آیا ما در جهان موازی زندگی می‌کنیم؟ (فیلم)

به گزارش تاپ دیجیت، آیا ما در جهان موازی زندگی می‌کنیم؟ جهان موازی چیست و در صورت وجود زندگی در آن چگونه خواهد بود؟ بدون شک همه ما درباره جهان‌های موازی چیزهایی شنیده‌ایم، نظریه‌ای که نه می‌توان آنرا رد و نه تایید کرد. در ویدئوی کوتاه زیر با زیرنویس فارسی به بررسی مسئله جهان‌های موازی و زندگی در آنها می‌پردازیم.

در سال ۱۹۵۴ میلادی هیو اورت (Hugh Everett) دانشجویان دوره دکتری دانشگاه پرینستون نظریه جهان موازی (multiverse) را مطرح کرد: براساس نظریه او جهان‌های موازی وجود دارند و با هر تصمیم و فعالیتی که ما می‌کنیم، در جهان‌های موازی نتایج و پیامدهایی متفاوت از آنچه ما می‌دانیم داشته‌اند. موجوداتی که در این دنیا منقرض شده‌اند، تکامل یافته و اکنون در دنیای دیگری زندگی می‌کنند. از طرفی در جهان‌های دیگر، احتمال می‌رود که ما انسان‌ها نیز منقرض شده باشیم. طبق این نظریه با هر تصمیمی که ما می‌گیریم یک جهان موازی ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید: جهای‌های موازی: نظریات و شواهد

همچنین ممکن است قوانین فیزیکی و ریاضی که در جهان خودمان داریم در جهان موازی وجود نداشته باشند و یا به گونه متفاوتی باشند. به وجود آمدن جهان چندگانه را با بیگ بنگ در نظر می‌گیرند. مفهوم شناخته شده دنیاهای موازی اساسا صورتی‌ از نظریات نجومی جهان‌های چندگانه این است که شواهد بسیاری کمی برای اثبات وجود نظریات آن وجود دارد. اما درک چیستی جهان ما با نگاه از بیرون، نکته‌ای بسیار کلیدی خواهد بود.

به هر حال این ایده که جهان‌‌های دیگری وجود دارند ایده‌ای بسیار جذاب است. ولی یادمان باشد هیچ یک از نظریات درباره آن تایید نشده‌اند. این درحالیست که اکثر فیزیکدانان تمایل دارند تا ریاضیات این دنیا‌ها را بشناسند و خود را بر روی تعبیر آن‌ها سرگرم نکنند. ولی برخی دیگر از دانشمندان اعتقاد دارند که این ایده اصلا علمی نبوده و نباید درباره آن بحث کرد.

بیشتر بخوانید: ۵ دلیل برای اینکه ما احتمالاً در چندجهانی زندگی می‌کنیم

مطالب مشابه
5 نظرات
 1. s.s می گوید

  سایتتون بینظریه ، بسیار منسجم و عالی
  همه چیزهایی که می خواستم رو باهم پیدا کردم
  ممنون

  1. مدیریت می گوید

   با تشکر از لطفتون

 2. sina می گوید

  ممنونم از سایت عالیتون به ما هم سر بزنید
  andishmandproject.com

 3. J.O.K.E.R می گوید

  وای واقعا گیج شدم
  اگه میشه در رابطه با فرضیه ی انیشتین(اگر وسیله ای با سرعت نور در حال حرکت باشد،و به سمت آن چیزی پرت شود،وسیله به زمان عقب بر میگردد)هم اطلاعاتی در اختیارمون بزارین.
  ممنون از سایت خوبتون.

  1. مدیریت می گوید

   برای اطلاعات بیشتر درباره سفر در زمان و نظریه انیشتین به لینک زیر مراجعه کنید.
   http://bit.do/fofXk

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.