آنتی کیترا وسیله ای که توضیح علمی برای آن وجود ندارد

آنتی کیترا وسیله ای بسیار عجیب و مرموز مربوط به یونان باستان با قدمت ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال قبل از میلاد که دانشمندان تاکنون نتوانسته اند مکانیزم آنرا درک کنند.

کشتی غرق شده ای در نزدیکی جزیره آنتیکیترا وجود داشت که لاشه آن در سال ۱۹۰۰ میلادی توسط گروهی از غواصان محلی کشف شد. آنها در طی بازدیدهای خود از لاشه کشتی غرق شده، تندیس های مرمرین و برنزی، ظروف سفالی، عینک های خاص، جواهرات، سکه و اشیاء مختلفی را پیدا کردند. این بازدید ها و اکتشافات ادامه داشت تا آن که در سال ۱۹۰۱ غواصان با جعبه ای چوبی رو به رو شدند که در خود وسیله فلزی به همراه چرخ دنده های مختلف را حمل می کرد.

آنتی کیترا وسیله ای که توضیح علمی برای آن وجود ندارد

این وسیله پیچیده که ظاهری ساعت مانند داشت، از حداقل ۳۰ چرخ دنده برنزی و مختلف تشکیل شده بود. بقایای این وسیله پیچیده بعدها به سه بخش عمده تقسیم شد که هم اکنون شامل ۸۲ قطعه مختلف می شوند. جالب آن که ۴ قطعه از این دستگاه چرخ دنده های مخصوص خود را دارند و بر روی بسیاری از قطعه نوشته ها و حکاکی هایی به چشم می خورد. ابعاد بزرگ ترین چرخ دنده در میان قطعات ساز و کار آنتیکیترا، قطری ۱۴ سانتی متری دارد و بر روی آن ۲۲۳ دندانه به چشم می خورد.

آنتی کیترا وسیله ای که توضیح علمی برای آن وجود ندارد

عده ای بر این باورند که یک ساعت پیچیده است، در حالیکه برخی می گویند یک آستوروبیا است، وسیله ای که برای انجام محاسبات نجومی استفاده میشد و ۱۳۰۰ سال بعد از آنتی کیترا ساخته شد!

در نتیجه پروژه تحقیقات مکانیزم آنتی کیترا، برخی دانشمندان معتقدند که اولین کامپیوتر آنالوگ است که برای پیش بینی موقعیت سیارات شناخته شده، با اسکن آنتی کیترا، سال‌ها قبل یک نوشته بسیار قدیمی به دست آمد، نوشته‌ای که در سال ۲۰۱۶ ماهیت آن مشخص شد. این برچسب نوعی توضیح برای نحوه استفاده از دستگاه به شمار می‌آمد (بیشتر بخوانید: گنجینه ۱۷ میلیارد دلاری بلوتوث).

آنتی کیترا وسیله ای که توضیح علمی برای آن وجود ندارد

به عنوان نمونه‌ای از محتوای موجود در این برچسب باید به بحث‌هایی در مورد رنگ‌های خسوف و کسوف اشاره کرد که به پیش‌بینی دقیق زمان وقوع این رویدادها کمک می‌کرد. در اینصورت بعضی ها در دنیای باستان می دانستند که زمین قبل از اعلام گالیله دور خورشید می چرخد! بعضی معتقدند که تنها ذهن باستانی که می توانست این سازوکار را درک و بسازد ارشمیدس است. از روی آن مدلهای مشابهی ساخته شده ولی هنوز کاربرد اصلی و دقیق آن مشخص نشده است و مخصوصا معلوم نیس چه فرد و یا افرادی از آن استفاده می‌کردند.

 

منبع

earlychurchhistory.org

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.