اولین فیلم از یک سیاهچاله پنهان در مرکز کهکشان راه شیری

رصدخانه جنوبی اروپا فیلمی از یک سیاه چاله در مرکز کهکشان راه شیری منتشر کرده که تاکنون نمونه آن دیده نشده است.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از دیلی میل، تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا از گازهای داغی که در اطراف یک شیء آسمانی با یک سوم سرعت نور می چرخند تصویربرداری کرده است. اخترشناسان می گویند که این مواد به اندازه ای به سیاه چاله نزدیک هستند که به داخل آن کشیده نشوند.

ستاره شناسان مدت زیادی برروی این مسئله که آیا در مرکز کهکشان ما یک سیاه چاله وجود دارد؟ یک محدوده مرموز که ده میلیارد برابر بزرگتر از خورشید است. از آنجایی که این منطقه همه نور محیط را جذب می کند، مشاهدات آن فوق العاده دشوار است و دانشمندان سالهای زیادی برای این مسئله وقت صرف کرده اند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ واقعیت عجیب درباره سیاهچاله ها که اخیرا کشف شده

دانشمندان می گویند تصاویر جدید برای اولین بار از جایی که مواد در نزدیکی سیاه چاله ناپدید می شوند عبور کرده اند و این تصاویر مشاهدات دقیق تری از مواد موجود در نزدیکی این سیاهچاله است. محققان در رصدخانه جنوبی اروپا با استفاده از تجهیزات تخصصی به مشاهده ساگیتاریوس ای (سیاه چاله عظیم در دل کهکشان راه شیری) پرداختند. 

سرعت چرخش مواد در اطراف سیاه چاله به اندازه ای زیاد بود که سبب ۳ انفجار بزرگ شد. نور انفجارها با تلسکوپ وی ال تی (VLT) در شیلی تصویربرداری شد. با استفاده از تجهیزات تخصصی، اشعه های مادون قرمزی که از قوس A خارج می شد رصد شدند. دکتر ژوزف پیترز (Josephine Peters) از دانشگاه آکسفورد می گوید: ستاره شناسان مواد اطراف سیاه چاله را بدون تاثیر آن مشاهده کردند.

با اینکه ساگیتاریوس ای (Sagittarius A) نزدیک ترین سیاه چاله به ما است، ولی بسیار اسرار آمیز است. این مشاهدات آغاز مطالعه و درک بیشتر در مورد این هیولای نجومی در نزدیک می باشد. پژوهشگران رصدخانه جنوبی اروپا می گویند که اشعه های متساعد شده از مرکز کهکشان ما مدتها تصور میشد که یک سیاهچاله است. 

بیشتر بخوانید: کشف یک سیاهچاله با بیشترین سرعت رشد در جهان

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.