کشف استخوان یک دایناسور با ۲ متر طول و نیم تن وزن

دیرینه شناسان فسیل یک استخوان ران به طول دو متر کشف کردند که متعلق به یک دایناسور غول پیکر ساروپود بوده و ۱۴۰ میلیون سال قدمت دارد.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از دیلی میل، این استخوان عظیم که تقریباً نیم تن وزن دارد، از یک سایت حفاری غنی از فسیل دایناسور در بخش چارنته (Charente) در جنوب غربی فرانسه کشف شد. زمانی که دایناسور غول پیکر زندگی میکرد این منطقه یک مرداب بوده است.

سایت حفاری آنجیاک-چارنته (Angeac-Charente) در سراسر اروپا بینظیر است و دیرینه شناسان تاکنون حدود ۷۵۰۰ فسیل استخوان از ۴۵ گونه مختلف دایناسور را از این منطقه کشف کردهاند.

کشف استخوان یک دایناسور با ۲ متر طول و نیم تن وزن

در کنار استخوان ران داوطلبان موزه ملی تاریخ طبیعی پاریس، از همان لایه خاک رس یک استخوان لگن غول پیکر نیز کشف کردهاند. کارشناسان بر این باورند که استخوان ران متعلق به یک ساروپود (Sauropods) است، ساوروپودها گروهی از دایناسورهای گیاهخوار با گردن بلند، سر کوچک و ۴ پای ستونی هستند و شامل برخی از بزرگترین دایناسورهایی میشوند که تاکنون روی زمین قدم زدهاند.

رونان آلن (Ronan Allain) دیرینه شناس موزه تاریخ طبیعی پاریس میگوید: حفظ شدگی استخوان به قدری خوب است که ما می توانیم جای عضلات، تاندون ها و زخم ها را روی آن ببینیم. این یک یافته بسیار نادر است زیرا قطعات بزرگ تمایل به فروپاشی دارند و به راحتی قطعه قطعه میشوند.

دیرینه شناسان در تلاش هستند تا اسکلت کامل یک ساروپود را از چندین نمونه مختلف که در دهه گذشته از سایت حفاری آنجیاک-چارنته کشف شده بازسازی کنند، در حال حاضر بازسازی ۵۰ درصد از اسکلت کامل شده است.

کشف استخوان یک دایناسور با ۲ متر طول و نیم تن وزن

بیشتر بخوانید: روزی که دایناسورها مردند!

دایناسورها پیش از اینکه منقرض شوند در حدود ۶۶ میلیون سال پیش بر زمین حکمرانی میکردند، انقراض کرتاسه-ترشیری نامی است که به انقراض دسته جمعی آنها داده شده است. سالهای زیادی اعتقاد بر این بود که تغییرات آب و هوایی سبب تغییر در زنجیره غذایی خزندگان عظیم شده که در نهایت آنها را نابود کرده است.

در دهه ۱۹۸۰ دیرینه شناسان لایه ای از ایریدیم (Iridium) کشف کردند که عنصری نادر در زمین است. ایریدیم فقط در فضا یافت میشود و اغلب به همراه شهاب سنگها به زمین آورده میشود. با سن سنجی لایه ایریدیم مشخص شد که سن آن با زمان انقراض دایناسورها مطابقت می کند. یک دهه بعد دانشمندان دهانه عظیم چیکسولوب (Chicxulub) در شبه جزیره یوکاتان مکزیک کشف کردند که در مرتبط با دوره مورد نظر بود.

اکنون اجماع علمی میگوید که دو عامل انقراض دایناسورها و دهانه چیکسولوب با برخورد یک سیارک بزرگ به زمین مرتبط هستند. با پیش بینی اندازه و سرعت ضربه، این تصادف میتواند موج شوک بزرگی ایجاد کرده و فعالیت لرزهای به دنبال داشته باشد. سقوط سیارک به زمین سبب ایجاد توده عظیمی از خاکستر شده که کل سیاره را پوشانیده و زندگی دایناسورها را تحت تاثیر قرار داده است. 

بیشتر بخوانید: آیا آرژانتینوسوروس بزرگترین دایناسور جهان است؟

منبع dailymail
مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.