آیا ما در دنیای موازی زندگی می کنیم؟ (فیلم)

به گزارش تاپ دیجیت، آیا ما در دنیای موازی زندگی می کنیم؟ دنیای موازی چیست و در صورت وجود زندگی در آن چگونه خواهد بود؟ بدون شک همه ما درباره دنیاهای موازی چیزهایی شنیده ایم، نظریه ای که نه می توان آنرا رد و نه تایید کرد. در ویدئوی زیر که با زیرنویس اختصاصی تاپ دیجیت تهیه شده پاسخ سوالات خود را بیابید.

در سال ۱۹۵۴ میلادی هیو اورت (Hugh Everett) دانشجویان دوره دکتری دانشگاه پرینستون نظریه دنیای موازی (multiverse) را مطرح کرد: براساس نظریه او جهانهای موازی وجود دارند و با هر تصمیم و فعالیتی که ما می کنیم، در جهان های موازی نتایج و پیامدهایی متفاوت از آنچه ما می دانیم داشته اند. موجوداتی که در این دنیا منقرض شده اند، تکامل یافته و اکنون در عوامل دیگری زندگی می کنند. از طرفی در جهان های دیگر، احتمال می رود که ما انسان ها نیز منقرض شده باشیم. طبق این نظریه با هر تصمیمی که ما می گیریم یک دنیای موازی ایجاد می شود.

همچنین ممکن است قوانین فیزیکی و ریاضی که ما در دنیای خودمان داریم در دنیای موازی وجود نداشته باشند و یا به گونه متفاوتی باشند. به وجود آمدن جهان چندگانه را با بیگ بنگ (شکل گیری جهان پس از بیگ بنگ) در نظر می گیرند. مفهموم شناخته شده دنیاهای موازی اساسا صورتی‌ از نظریات نجومی جهان های چندگانه این است که شواهد بسیاری کمی برای اثبات وجود نظریات آن وجود دارد. اما درک چیستی جهان ما با نگاه از بیرون، نکته‌ای بسیار کلیدی خواهد بود.

به هر حال این ایده که جهان‌های دیگری وجود دارند ایده‌ای بسیار جذاب است. ولی یادمان باشد هیچ یک از نظریات درباره آن تایید نشده اند. این درحالیست که اکثر فیزیکدانان تمایل دارند تا ریاضیات این دنیا‌ها را بشناسند و خود را بر روی تعبیر آن‌ها سرگرم نکنند. ولی برخی دیگر از دانشمندان اعتقاد دارند که این ایده اصلا علمی نبوده و نباید دربباره آن بحث کرد.

 

مطالب مشابه
2 نظرات
 1. s.s می گوید

  سایتتون بینظریه ، بسیار منسجم و عالی
  همه چیزهایی که می خواستم رو باهم پیدا کردم
  ممنون

  1. مدیریت می گوید

   با تشکر از لطفتون

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.