آیا آرژانتینوسوروس بزرگترین دایناسور جهان است؟

کشمکش های زیادی درباره اینکه کدام دایناسور بزرگ ترین دایناسور جهان است وجود دارد، اما بر اساس شواهد باقیمانده اسکلتی می توان گفت که آرژانتینوسوروس بزرگترین دایناسور جهان بوده است.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از لایوساینس، نبرد برای عنوان بزرگترین دایناسور جهان یک مسئله پیچیده است. یکی از مشکلات این است که دیرینه شناسان به ندرت کل اسکلت را کشف می کنند. بیشتر احتمال دارد که آنها استخوان های شکسته را کشف کرده و از روی آن یک پروفایل کامل از قد و وزن آن جاندار را تخمین بزنند. 

گفته می شود که بزرگترین دایناسور جهان بر اساس شواهد آرژانتینوسوروس (Argentinosaurus) است که در سال ۱۹۹۳ در آرژانتین کشف شد. این جاندار گیاه خوار با طول ۴۰ متر و وزن ۱۱۰ تن بزرگترین ساروپودی (sauropod) است که در دوره کرتاسه میانی، حدود ۱۰۰ تا ۹۰ میلیون سال پیش میزیسته است (بیشتر بخوانید: کشف اولین فسیل دایناسور مومیایی شده در دنیا). 

پیشتر بر اساس قطعات باقیمانده از آمفیکولیاس فراگیلیموس (Amphicoelias fragillimus) تصور میشد که این دایناسور با طول ۴۰ تا ۶۰ متر و وزن ۱۳۵ تن بزرگترین دایناسور جهان بوده ولی شواهد کافی بر این ادعا وجود ندارد. متاسفانه  شواهدی از وجود این دایناسور غول پیکر پس از مطالعه در دهه ۱۸۷۰ از بین رفته است، بنابراین تحقیق دوباره بر روی آن غیرممکن است. تنها شواهد برای بررسی این دایناسور صرفا نقاشی ها و یادداشت های صحرایی هستند.

تصویر اسکلت آرژانتینوسوروس در موزه Museo Municipal Carmen Funes در شهر پلازا هونیکال در آرژانتین

اما چگونه ممکن است که یک دایناسور اینقدر رشد کند؟ برخی از محققان فرض میکنند که به علت دمای بالا در دوره کرتاسه و سطح اکسیژن زیاد، دایناسورها قادر به رشد سریع و سوخت و ساز زیادی بودند و هرچه تودهها بزرگتر بودند فضای بیشتری برای زندگی داشتند. برخی دیگر میگویند دایناسورها برای رقابت با سایر جانوران کوچک و متوسط باید بزرگ میشدند. 

بزرگ بودن هزینه زیادی دارد؛ هنگامی که در پایان دوره کرتاسه در ۶۵ میلیون سال پیش، سیارکها به زمین برخورد کردند تنها تعداد کمی از گونههای دایناسورها وجود داشت و این گروه تقریبا نابود شدند و تنها پرندگان زنده ماندند. پس از این رویداد جانوران کوچک توانستند زنده بمانند و بصورت منحصر بفردی توانستند زنده بمانند.

بیشتر بخوانید: امکان بازگرداندن دایناسورها به زندگی

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.