علمی

بازگرداندن ببر منقرض شده تاسمانی

دانشمندان امیدوارند با تکنولوژی جدید ویرایش ژن که کریسپر نام دارد، بتوانند ببر تاسمانی را دوباره برگردانند.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از آل اینترستینگ، ببر تاسمانی یا تیلاسین مانند کانگرو یکی از جانداران خاص استرالیا بود که آخرین گونه آن هشتاد سال پیش در باغ وحش هاربرت در واشنگتون منقرض شد. ویژگیهای متمایز کننده آن عبارتست از جسه ای به اندازه سگ، دارای خطوط راه راه در پشت و یک کیسه شکمی مانند کانگرو داشته است. اما حالا دانشمندان امیدوارند با تکنولوژی جدید ویرایش ژن که کریسپر نام دارد، بتوانند این جاندار منقرض شده را دوباره برگردانند.

بازگرداندن ببر منقرض شده تاسمانی

اندرو پاسک استاد دانشگاه ملبورن در این زمینه می گوید با تکنولوژی ویرایش ژن میتوان دی ان ای گونه های نزدیک و مرتبط به ببر تاسمانی را ویرایش کرده و سپس ژنوم آنرا در ژن جانور کیسه دار زنده قرار داد. وی معتقد است با این روش میتوان شکاف بین جانداران زنده و منقرض شده را پر کرد. پاسک و تیم وی در دانشگاه ملبورن برای اینکار از۱۳جنین جانوران کیسه دار که برای حفظ دی ان ای در الکل نگهداری میشوند، استفاده کردند.

قرار دادن ژنوم یک جاندار منقرض شده در ژنوم یک موجود زنده تکنولوژی بسیار پیچیده ای میباشد که شبیه فیلمهای علمی تخیلی مانند پارک ژوراسیک است. فقدان گونه خویشاوند تیلاسین در مقایسه با ماموتهای منقرض شده که خویشاندان بسیاری دارند، مانع اصلی این پژوهش است. به هر حال پاسک و تیم او امیدوارند تا بتوانند با این تکنولوژی راهی برای بازگرداندن جانواران منقرض شده بیابند (بیشتر بخوانید: موجود عجیبی با سر دلفین و بدن ماهی).

امتیاز کاربران: 2.4 ( 1 رای)

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن