نجوم و فضاویدئو

اولین فیلم از یک سیاهچاله پنهان در مرکز کهکشان راه شیری

رصدخانه جنوبی اروپا فیلمی از یک سیاهچاله در مرکز کهکشان راه شیری منتشر کرده که تاکنون نمونه آن دیده نشده است.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از دیلی میل، تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا از گازهای داغی که در اطراف یک شیء آسمانی با یک سوم سرعت نور می چرخند تصویربرداری کرده است. اخترشناسان می گویند که این مواد به اندازه ای به سیاهچاله نزدیک هستند که به داخل آن کشیده نشوند.

ستاره شناسان مدت زیادی برروی این مسئله که آیا در مرکز کهکشان ما یک سیاهچاله وجود دارد؟ یک محدوده مرموز که ده میلیارد برابر بزرگتر از خورشید است. از آنجایی که این منطقه همه نور محیط را جذب می کند، مشاهدات آن فوق العاده دشوار است و دانشمندان سالهای زیادی برای این مسئله وقت صرف کرده اند (بیشتر بخوانید: ۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده).

دانشمندان می گویند تصاویر جدید برای اولین بار از جایی که مواد در نزدیکی سیاه چاله ناپدید می شوند عبور کرده اند و این تصاویر مشاهدات دقیق تری از مواد موجود در نزدیکی این سیاهچاله است. محققان در رصدخانه جنوبی اروپا با استفاده از تجهیزات تخصصی به مشاهده قوس A (سیاه چاله عظیم در دل کهکشان راه شیری) پرداختند. 

سرعت چرخش مواد در اطراف سیاه چاله به اندازه ای زیاد بود که سبب ۳ انفجار بزرگ شد. نور انفجارها با تلسکوپ وی ال تی (VLT) در شیلی تصویربرداری شد. با استفاده از تجهیزات تخصصی، اشعه های مادون قرمزی که از قوس A خارج می شد رصد شدند. دکتر ژوزف پیترز (Josephine Peters) از دانشگاه آکسفورد می گوید: ستاره شناسان مواد اطراف سیاه چاله را بدون تاثیر آن مشاهده کردند (بیشتر بخوانید: کشف یک سیاهچاله با بیشترین سرعت رشد در جهان).

با اینکه قوس ای (Sagittarius A) نزدیک ترین سیاه چاله به ما است، ولی بسیار اسرار آمیز است. این مشاهدات آغاز مطالعه و درک بیشتر در مورد این هیولای نجومی در نزدیک می باشد. پژوهشگران رصدخانه جنوبی اروپا می گویند که اشعه های متساعد شده از مرکز کهکشان ما مدتها تصور میشد که یک سیاهچاله است. 

 

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید