت. این مراسم قربانی به حدود ۵۵۰ سال پیش و دوران حکمرانی چیمو (Chimu) در پرو برمیگردد.بچه ها به سمت دریا دفن شدند، در حالی که لاماها به سمت کوه های آند کشته شده اند. علت دفن بچهها و لاماها به این شکل مشخص نیست (بیشتر بخوانید: بزرگترین مراسم قربانی انسان که تابحال کشف شده).

۳-قدیمی ترین ردپای انسان در شمال آمریکا

بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

باستان شناسان در ماه مارس گزارش دادند که حدود ۲۹ رد پا با قدمت بیش از ۱۳،۰۰۰ سال در جزیره کالورت (Calvert ) در بریتیش کلمبیا در کانادا کشف کردهاند. تجزیه و تحلیل نشان می دهد که این ردپاها توسط سه نفر ایجاد شدهاند، یکی از آنها یک کودک و دو نفر دیگر بزرگسال بودهاند. رد پاها نشان میدهند که این سه نفر پا برهنه بودهاند. باستان شناسان دریافته اند که ردپاها برای مدت طولانی حفظ شده اند، زیرا این افراد روی رس خاکستری که در آن زمان سخت و پر از شن و ماسه بود، راه می رفتند. مقدار کمی چوب با ردپاها پیدا شد که دانشمندان را قادر به انجام آزمایشات مختلف رادیو کربن و سن سنجی کرد. آزمایشها نشان دادند که آنها بین ۱۳،۳۰۰ تا ۱۳،۰۰۰ سال پیش ایجاد شدهاند.

۲- ۶۰۰۰۰ سازه باستانی مایاها

بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

باستان شناسان در ماه سپتامبر اعلام کردند که بیش از ۶۰،۰۰۰ سازه ساخته شده توسط مایا باستان توسط محققان و با استفاده از هواپیما در گواتمالا کشف شده است. در این تکنیک از نور لیزر در هواپیما به منظور شناسایی ساختارها استفاده می شود و کشف بقایای باستانی که در زیر درختان جنگل پنهان شده را آسان تر میکند. 

این ساختارها شامل بقایای اهرام، قصرها، خانهها، استحکامات دفاعی، شبکه های جاده ای، مخازن، کانال های آبیاری و مناطق وسیعی که در کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفتند، است. این کشف نشان می دهد حدود که ۱۱ میلیون نفر در این منطقه در سالهای ۸۰۰ تا ۶۵۰ میلادی می زیستهاند. 

۱- مومیایی کردن قبل از نوشتن

بزرگترین کشف های باستان شناسی در سال ۲۰۱۸

مومیایی یک مرد بالغ مصری که قدمت آن بین ۳۷۰۰ تا ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد بود در مصر کشف شد. این مومیایی اولین شواهد شناخته شده برای برای مومیایی کردن یک فرد را نشان می دهد. نمونه هایی از قطعات پارچه کتانی در مچ دست و مچ دست راست مومیایی یافت می شود که ترکیب آن از شکر، رزین مخروطی، عوامل ضد باکتری و عصارههای گیاهی معطر تشکیل شده است. در ابتدا تصور می شد که این فرد به طور طبیعی مومیایی شده است. شواهد نشان می دهد که مردم مصر مومیایی کردن را زودتر از نوشتن یاد گرفتند.

 

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.